Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Daniel

Znaczenie imienia Daniel Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Daniel

Daniel jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od imienia Danijjel. Oznacza: sędzią moim jest Bóg albo (wg tekstów akadyjskich) potężny jest mój Bóg.

Znaczenie imienia Daniel

Nie denerwuje się, nie daje się ponieść emocjom, nie śpieszy. Nie stara się wyróżniać ani błyszczeć, a mimo to jego obecność staje się czymś wyjątkowym. Często wali pięścią w stół na podkreślenie swoich słów. Jest upartym, energicznym i pracowitym mężczyzną obdarzonym syntetycznym umysłem. W głębi duszy jest chwiejny, ale rolę pewnego siebie odgrywa bezbłędnie.Daniel ma wszechstronne zainteresowania i bardzo bystry umysł. Jest wytrwały, uparty i szalenie konsekwentny. Nie znosi szufladkowania, utartych schematów i prostych rozwiązań.

Rodzina i miłość

Nie warto wyrywać go z zamyślenia, potrzebuje w domu enklawy pomagającej mu się zregenerować. Tego mężczyzny nie można ograniczać i brać pod pantofel. Co prawda dość wcześnie rozpoczyna życie intymne i ma silne potrzeby seksualne, ale potrafi nad tym panować. Jego marzeniem jest wiejski domek, zagubiony wśród lasów. Będzie dobrym ojcem, dbającym o wychowanie i edukację swych pociech. To bardzo niepokorny typ mężczyzny. Imponuje płci przeciwnej dobrymi manierami, które pomagają mu zamaskować wybuchowy charakter.

Życie towarzyskie

Jest względnie nieśmiały, ale pogodny i otwarty na innych. Nie lubi tracić czasu na zbędne rozmowy i szybko rozpoznaje wartość drugiego człowieka. To zdecydowanie mężczyzna z klasą, który odnajdzie się w każdym otoczeniu. Nie wartościuje ludzi ze względu na płeć, równie głębokie relacje koleżeńskie nawiązuje z mężczyznami, jak i z kobietami. Nieśmiałość nie pozwala mu na życie pełne ekspresji, a skrywa w sobie bardzo wiele. Nigdy jednak celowo nie zrani i nie rozpamiętuje swych krzywd. Pragnie zaszczytów, uznania i uwielbienia przez ludzi.

Praca i kariera zawodowa

Silnie rozwinięte skłonności przywódcze czynią z niego dobrego szefa – jest wymagający, narzuca twardą dyscyplinę w pracy, ale zarazem buduje rodzinną atmosferę z personelem. Nie zależy mu jednak na pochwałach oraz zaszczytach. Potrzebuje rywalizacji, ponieważ każde działanie wiąże się dla niego z walką. Obdarzony jest dużą intuicją oraz wyczuciem psychologicznym, z trudem pozostaje jednak obiektywny. Potrafi zaangażować się w jakieś przedsięwzięcie, ale częściej ma trudności z przejściem od koncepcji do realizacji. Nie nadaje się na pracownika korporacji czy biura. Ponieważ jest sceptykiem, należy mu dokładnie przedstawić czego się od niego oczekuje i co mu proponuje. Nie jest jednak uległy i zawsze postępuje zgodnie ze swoimi zasadami.

Predyspozycje zawodowe

Odpowiednimi zawodami dla Daniela będą: sędzia, analityk, informatyk, artysta malarz, rzeźbiarz.

Imieniny

Daniel imieniny obchodzi 3, 23 stycznia, 16 lutego, 10 kwietnia, 11 czerwca, 13, 15, 21 lipca, 5, 15, 21 sierpnia, 10, 24 września, 10, 13 października, 10, 11, 18 grudnia.

Patroni

Daniel – prorok biblijny, bohater Księgi Daniela, powstałej przypuszczalnie w poł. II w. p.n.e. Św. Daniel z Egiptu – męczennik. Zginął razem z Eliaszem, Jeremiaszem i Samuelem w 309 roku. Św. Daniel Słupnik – z Syrii (409 – 493). W swoich podróżach spotkał św. Szymona i postanowił naśladować jego sposób życia. Na wieść o śmierci św. Szymona sam wszedł na kolumnę i spędził na niej 33 lata.

Odmiany imienia Daniel

Danek, Daneczek, Danielek, Danio, Dasz

Formy obcojęzyczna

Daniel (ogólnie przyj. forma), Dan, Danny (ang., niem.), Daniele, Danilo (wł.), Daniil, Danila (ros.).

Nazwiska od imienia Daniel

Danielak, Danielczak, Danielczyk, Danielecki, Danielewicz, Danielewski, Danielkiewicz, Danielkowski, Danielowicz, Danielski, Daniełowicz, Daniełowski

Znani imiennicy

Daniel – prorok, autor księgi Starego Testamentu Daniel Defoe (1660-1731) – pisarz i publicysta angielski Daniel Olbrychski – aktor

Przysłowia

Jak Daniel we lwiej jamie.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Granatowy, 9, opal