Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Janusz

Znaczenie imienia Janusz Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Janusz

Imię Janusz powstało od zdrobnienia imienia Jan. Szybko zyskało popularność w Polsce i zaczęło funkcjonować niezależnie. Niektórzy badacze uważają imię Janusz również za czeską i węgierską odmianę imienia Jan. Inna teoria mówi, że imię Janusz wywodzi się ono od imienia boga Janusa, czczonego w starożytnym Rzymie, patrona miast i bram.

Znaczenie imienia Janusz

Ma dobre podejście do dzieci. W sprawach sercowych nie jest wylewny, ale pozostaje wierny wybrance. Nie sposób zmienić jego poglądów i zapatrywań – liczy się jedynie z opinią swych bliskich. Lubi swoją pracę, szczególnie gdy może podjąć się wspólnego działania z kolegami. Czasami brak mu przy tym dyplomacji. Jest osobą wybuchową, bardzo gwałtownie reagującą, a jednocześnie skrytą i tajemniczą. Ma silną potrzebę działania zespołowego, jest otwarty i chłonie wszelkie nowości.

Rodzina i miłość

Wytrwałość, odpowiedzialność i rozwaga wróżą Januszemu sukcesy również na polu sercowych podbojów. Pragnie ciepła i czułości rodziny, ale tylko, gdy jest mu akurat w życiu źle i przeżywa swoje niepowodzenia. Nie warto próbować go poskramiać czy zatrzymywać w domu – odniesie to wyłącznie odwrotny skutek.Uczuciowo wyważony Janusz poszukuje wielkiej i namiętnej miłości. Janusz posiada bowiem zadatki na wiernego męża, kochającego ojca i oddanego sprawom rodzinnym mężczyznę. Chętnie wspomoże swą wybrankę w jej domowych obowiązkach, a najprędzej zaszyje się w kuchni i zacznie pichcić przy dobrej muzyce – Janusz to meloman o doskonałym wyczuciu kulinarnym.

Życie towarzyskie

Przyjaciół dobiera w inteligentny sposób, obdarzając zaufaniem tylko wybranych. Ceni sobie przyjemne aspekty życia, dobrą zabawę i smaczne potrawy. Niestety nieraz wtyka nos w nie swoje sprawy, stając się przez to niedyskretnym.W kontaktach z innymi Janusz jest sprawiedliwy, szlachetny i łagodny. Potrafi przez to ranić, chociaż nigdy z premedytacją. Ma oddane grono przyjaciół, którym chętnie i bezinteresownie pomaga.

Praca i kariera zawodowa

Najlepiej pracuje mu się w samotności, ponieważ bardzo nie lubi, jak mu ktoś przeszkadza.To mężczyzna z misją, który lubi poświęcać się sprawie całym sercem. Odnajdzie się w świecie zarówno jako artysta, jak i człowiek twardo stąpający po ziemi. Ogólnie dopisuje mu wielkie szczęście w każdym przedsięwzięciu, ale brak mu odwagi, aby podjąć nieraz niezbędne ryzyko. To człowiek o wyjątkowej inteligencji i dobrej pamięci. Nie potrafi funkcjonować bez określonego celu i zawsze daje z siebie wszystko.

Predyspozycje zawodowe

Ponieważ Janusz posiada wszechstronne umiejętności, sprawdzi się w wielu różnych zawodach. Może być znakomitym aktorem, plastykiem, pedagogiem a także elektronikiem i informatykiem.

Imieniny

Janusz imieniny obchodzi 24 czerwca, 29 sierpnia, 21 września, 21 października, 21 listopada.

Patroni

Brak

Odmiany imienia Janusz

Jachu, Jancio, Janek, Janio, Janis, Janiu, Janko, Janusio, Januszek, Jasiek, Jasiu, Jasiunio, Jasiuniu, Jaś, Jaśko

Formy obcojęzyczna

Janus (czes., węg.), Jean (fr.), Juan (hisz.), Jonas, Jasius (lit.)

Nazwiska od imienia Janusz

Januszaniec, Januszewicz, Januszewski, Januszkiewicz, Januszko, Januszkowski

Znani imiennicy

Janusz I – książę mazowiecki Janusz Gajos – aktor Janusz Głowacki – pisarz Janusz Kidawa – reżyser filmów dokumentalnych Janusz Korczak – pisarz i pedagog, podczas okupacji hitlerowskiej ratował dzieci żydowskie Janusz Korwin-Mikke – polityk i publicysta Janusz Krasiński – pisarz Janusz Kusociński – lekkoatleta, mistrz olimpijski Janusz Radziwiłł – książę, hetman wielki litewski Janusz Zabłocki – publicysta, działacz katolicki

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Popielaty, 1, cyrkon