Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Barbara

Znaczenie imienia Barbara Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Barbara

Barbara to imię pochodzenia greckiego, od słowa barbaros (barbarzyński, niegrecki, obcy).

Znaczenie imienia Barbara

Chętnie angażuje się w każdą ideę, co do której nabierze przekonania. Zmysłowa, wierna i bardzo rodzinna. Każde działanie warte zachodu traktuje jak misję.Barbara jest stanowcza w postępowaniu i ambitna. Prowadzenie domu jest dla niej najpiękniejszą pracą. Sama pozostaje bezwzględnie wierna. Pomaga przyjaciołom i docenia ich, o wrogach nie zapomina. Nikogo też nie urazi, jest bowiem delikatna i taktowna. Nie jest jednak nerwowa ani wybuchowa.

Rodzina i miłość

Mocno wierzy w miłość od pierwszego wejrzenia i większą wagę przywiązuje do uczuciowości niż cielesności. Jest dość wyrachowana i z dystansem podchodzi do uczuć. Po okazaniu zaufania swemu wybrankowi, wymaga od niego pełnego zaangażowania się w związek i jest bardzo nieufna wobec innych kobiet. Uczucia w jej świecie odgrywają bowiem istotną rolę. Nie jest egoistyczna i nie potrzebuje skupiać na sobie uwagi adoratorów, ani walczyć o ich względy. Sprawy sercowe bierze na duży dystans. Nie znosi wielkich deklaracji uczuciowych, pozostaje niewrażliwa na czułości.

Życie towarzyskie

Czyta w duszach innych, jak w otwartej księdze. Jest sprawiedliwa i uczuciowa – ocenia ludzi oraz sytuacje zarówno obiektywnie, jak i subiektywnie. Potrafi poświęcić się dla idei, ponieważ odczuwa silną potrzebę dawania czegoś z siebie innym. Zazwyczaj nie ma ich wiele, ale jeśli się im podda, może zniknąć na dłuższy czas z życia towarzyskiego i zamknąć się w sobie. Nastawiona jest na twórcze działanie i ciągły ruch. Ze względu na swe nadmierne oczekiwania i wymagania w stosunku do znajomych – nie ma zbyt wielu przyjaciół. Lubi kolorowe i oryginalne kreacje, pod którymi skrywa swą prawdziwą osobowość.

Praca i kariera zawodowa

Jest szczera, życzliwa i prawdomówna. Barbara mimo wielu talentów i predyspozycji, daje z siebie wszystko, ponad możliwości i walczy o najlepsze rezultaty. Ciężko jej znaleźć odpowiednią ścieżkę kariery. To sprawia, iż zna się jak nikt na modzie, sztuce i teatrze.Barbara to dość nerwowa i bardzo delikatna kobieta, która nie cierpi kłótni, konfrontacji ani napięć. Spokojnie radzi sobie w trudnych i stresujących sytuacjach, pozostając wierną przyjętym ideałom. Jest bardzo zaradna i pewna siebie – z łatwością odnajduje odpowiednie zajęcie.

Predyspozycje zawodowe

Barbara lubi zawody medyczne i artystyczne. Sprawdzi się również jako dziennikarka lub literatka.

Imieniny

Barbara imieniny obchodzi 18 kwietnia, 20 lipca, 22 września, 19 listopada, 4 grudnia.

Patroni

Święta Barbara – męczennica. Patronka górników, hutników, artylerzystów, strażaków, architektów, kowali, marynarzy, żołnierzy, kamieniarzy i więźniów oraz dobrej śmierci. Podczas II wojny św. uważana też za patronkę polskiego podziemia.

Odmiany imienia Barbara

Bacha, Basia, Basiunia, Basieńka, Baśka, Barbarka, Barburka, Bachna, Barbarka, Barbora

Formy obcojęzyczna

Barbara (ang.); Barbara, Barbe (fr.); Barbara (niem.); Varvara, Barbara (połud.-słow)

Nazwiska od imienia Barbara

Barbachowski, Barbacki, Barbarczuk, Barbarczyk, Barbarewicz, Barbarian, Barbarowicz, Barbarowski, Barbarski, Barbarycz, Barbaryk, Barbarzak, Barbasiewicz, Barborka, Barbórka, Barbura, Barburski, Barburzyński

Znani imiennicy

Barbara Bitnerówna – tancerka Barbara Brylska – aktorka Barbara Hoff – projektantka mody Barbara Krafftówna – aktorka Barbara Kwiatkowska – aktorka

Przysłowia

Kiedy na św. Barbarę błoto, będzie zima jak złoto. Gdy w świętą Barbarę gęś chodzi po lodzie, to Boże Narodzenie będzie po wodzie.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Srebrny, 7, opal