Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Dariusz

Znaczenie imienia Dariusz Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Dariusz

Dariusz jest to imię pochodzenia staro perskiego, od słowa Dãrayavahuš (podtrzymujący dobro). Imię to nosiło trzech perskich królów.

Znaczenie imienia Dariusz

Potrafi szybko wybrnąć z trudnych sytuacji i w mig rozwiązać zawiły problem. Pociągają go przygody i tajemnice. Pilnie strzeże swojej prywatności i nigdy nie zapomina wyrządzonych mu krzywd. Chętnie też pomaga innym, nikogo nie zawiedzie, nie odmówi i poświęca się często kosztem własnych spraw. Często broni słabszych i jest wobec nich opiekuńczy, ale posiada też skłonności do dominacji.Zdecydowanie nie jest zwyczajnym, szarym człowiekiem. Skromny, nieśmiały, dość flegmatyczny i sentymentalny miewa problemy w sprawach sercowych i kontaktach towarzyskich.Dariusz jest pracowity, ale ma skłonności do prowadzenia wygodnego życia, zażywania rozkoszy i przyjemności, co powoduje, iż lubi leniuchować.

Rodzina i miłość

Z wielkim trudem przychodzi mu otworzyć się na ukochaną również w sferze seksualnej. To tradycjonalista w każdym calu, dlatego nie warto zmieniać jego poglądów, a raczej cieszyć się szczęściem i stabilnością u jego boku. Wykazuje z tego względu pewną nieufność wobec kobiet i długo poddaje potencjalną partnerkę różnorakim próbom. Często wybucha, gdy ktoś nie stosuje się do jego skomplikowanych i trudnych reguł postępowania. Nie interesują go sukcesy zawodowe czy ambicjonalne, ponieważ najważniejsze jest dla niego rodzinne szczęście.Dariusz jest mężczyzną, któremu trudno usiedzieć na jednym miejscu. Nie ma sprawy, której nie mógłby załatwić.

Życie towarzyskie

Nawet gdy Dariusz miewa zły humor – nie trwa to długo. Raczej nie zawiązuje trwałych i zażyłych znajomości. Jest skryty w kwestiach uczuć i wyjawiania swoich pasji oraz zainteresowań. Do tego nie przebiera w słowach, a poczucie wyższości sprawia, iż staje się co raz bardziej zarozumiały i próżny. Z przyjaciółmi woli spędzać czas na spacerach, piknikach lub wypadach poza miasto, niż włócząc się po pubach i dyskotekach. Sam czasami bywa zbyt ciekawski, przez co wplątuje się w niezręczne sytuacje – niestety woli po prostu uciec niż poszukać rozwiązania. Jego spojrzenie na świat jest bardzo proste – wystarczy rozumieć ludzi i kierować się miłością.

Praca i kariera zawodowa

Zły nastrój oznacza utratę całego zapału. Uważa, iż ma do spełnienia wielką misję a wszystko, co robi, tylko przybliża go do upragnionego celu – sławy i uznania. Nic nie może go powstrzymać. Nawet jeśli ma wątpliwości i opada z sił – nie poddaje się i nie daje po sobie tego poznać. Zazwyczaj szybko odnosi sukces i ustawia się w życiu – jest świetnym organizatorem, potrafi zjednywać sobie ludzi i zjednoczyć ich we wspólnym działaniu. Ma jednak ogromny potencjał! Aktywność stanowi dla niego ważny element życia i wartość samą w sobie. Ma bardzo bliski kontakt z rzeczywistością i lubi obserwować wyniki swojej pracy. To prawdziwy człowiek mediów i gwiazda estrady.

Predyspozycje zawodowe

Dariusz sprawdzi się w roli wojskowego, polityka, humanisty, dziennikarza, muzyka.

Imieniny

Dariusz imieniny obchodzi 3 kwietnia, 25 października, 19 grudnia.

Patroni

Brak

Odmiany imienia Dariusz

Darek, Dareczek, Daruś

Formy obcojęzyczna

Darius (ogólnie przyj. forma), Dario (wł., hiszp.), Dario, Darij, Darije, Darko (połud.-słow.)

Nazwiska od imienia Dariusz

Darczewski, Darecki, Dareszewki, Darewicz, Darewski, Darkiewicz, Darkowski, Darolewski, Darosiewicz, Darowski, Darulewicz, Darulewski, Darusiewicz, Daruszewski

Znani imiennicy

Dariusz I Wielki (550-486 p.n.e.) – król perski Dariusz Dziekanowski – piłkarz Dariusz Kordek – aktor Dariusz Michalczewski – bokser Dariusz Szpakowski – dziennikarz sportowy

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Purpurowy, 8, aleksandryt