Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Edyta

Znaczenie imienia Edyta Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Edyta

Edyta to imię pochodzenia starogermańskiego, od staroangielskich słów ead (dobrobyt, pomyślność) i gyth (walka) lub staroniemieckich. Oznacza: bogata dzięki walce lub walcząca o majątek, bogactwo.

Znaczenie imienia Edyta

To kobieta prawa, szlachetna oraz łagodna. Jej zbuntowana osobowość i silny temperament wpływają na wczesne usamodzielnienie się i rozpoczęcie życia uczuciowego. Czasami brak jej jednak poczucia rzeczywistości, ponieważ swe przemyślenia wymienia głównie z pamiętnikiem. Nie daje się jednak do końca poznać. Z łatwością zjednuje sobie ludzi – mężczyzn intryguje i zdobywa.Edyta jest osobą poważną, ciepłą, troskliwą i szlachetną. Ma spore predyspozycje, by przewodzić w pracy oraz w domu.Edyta to choleryczka – wybuchowa i nieustępliwa.

Rodzina i miłość

Jest osobą pełną wdzięku oraz kobiecości, co potrafi odpowiednio wykorzystać. Jest stanowcza w swych wyborach i niełatwo obdarza zaufaniem. Bardzo się stara wywiązywać z obowiązków matki i żony, co należy docenić! Na obserwatorach może wywierać jedno z dwóch odmiennych wrażeń – albo szaleńczo zakochanej, albo obojętnej. Nie przykłada wagi do przyziemnych obowiązków, ale gdy zachodzi potrzeba potrafi zadziwić otoczenie zaradnością i wytrwałością. W rezultacie nigdy nie wie, jak daleko może się posunąć i na ile sobie pozwolić. Może to wynikać z jej osobowości, zdecydowanie bardziej męskiej niż kobiecej.

Życie towarzyskie

Posiada niecodzienne opanowanie, nie ulega żadnym wpływom i nie zdradza swoich sekretów. Dość często kieruje się uczuciami, co nie zawsze wychodzi jej na dobre, zwłaszcza iż nikogo nie podejrzewa o złe intencje. Jej zachowanie zbija z tropu osoby życzliwie do niej nastawione.Edyta ma wielu przyjaciół, ponieważ przyciąga ludzi potrzebujących i zatroskanych. Ma w sobie coś z arystokratki i nie gustuje w pospolitych zabawach, ludowych rozrywkach, jarmarkach, dyskotekach. Z kobietami raczej się nie przyjaźni, niewiele z nich potrafi bowiem ją zrozumieć i dotrzymać jej kroku.

Praca i kariera zawodowa

Dlatego wybiera zawody wymagające operatywności, solidności i zaangażowania. Właściwie jest to niemożliwe. Sprawia wrażenie kłębka nerwów, ale z łatwością można ją skłonić do wielu rzeczy i kontrolować jej postępowanie. Pomimo braku zainteresowania nauką, jest obowiązkowa i odnosi sukcesy we wszystkich przedsięwzięciach. Odznacza się przy tym sporą skrupulatnością. Nigdy nie rezygnuje z obranej drogi i nie toleruje prowizorki.

Predyspozycje zawodowe

Edyta dobrze poczuje się w zawodach, w których potrzebna jest ruchliwość, szybkie reakcje, szeroki kontakt z ludźmi. Sprawdzi się jako lekarka, reporterka, specjalistka od marketingu lub bankowości.

Imieniny

Edyta imieniny obchodzi 9 sierpnia, 16 września.

Patroni

Św. Edyta – córka ang. króla Edgara. Zrezygnowała z korony i poświęciła się służbie cierpiącym. Św. Edyta Stein – siostra Benedykta od Krzyża. Pochodziła z rodziny żydowskiej, w 1921 roku przyjęła katolicyzm, w 1933 wstąpiła do zakonu karmelitanek. W 1942 roku aresztowana przez gestapo, zamordowana prawdopodobnie w obozie Auschwitz. Kanonizowana przez papieża Jana Pawła II w 1998 roku.

Odmiany imienia Edyta

Edda, Edycia, Edytka

Formy obcojęzyczna

Edith, Editha, Edita (ogólnie przyj. forma), Edithe, Eadgyth (ang.), Edita (połud.-słow)

Nazwiska od imienia Edyta

Brak

Znani imiennicy

Edyta Bartosiewicz – piosenkarka i kompozytorka Edyta Geppert – piosenkarka Edyta Górniak – piosenkarka Edyta Wojtczak – spikerka telewizyjna Edith Piaf – piosenkarka

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Niebieski, 1, turkus