Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Rafał

Znaczenie imienia Rafał Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Rafał

Rafał jest to imię pochodzenia hebrajskiego, a tłumaczy się je – Bóg uzdrawia.

Znaczenie imienia Rafał

Można mu za to pozazdrościć charyzmy i pomysłowości. Zazwyczaj jest pracowity i przedsiębiorczy. Nie kieruje się emocjami, ale wyostrzonym poczuciem sprawiedliwości. Gdy napotyka na trudności i problemy, długo się zastanawia nad ich rozwiązaniem, rozważając każde „za” i „przeciw”. Nie jest osobą rozmowną, raczej powściągliwą i nieśmiałą.

Rodzina i miłość

Istnieje jednak szansa, iż to on zostanie upolowany. Co prawda trudno zdobyć jego zaufanie, ale przy odrobinie ciepła, można wiele zdziałać. Ma konserwatywne poglądy na sprawy rodzinne – ceni sobie partnerstwo i podział ról, dba o żonę i dzieci oraz odpowiedzialnie podchodzi do swoich obowiązków w związku. Zawsze pozostanie jednak wierny wybrance swego serca, ponieważ jest nieprzeciętnym monogamistą.

Życie towarzyskie

Wszystkich swych przyjaciół traktuje na równi, niezależnie od płci. Pomimo wielu zalet i wyraźnie wyższego poziomu intelektualnego – nie błyszczy w towarzystwie i nie wywyższa się. Często zapomina się w działaniu tak dalece, iż robi z siebie pośmiewisko. Mimo to ludzie darzą go szacunkiem, ponieważ jest sprawiedliwy, postępuje etycznie i nie łamie swoich zasad.

Praca i kariera zawodowa

Rafał to bardzo ciekawy świata człowiek, ale i nieuważny – nie potrafi się zorganizować, przez co wielokrotnie przegrywa. Nie znosi bezczynności, dlatego często rozpoczyna i ciągnie kilka rzeczy naraz. Preferuje wolne zawody, a także działania na rzecz społeczności lub grupy. Rafał posiada liczne zdolności i niesamowity upór. Potrafi szybko podjąć działanie, ale nie zawsze wytrwa do końca.

Predyspozycje zawodowe

Odpowiednio przygotowany może być dobrym lekarzem, aktorem lub psychologiem. Chętnie też wybiera zawody umożliwiające kontakt z naturą.

Imieniny

Rafał imieniny obchodzi 24 stycznia, 20 czerwca, 7, 29 września, 24 października, 20 listopada, 2 grudnia.

Patroni

Archanioł Rafał – anioł stróż. Patron chirurgów. Bł. Rafał Melchior Chyliński – zakonnik. Po okresie służby wojskowej wstąpił do zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Oddał się służbie ubogim, chorym i cierpiącym.

Odmiany imienia Rafał

Rafałek, Rafałko, Rafcio, Rafuś

Formy obcojęzyczna

Raphael, Rafael (ogólnie przyj. forma)

Nazwiska od imienia Rafał

Rafajłowicz, Rafalak, Rafalecki, Rafalik, Rafalski, Rafałko, Rafałkowicz, Rafałow, Rafałowicz, Rafałowski, Rafelski, Raflewski, Raflinski

Znani imiennicy

Rafał Królikowski – aktor Raffaelo Santi (1483-1520) – malarz i architekt

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Niebieski, 2, agat