Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Daria

Znaczenie imienia Daria Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Daria

Daria to imię, które pochodzi najprawdopodobniej z języka perskiego. Podobnie jak jego męski odpowiednik Dariusz, oznacza „tę, która podtrzymuje dobro”.

Znaczenie imienia Daria

W jej życiu ważne miejsce zajmują kariera oraz dalekie podróże. Najbardziej lubi pomagać i służyć innym. Angażuje się całym sercem, nie stroni od ryzyka i nie znosi nudy. Do tego jest towarzyska i uśmiechnięta.Daria jest spokojna, pewna siebie, wyważona i niezwykle szlachetna. Często ironizuje i kpi ze wszystkiego dokoła. W zamian będzie wiernie kochać i zadba o wspólne gniazdko. Jest pewna siebie, choć rzadko to okazuje.

Rodzina i miłość

Jej dom jest jej twierdzą – niepodzielnie sprawuje w nim rządy. Małżeństwo traktuje zatem poważnie, a o rodzinne tradycje dba z odpowiednim poświęceniem. A że czasem zdarzy jej się ciut za bardzo dominować. Miłość traktuje jednak bardzo poważnie i odpowiedzialnie. Dba o ciepło rodzinnego gniazdka, ponieważ sama lubi się tam czasem schronić.Kobiecość, kokieteria i elegancja to najwyrazistsze cechy osobowości Leny.

Życie towarzyskie

Codzienne starcia z rywalami sprawiają, iż bywa zbyt nerwowa i nieraz trudno jej się opanować. Daria łatwo ulega wpływom innych osób i pozwala sobą kierować. Na brak przyjaciół nie może też narzekać, jest sympatyczna i otwarta na świat. Posiada rozsądnie dobranych przyjaciół, wobec których jest wierna i oddana.Daria bardzo lubi błyszczeć i olśniewać otoczenie, dlatego nawiązuje liczne kontakty towarzyskie. Jeśli kto jej zaszkodzi lub ją zrani – nie wybacza, ale czeka stosownej chwili na rewanż. Jest to kobieta o radosnym sposobie bycia i optymistycznie patrząca na świat.

Praca i kariera zawodowa

Daria ma niezwykle ciekawą osobowość. Daria wierzy tylko sile argumentów i własnym wymiernym korzyściom. Jest bardzo obowiązkowa i z łatwością podporządkowuje się regułom. Niestety tylko sprawia wrażenie osoby pewnej siebie i przebojowej – ukrywa prawdziwe uczucia, a gdy się zdenerwuje, trzeba nie lada wysiłku by ją uspokoić. Jej entuzjazm i werwa sprawdzą się w każdym podjętym działaniu. Nie podejmie się nudnej, żmudnej i ograniczającej pracy. Pochwały innych oraz wyraźne sukcesy zawodowe dodatkowo dodają jej skrzydeł, mobilizując do dalszego rozwoju.

Predyspozycje zawodowe

Daria rzadko trzyma się długo jednej pracy gdyż rutyna ją nudzi. Daria potrzebuje pracy urozmaiconej, w której ciągle dzieje się coś nowego.

Imieniny

Daria imieniny obchodzi 3 kwietnia, 21, 22 września, 25 października, 19 grudnia.

Patroni

Św. Daria – męczennica rzymska. Wyszła za mąż za św. Chryzanta i pod jego wpływem została ochrzczona. Wraz z mężem nawróciła wielu pogan na chrześcijaństwo. Podczas prześladowań chrześcijan za czasów cesarza Numeriana, w 257 r. razem z mężem poniosła męczeńską śmierć w wyniku ukamienowania i zakopania żywcem w starym akwedukcie.

Odmiany imienia Daria

Darcia, Dareczka, Dareńka, Darinka, Darita, Daritka, Dariulka, Dariusia, Dariuszka, Darka, Daruchna, Darulka, Darunia, Darusia, Daruśka

Formy obcojęzyczna

Daria (ogólnie przyjęta forma), Darja, Darie, Darina, Daša (czes., słowac.), Darija, Darja, Darka (połud.-słow.), Tarja (fiń.)

Nazwiska od imienia Daria

Brak

Znani imiennicy

Daria Galant – powieściopisarka Daria Nałęcz – historyczka, naczelna dyrektor Archiwów Państwowych, członkini Rady Honorowej Budowy Muzeum Powstania Warszawskiego Daria Paszek – siatkarka Daria Trafankowska – aktorka Daria Widawska – aktorka

Przysłowia

Literatów ceni Daria, zwłaszcza zaś ich honoraria.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Granatowy, 6, turkus