Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Michał

Znaczenie imienia Michał Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Michał

Michał jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słowa mikha’el (któż jest jak Bóg?). Może również oznaczać: do Boga podobny. Jest to imię biblijne. Nosił je pierwszy z archaniołów. W Polsce występuje od średniowiecza. Największą popularność zyskało w XIX wieku.

Znaczenie imienia Michał

Jest bardzo ciekawy, nieraz zbyt ciekawy, co stawia go w trudnych sytuacjach. Sam z łatwością zmienia postawę w zależności od sytuacji.Michał nie ma zbyt łatwego charakteru. Musi błyszczeć i wieść prym, dlatego bardzo łatwo przystosowuje się do otoczenia. Jest dystyngowany, przystojny, zadbany i elokwentny.

Rodzina i miłość

Chociaż liczy się dla niego kariera, wydaje się ona niepełna, kiedy nie ma dla kogo jej robić i nikt nie czeka na niego w domu po całym dniu pracy. Ogólnie lubi wzbudzać zachwyt i podobać się płci przeciwnej za wszelką cenę, dlatego bez problemu rezygnuje z surowych zasad moralnych na potrzeby chwili. A biorąc pod uwagę cechy charakteru – będzie idealnym ojcem, zawsze chętnie uczestniczącym w zabawach swych dzieci. Do tego będzie jej dzielnym rycerzem i w każdej sytuacji wesprze silnym ramieniem. I takim stara się pozostać, ponieważ rodzina i dom stanowią dla niego ogromną wartość.

Życie towarzyskie

Michał potrafi być pedantem do szpiku kości, czym nie raz drażni swoje otoczenie.Raczej małomówny Michał zdaje się być odludkiem i nudziarzem. Tak naprawdę siłę i energię czerpie od znajomych, jakimi się otacza, oraz z chwil samotności.Michał to bardzo towarzyski i rozrywkowy typ człowieka. Z łatwością odnajduje się w każdym otoczeniu, otwarcie i z zaciekawieniem wysłucha propozycji czy porad innych, chociaż nie ulega wpływom.

Praca i kariera zawodowa

Nie potrzebuje walczyć o sukces. On musi działać i zdobywać. Praca jest jego polem do popisu. Przychodzi mu to z naturalną swobodą. Doskonale sobie radzi w sytuacjach kryzysowych, chociaż czasem ma zbyt wielkie zaufanie do siebie i swoich umiejętności.

Predyspozycje zawodowe

Michał jest w stanie osiągnąć duże sukcesy jako żołnierz, artysta, twórca, handlowiec lub lekarz.

Imieniny

Michał imieniny obchodzi 29 stycznia, 2, 14 marca, 10 kwietnia, 4, 8, 14, 23 maja, 20 czerwca, 5, 25 lipca, 24, 25, 30 sierpnia, 6, 29 września, 19 października, 16, 26 listopada.

Patroni

Św. Michał Archanioł – postać biblijna. W Apokalipsie św. Jana książę aniołów zwyciężający Lucyfera. Jako pogromca szatana strzeże ludzi od sideł szatańskich na Ziemi. Opiekun Kościoła i każdej duszy ludzkiej w czyśćcu. Od dawnych czasów wierzono, że Michał stoi u wezgłowia umierających i towarzyszy duszom w drodze do nieba. Uważany przez Kościół za najpotężniejszego patrona, zaraz po Matce Bożej.

Odmiany imienia Michał

Michałek, Michałko, Michaś, Misiek, Misio, Misiu, Miś

Formy obcojęzyczna

Michaël, Michael (łac.), Michael (ang.), Michael, Michel (niem.), Michel (fr.), Miguel (hiszp.), Michele (wł.), Mihail, Mihajlo (ros.), Michal, Michael (czes.), Mihal (słowac.), Mihailo, Mihajlo, Mikailo, Miho, Miko (połud.-słow.)

Nazwiska od imienia Michał

Michajło, Michajłow, Michajłowicz, Michajłowski, Michalak, Michalczak, Michalczewski, Michalczuk, Michalczyk, Michalec, Michalecki, Michalewicz, Michalewski, Michaliczek, Michalik, Michalikowski, Michalkiewicz, Michałko, Michałkowicz, Michałowicz, Michałowski

Znani imiennicy

Michał Anioł Buonarroti – malarz, rzeźbiarz, poeta włoski Michał Bajor – aktor i wokalista Michał Piróg – choreograf Michał Wiśniewski – muzyk Michael Douglas – amerykański aktor Michael Jackson – muzyk Michael Jordan – koszykarz Michael Schumacher – kierowca Formuły 1 Michel de Nostredame – Nostradamus, jasnowidz Mick Jagger – muzyk Mike Tyson – bokser

Przysłowia

Michał trzy dni zdychał, a czwartego kluchy wpychał. Gdy noc jasna na Michała, to nastąpi zima trwała. Jeszcze tego nikt nie słyszał, żeby babie było Michał. Ale, ale, mój Michale. Michałek niedbałek. Na Michała łowcy chwała. Bierz Michale, co Bóg daje. Jaki Michał, taka wiosna. Święty Michał do szkół wpychał. Smutnie przeżyjesz lata stare, gdy zakochasz się w Michale.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Czerwony, 1, szafir