Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Władysław

Znaczenie imienia Władysław Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Władysław

Władysław to imię pochodzenia słowiańskiego, które pierwotnie zapisywano jako Włodzisław. Wywodzi się ono od słów włodzi (włada, rządzi, panuje) i slaw (sława) co oznacza tego, który zawładnął sławą.

Znaczenie imienia Władysław

Chce być kochanym, ale ucieka, gdy okazuje mu się uczucia. Twardo obstaje przy swoim zdaniu i nigdy nie zgadza się z opinią większości. Jego brak dyplomacji, dzikość i przemądrzały ton mogą budzić niechęć.Władysław jest osobą wrażliwą, odważną i pełną temperamentu.

Rodzina i miłość

Zresztą miewa z nimi pewne problemy, przez co nieraz sprawia wrażenie szorstkiego. Nawet po ślubie pozostaje energicznym indywidualistą, ciekawym świata, rządnym wrażeń i wszelkich nowości. Życie z Władysławem nie należy do łatwych, ale też i kobieta, która je podejmie nie będzie pierwszą z brzegu. Władysław wnosi do związku bardzo wiele ciepła i czułości.

Życie towarzyskie

Ma tendencje do zamykania się w sobie, chociaż ogólnie jest bardzo ciekawy świata i chętnie bierze udział w przygodach. Jest spokojny i opanowany – woli domowe kapcie i wygodny dres. Czasem jednak brak mu poczucia rzeczywistości i za bardzo narzuca swoje zdanie innym.Władysław wie, jak korzystać z życia, doceniając uroki codzienności.

Praca i kariera zawodowa

Jeśli coś mu się faktycznie nie powiedzie – wybucha, gdyż cierpi na tym jego duma. Wszystko poddaje chłodnej analizie, kalkulacjom oraz racjonalnej ocenie. Ponieważ nie okazuje emocji na zewnątrz, często zaskakuje otoczenie swoją gotowością do działania lub poświęceniem dla sprawy. Odznacza się również dobrą pamięcią i dużą ciekawością świata.

Predyspozycje zawodowe

Władysław idealnie sprawdzi się w każdej pracy, w której będzie mógł świadczyć usługi innym ludziom. Może to być przykładowo lekarz lub prawnik.

Imieniny

Władysław imieniny obchodzi 2, 3 kwietnia, 4 maja, 12, 27, 29, 30 czerwca, 25 września, 22 października.

Patroni

Św. Władysław I (1040-1095) – król węgierski, urodzony w Krakowie i wychowany w Polsce. W 1059 r. koronowany na króla Węgier. Podczas swego panowania wzmocnił państwo węgierskie i poszerzył jego granice o Chorwację. Znacznie przyczynił się także do umocnienia Kościoła. Jest głównym patronem Węgier.

Odmiany imienia Władysław

Władcio, Władciu, Władek, Władysławek, Władzik, Władzio, Władziś, Władziu

Formy obcojęzyczna

Ladislaus, Vladislaus (łac.), Ladislas (ang.), Vladislaus, Ladislaus (niem.), Ladislas (fr.), Ladislo (hiszp.), Ladislao, Vladislao (wł.), Vladislav (ros.), Vladislav, Ladislav (czes., słowac.), Vladislav, Vlado, Vladan, Ladislav (połud.-słow.).

Nazwiska od imienia Władysław

Władyka, Władysiak, Władysławski, Władyszewski, Władyszowski, Władziński

Znani imiennicy

Władysław I Łokietek – król polski Władysław II Jagiełło – król polski Władysław III Warneńczyk – król polski Władysław IV Waza – król polski Władysław Anders – generał Władysław Bartoszewski – polityk, dziennikarz, pisarz, działacz społeczny i historyk Władysław Gomułka – polityk, przywódca PPR oraz PZPR Władysław Komar – lekkoatleta, miotacz kulą, olimpijczyk Władysław Reymont – pisarz, prozaik i nowelista, laureat nagrody Nobla Władysław Segda – szermierz, medalista olimpijski Władysław Sikorski – generał, polityk, premier Władysław Szpilman – kompozytor i pianista żydowskiego pochodzenia

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Złoty, 3, bursztyn