Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Lena

Znaczenie imienia Lena Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Lena

Lena to imię żeńskie, które powstało ze zdrobnienia imion Helena i Magdalena.

Znaczenie imienia Lena

Lubi marzyć, ale nie popada w sentymentalizm – to realistka. Lena bowiem mocno zaznacza swą obecność w świecie. Można liczyć na jej pomoc i wsparcie. Nawet mężczyźni mogą się jej bać. W towarzystwie wywołuje wiele kontrowersji. Niezwykle szybko reaguje na problemy i zmiany, jednakże dość często popada w dodatkowe kłopoty.

Rodzina i miłość

Trzeba być również przygotowanym i pogodzić się z tym, iż Lena rolę matki i żony pojmuje w dość niecodzienny sposób. Swoje zdolności kierownicze doskonali od najmłodszych lat, poczynając od kontaktów z rodzicami. Lena nie wybacza i nie rozumie zdrad czy rozstań. Jest kobietą o milionie potrzeb i pomysłów.

Życie towarzyskie

Jest niezwykle wrażliwą i nieśmiałą osobą, chociaż potrafi pokonać największe życiowe trudności. Może to wynikać z umiłowania przez nią spokoju, harmonii i ładu. Dla każdego ma czas oraz dobre słowo. Bywa tym samym bardzo niebezpieczna dla nieprzyjaciół. Bywa niesamowicie wścibska.

Praca i kariera zawodowa

Z pozoru wszystko przychodzi jej z łatwością, ale to tylko pozory. Nie traci zimnej krwi w sytuacji zagrożenia i nie obawia się żadnych przeciwności losu. Potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji i nie boi się wyzwań. Przeważnie jest ostoją spokoju, opanowania i równowagi. Czasami bywa bardzo uparta i zarozumiała, co utrudnia jej kontakty ze współpracownikami.

Predyspozycje zawodowe

Lena świetnie poradzi sobie w zawodach związanych z rękodziełem, nauką, pedagogiką i szkolnictwem wyższym.

Imieniny

Lena imieniny obchodzi 18 sierpnia, 10 listopada.

Patroni

Brak

Odmiany imienia Lena

Lencia, Leneczka, Lenka, Lenusia, Lenuś, Lenulcia, Lenulka

Formy obcojęzyczna

Ellen (ang.), Hélène (fr.), Helen, Ellen (niem.), Lena, Lenka (połud.-słow)

Nazwiska od imienia Lena

Brak

Znani imiennicy

Lena Horne – amerykańska śpiewaczka i aktorka filmowa Lena Moebus – niemiecka wioślarka, medalistka mistrzostw świata i Europy Lena Szurmiej – polska aktorka, reżyserka, scenarzystka, choreografka Lena Wilczyńska – polska aktorka teatralna

Przysłowia

Trudno dojść do Leny, nie ma na nią ceny.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Żółty, 5, kwarc różowy