Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Zdzisław

Znaczenie imienia Zdzisław Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Zdzisław

Zdzisław to imię staropolskie złożone z dwóch członów: zdzie (uczynić, zdziałać, zrobić) i sław (sława). Imię to oznacza tego, którego wypełnia żądza sławy lub tego, który obiecuje sławę.

Znaczenie imienia Zdzisław

Obowiązki wykonuje starannie i sumiennie – nie jest leniwy. Porażki go nie zrażają, zuchwale pokonuje konkurencję, będąc świetnym strategiem. Wydaje mu się, iż ma prawo do wygłaszania niegrzecznych uwag, czym potrafi napsuć innym krwi. Jest szczery, otwarty na ludzi i gotowy do poświęceń.

Rodzina i miłość

Będzie jadł żonie z ręki, gdy ta otoczy go troską i przejmie dowodzenie. Nie narzeka na brak powodzenia u kobiet, chociaż sam wykazuje czasem wobec nich nieufność. Wierzy w moce nadprzyrodzone i przeznaczenie. Zdarza mu się odczuwać lęk przed kobietami, ale istnieje pewny klucz do jego serca – zrozumienie oraz okazywanie mu miłości.

Życie towarzyskie

Bardzo szybko i trafnie odczytuje intencje innych. Często jednak porównywany jest do wulkanu, który w każdej chwili może wybuchnąć. Najbardziej w towarzystwie odpowiada mu rola filozofa – ceni sobie długie, egzystencjalne dysputy gdzieś w przytulnym, cichym kącie. Jeśli coś mu się nie powiedzie, potrafi zachować się agresywnie, o co nikt go nawet nie podejrzewa.

Praca i kariera zawodowa

Niełatwo z nim współpracować.Marzy o wielkich dokonaniach oraz nietuzinkowym działaniu, ale nie potrafi wybić się poza utarte schematy. Nigdy sam nie wie, czego dokładnie chce. Zdzisław to poważny mężczyzna wyznający surowe zasady.

Predyspozycje zawodowe

Zdzisław dobrze sprawdzi się w takich zawodach jak budowniczy, rzemieślnik, inżynier a także jako aktor.

Imieniny

Zdzisław imieniny obchodzi 29 stycznia, 22 marca, 23 lipca, 28 listopada, 16 grudnia.

Patroni

Brak

Odmiany imienia Zdzisław

Zdzich, Zdzicho, Zdzichu, Zdzisiek, Zdzisio, Zdzisiu, Zdzisławek, Zdziśko

Formy obcojęzyczna

Zdislas (ogólnie przyjęta forma), Zdislaus (łac.), Zdislav (niem.), Zdzislav, Zdeslav, Zdik, Zdeněk (czes.), Zdislav, Zdenko, Zdeno (słowac.).

Nazwiska od imienia Zdzisław

Zdzich, Zdzichiewicz, Zdzisz, Zdziszek, Zdziszko, Zdziszyński

Znani imiennicy

Zdzisław Ambroziak – siatkarz i dziennikarz sportowy Zdzisław Beksiński – malarz, grafik, rzeźbiarz Zdzisław Klimek – śpiewak operowy Zdzisław Kotla – żeglarz, olimpijczyk Zdzisław Krzyszkowiak – lekkoatleta, mistrz olimpijski, mistrz Europy

Przysłowia

Każdy Zdzisiu z tego słynie, że swe smutki topi w winie.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Pomarańczowy, 3, cytryn