Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Helena

Znaczenie imienia Helena Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Helena

Helena to imię pochodzenia greckiego, od słów hele (blask), helane (pochodnia) lub selene (księżyc). Nazwą helene określano również kosz trzcinowy niesiony w procesji podczas święta zwanego helenoforiami.

Znaczenie imienia Helena

Helena jest osobą energiczną, samodzielną, naładowaną twórczym niepokojem. Helena to kobieta dystyngowana, elegancka i pełna klasy. Przyjaciół także dobiera rozważnie, przy czym o wiele lepiej dogaduje się z mężczyznami. Obdarzona ponadto sporą inteligencją oraz zadziwiającą pamięcią nie lubi obciążać się odpowiedzialnością za swe decyzje – woli zrzucić to na kogoś innego. Pomimo braku zamiłowania do nauki, osiąga zazwyczaj sukces. Często występuje sama przeciw światu. Bardzo łatwo ją przez to zranić.

Rodzina i miłość

Aby jednak w pełni korzystać z dobrodziejstw natury Karoliny, należy zapewnić jej oparcie i stabilność. Jeśli mężczyzna u jej boku nie będzie potrafił się nią zająć, pokierować i otoczyć odpowiednią opieką – Helena przejmie stery. Helena z łatwością owija sobie wielbicieli wokół palca i zamienia w niewolników. W sferze domowej bardzo wyraźnie daje o sobie znać jej natura perfekcjonistki. Helena zdecydowanie nie jest stworzona do samotnego życia.

Życie towarzyskie

Zazwyczaj chadza swoimi drogami i nie przejmuje się kontaktami towarzyskimi. Nie jedno szaleństwo mają zatem na swym koncie! Należy jednak uważać, ponieważ Helena nie znosi żadnej krytyki. Z reguły izoluje się od ludzi oraz świata i bywa bardzo nieufna. Bardzo chętnie zawiera nowe znajomości, a o jej przychylność zabiega wiele osób. Mimo wielkiej towarzyskości lubi jednak czasem zaszyć się w cichym i spokojnym kątku. Oczywiście wyłącznie jako pionków w jej grze! Otacza się niewolnikami i często wykorzystuje energię innych do swoich celów.

Praca i kariera zawodowa

Stawia na dobra materialne, ale swój sukces bardziej opiera na znajomościach i współpracy z wpływowymi ludźmi, niż własnym zaangażowaniu. Z tego powodu przerażają ją trudności i przeciwności losu oraz problemy z realizacją zobowiązań. Ma rewelacyjną pamięć i zdolności analityczne. Potrafi niczym mężczyzna przejąć ster twardą ręką i poprowadzić każde przedsięwzięcie do końca wytyczoną wcześniej drogą. Pracuje z wielkim zaangażowaniem i marzy jej się, aby być we wszystkim najlepszą, niestety zbyt często nie wywiązuje się z obowiązków. Przez całe życie jednak pracuje nad sobą i doskonali się.

Predyspozycje zawodowe

Helena sprawdzi się jako archeolog, historyk, modelka, dekoratorka wnętrz, plastyczka.

Imieniny

Helena imieniny obchodzi 2 marca, 23, 26 kwietnia, 4, 22 maja, 18, 31 lipca, 13, 18 sierpnia, 23 września, 4 listopada, 19 grudnia.

Patroni

Św. Helena – właściwie Flavia Julia Augusta, cesarzowa, żona Konstancjusza, matka Konstantyna Wielkiego, nawrócona przez niego na chrześcijaństwo i ogłoszona cesarzową. Znana z uczynków miłosierdzia. Św. Helena Dziewica – Pozostało mało danych o jej życiu we Francji. Św. Helena (Elin) Szwedzka – pobożna filantropka, która padła ofiarą zemsty rodzinnej w 1164 r.

Odmiany imienia Helena

Halinka, Hela, Helcia, Helenka, Helka, Helusia, Lena

Formy obcojęzyczna

Helena (łac., ogólnie przyj. forma), Helen, Helene, Ellen (ang.), Helen, Helene, Ellen (niem.), Héléne (fr.), Elena (hiszp., wł.).

Nazwiska od imienia Helena

Helak, Helanowicz, Helczyk, Helczyński, Heleniarz, Helenkiewicz, Helenowski, Helenowicz, Heleński, Helewicz, Helicki, Helin, Helinek, Heliszkowski, Heliński, Helkowski, Heloniak, Helowicz

Znani imiennicy

Helena Majdaniec – piosenkarka Helena Marusarzówna (1918-1941) – narciarka Helena Mniszkówna (1878-1943) – powieściopisarka Helena Modrzejewska (1840-1909) – aktorka Helena Vondrackova – piosenkarka czeska

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Liliowy, 9, ametyst