Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Antoni

Znaczenie imienia Antoni Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Antoni

Imię Antoni jest łacińskiego pochodzenia i wywodzi się od rzymskiego rodu Antoniuszy. Imię to oznacza: wspaniały, doskonały, wybitny.

Znaczenie imienia Antoni

Antonia cechuje także wyjątkowa wytrwałość i pewność siebie granicząca niestety z arogancją. Niepozorny, wytrwale dąży do wyznaczonych celów i realizuje najśmielsze plany. Mimo to jest uroczym i pożądanym towarzyszem zabaw. Lubi olśniewać otoczenie swoją osobą. Trudny przeciwnik, ale serdeczny i oddany przyjaciel. Lubi przy tym ponarzekać na otaczającą go rzeczywistość – nie jest jednak pesymistą. Szanuje tylko tych ludzi, którzy potrafią stawić mu opór. Błyskawicznie ocenia ludzi, rozpoznając, kto jest wart zaufania. Nie należy go jednak ponaglać. Codzienność Antonia jest zarazem uporządkowana i urozmaicona pod każdym względem.

Rodzina i miłość

Często buntuje się, gdy żona nie chce być delikatną i przyzwalać na wszystko. Zapewni również stabilność w związku i poczucie bezpieczeństwa.Antoni wybiera życie poza miejskim zgiełkiem, jeśli tylko ma taką okazję. Niestety bywa często zbyt wstydliwy i niezdecydowany. Antoni optymistycznie postrzega świat i z nadzieją patrzy w przyszłość. To on opracowuje plan rodzinnej sielanki i od początku wie, jak jego najbliżsi powinni funkcjonować. Blisko mu do typu niegrzecznego chłopca. Nadaje się na ojca, jest bowiem dobry, sprawiedliwy i kochający. Jego ukochana na pewno będzie dowartościowana! Życie ze Sławkiem może okazać się bardzo szczęśliwe, chociaż dość oryginalne.

Życie towarzyskie

W każdej sytuacji można na nim polegać, poza tym nie wywyższa się i nie próbuje przewodzić. W towarzystwie lubi błyszczeć i potrzebuje publiczności, aby go słuchała oraz przyklaskiwała. Nie jest człowiekiem wylewnym, bywa raczej chłodny w kontaktach i nie ma w zwyczaju uzewnętrzniać swoich uczuć. Często broni słabszych i jest wobec nich opiekuńczy, ale posiada też skłonności do dominacji, co nie każdemu odpowiada. Zbyt często poświęca się pracy, zamiast porządnie poleniuchować w gronie znajomych. Warto jednak dać mu szansę, ponieważ z natury to człowiek otwarty na innych, pomocny, oddany i zawsze uśmiechnięty. To szaleniec, z którym można przeżyć niejedną przygodę – oczywiście pod jego przewodnictwem. W jego świecie dominuje logika, dlatego zachowuje się dość sztywno i bywa nieugięty. Chętnie pomaga innym, zwłaszcza w sytuacjach konfliktowych.

Praca i kariera zawodowa

Zawsze jest gotowy do ucieczki i rzadko kiedy wyjawia tajemnice swych wewnętrznych rozterek. Nie należy jednak na niego naciskać ani zmuszać go do robienia kilku rzeczy naraz, ponieważ w końcu utraci równowagę. Bardzo rozważnie wybiera zajęcie, aby w razie niepowodzeń lub przemęczenia móc się wycofać. Jest od dziecka bardzo zdyscyplinowany i tego samego wymaga od współpracowników lub podwładnych. Ambicja pcha go do walki, a pewność siebie pomaga mu odnieść zwycięstwo. Odnajdzie się w wielu zawodach, o ile nie będą go zbytnio krępować.Mężczyzna niezależny, ale rozważny i sprytny. Gotowy jest jednak do podjęcia każdego wyzwania oraz do poświęceń, chociaż lubi też poleniuchować i wyłączyć myślenie. Nie brak mu uzdolnień, nawet artystycznych, ale brak mu silnej woli, aby odnieść sukces.

Predyspozycje zawodowe

Antoni sprawdza się w zawodach, w których wymaga się wytrwałości, konsekwencji, rozwagi i odpowiedzialności. Może to być praca jako naukowiec, prawnik lub menedżer.

Imieniny

Antoni imieniny obchodzi 9, 12, 17, 19 stycznia, 6, 7, 28 lutego, 1, 28 marca, 3, 4, 10 kwietnia, 2, 3, 10, 13, 16 maja, 7, 12, 13, 14 czerwca, 1, 5, 7, 10, 24 lipca, 3, 5, 7, 24 sierpnia, 3, 24, 30 września, 17, 24, 27, 31 października, 7 listopada, 7, 28 grudnia.

Patroni

Św. Antoni Wielki (251-356) – pustelnik urodzony w Koman nad Nilem. W wieku 20 lat po śmierci rodziców sprzedał majątek, pieniądze rozdał ubogim i rozpoczął życie pustelnicze na pustyni gdzie ciężko pracował, modlił się i pokutował. W 311 r. kiedy cesarz Maksymian rozpoczął prześladowania chrześcijan, św. Antoni przeniósł się w góry gdzie dożył ponad 100 lat. Jest patronem chroniącym przed zarazą i ogniem oraz opiekunem zwierząt, szczególnie trzody chlewnej. Św. Antoni Padewski (1195-1231) – urodził się w Lizbonie, działał w Padwie jako wybitny kaznodzieja. Był franciszkaninem, o którym opowiadano legendy. Jego nauk zawsze słuchało tysiące wiernych. Z powodu słabego zdrowia zmarł z wyczerpania na przedmieściach Padwy. Jest patronem zakonu franciszkańskiego, górników, narzeczonych, małżeństw, ubogich oraz rzeczy zagubionych. Św. Antoni Peczerski (XI w.) – pustelnik pochodzący z okolic Kijowa. Założył słynną Ławrę Peczerską w Kijowie. Około 1054 r. zbudował podziemną cerkiew i zgromadził grupę 12 mnichów dając początek życiu monastycznemu na Rusi. Jest patronem chroniącym przed pożarem oraz patronem wędliniarzy. Św. Antoni Maria Claret (1807-1870) – arcybiskup Santiago na Kubie, spowiednik hiszpańskiej królowej Izabeli II. Założyciel Zgromadzenia Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Maryi (zakonu klaretynów) oraz kobiecego Instytutu Apostolskiego Marii Niepokalanej. Św. Antoni Maria Gianelli (1789-1846) – biskup Bobbio. Założył dwa zgromadzenia zakonne: Córek Marii z Orto i Misjonarzy św. Alfonsa Liguoriego. Św. Antoni Maria Pucci (1819-1892) – przez 45 lat był proboszczem w Viareggio we Włoszech. Przez wiernych uznany za ojca ubogich, sierot, chorych i kuracjuszy. Św. Antoni Maria Zaccaria (1502-1539) – założyciel kilku zgromadzeń zakonnych oraz inicjator 40 godzinnego nabożeństwa. Zmarł w Cremonie wyczerpany pracą w wieku 37 lat.

Odmiany imienia Antoni

Anteczek, Antek, Anti, Antko, Antol, Antolek, Antolinek, Anton, Antoniczek, Antonik, Antoninek, Antonio, Antonion, Antoniusz, Antoniuszek, Antoś

Formy obcojęzyczna

Antonius (łac.), Anthony, Antony (ang.), Antonin, Antal (czes.), Antoine (fr.), Anton, Antonio (hiszp.), Anton, Antonius (niem.), Anton, Antonij (ros.), Andon, Ante, Antonij, Antonije, Antun, Tone (połud.-słow.), Antonino, Antonello, Antonio (wł.), Antanas, Antas, Antonijus (litew.), Antonios (gr.), Antto, Anton, Toni (fiń.), Antal, Antos (węg.).

Nazwiska od imienia Antoni

Antaczak, Antalec, Antałek, Antałkiewicz, Antałowicz, Antaszek, Antczak, Antecki, Antkiewicz, Antkowiak, Antkowicz, Antkowski, Antochowski, Antolczyk, Antolski, Antołkiewicz, Antonczak, Antoniak, Antoniec, Antoniewicz, Antoniewski, Antoniszczak, Atoniszewski, Antoniuk, Antonkiewicz, Antonowicz, Antonowski, Antończak, Antończyk, Antorowicz, Antosiak, Antosiewicz, Antosiuk, Antoszak, Antoszczuk, Antoszek, Antoszewicz, Antoszewski, Antoszkiewicz, Antoszkowicz, Antowski, Antuszewski, Antychowicz

Znani imiennicy

Antoni Czechow – rosyjski nowelista i dramatopisarz Antoni Słonimski – pisarz polski Antonio Banderas – hiszpański aktor filmowy Antonio Stradivari – światowej sławy włoski konstruktor instrumentów smyczkowych Antonio Vivaldi – włoski skrzypek i kompozytor Anthony Kiedis – lider i wokalista zespołu „Red Hot Chili Peppers”

Przysłowia

Święty Antoni od zguby broni. Na święty Antoni bydło się gzi i goni. Ani Antoni na morzu wiatru nie dogoni. Na święty Antoni pierwsza się jagódka zapłoni. Żytko na Antoni kwiat najtęższy goni, a w górach na Wita dopiero zakwita. Kto na świętego Antoniego sieje tatarkę, sto miarek zbierze za miarkę.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Zielony, 1, topaz