Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Jolanta

Znaczenie imienia Jolanta Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Jolanta

Jolanta jest to imię pochodzenia greckiego, od słów ion (fiołek) i anthos (kwiat). Oznacza: skromna i delikatna.

Znaczenie imienia Jolanta

Pracuje tak długo, aż pokona przeszkody na drodze. Potrafi przy tym rządzić bez dyktatury, gdyż nie pochwala narzucania innym swojego punktu widzenia. Jest zdecydowaną realistką o wzniosłych ideałach. Gdy pokocha i zaufa, może góry przenosić. Bywa wybuchowa i nadmiernie szczera, co zdecydowanie nie pomaga jej towarzysko. Sukcesy to dla niej największe szczęście.

Rodzina i miłość

Z nią można konie kraść! Dlatego poszukuje równie aktywnego partnera, który będzie potrafił dotrzymać jej kroku także pomysłami. Będzie dobrą i oddaną partnerką, niestety jako pani domu nie do końca się sprawdzi. Zawsze jednak to ona będzie wieść prym. O rodzinę potrafi walczyć jak prawdziwa lwica. Nie powinien za to nigdy próbować jej poskromić i okiełznać! Jolanta zdecydowanie jest przeznaczona dla mężczyzn kochających wesołe i impulsywne kobiety.

Życie towarzyskie

Ujmuje tym ludzi, ale na przyjaciół wybiera osoby naprawdę wyjątkowe. Nie ulega jednak wątpliwości, iż Jolanta wysłucha każdego i nigdy nie okaże przy tym zniecierpliwienia. Każdy znajdzie w niej wsparcie, dobre słowo, poradę i wielkie serce. Jest skryta i zdarza jej się zamykać w sobie. Niestety czasem przeważa w niej natura choleryczki – temperament, upór i pobudliwość.

Praca i kariera zawodowa

Dzięki temu Jolanta gromadzi wiele życiowego doświadczenia. Chętnie angażuje się we wszelakie przedsięwzięcia i ceni sobie pracę, podczas której może pomagać ludziom. Jej marzeniem jest zostać artystką: malarką, śpiewaczką, aktorką, rzeźbiarką. Natomiast z sukcesów potrafi cieszyć się jak dziecko. Obserwatorom ciężko zrozumieć jej motywację i postępowanie.

Predyspozycje zawodowe

Jolanta może być dobrą ekonomistką, nauczycielką, lekarzem, architektem i aktorką.

Imieniny

Jolanta imieniny obchodzi 15, 17 czerwca, 4 lipca, 15 września, 17 grudnia.

Patroni

Błogosławiona Jolanta – księżna wielkopolska (1244 – 1305). Była jedną z dworek bł. Kingi, później została małżonką księcia Bolesława Pobożnego.

Odmiany imienia Jolanta

Jola, Jolancia, Jolcia, Jolka, Jounia, Jolusia, Joluś

Formy obcojęzyczna

Iolanta, Jolanta (ogólnie przyj. forma), Iolande, Iolanthe, Yolande (ang.), Jolenta, Jolanda, Yolanthe (niem.)

Nazwiska od imienia Jolanta

Jolantowicz, Jolantowski, Jolankiewicz, Jolaczyk, Jolczak, Jolkowiak, Jolski

Znani imiennicy

Jolanta Fajkowska – dziennikarka telewizyjna Jolanta Fraszyńska – aktorka Jolanta Kwaśniewska – prezydentowa Jolanta Pieńkowska – dziennikarka telewizyjna Jolanta Wołłejko – aktorka

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Seledynowy, 1, oliwin