Znaczenie imienia Dawid
Udostępnij obrazek:Pochodzenie imienia Dawid
Dawid jest to imię pochodzenia hebrajskiego, oznacza: dowódca, opiekun, również godny kochania, ukochany. W Polsce występuje od XIII wieku.
Znaczenie imienia Dawid
Wyróżnia go niezależność i naprawdę bogata wyobraźnia. Bardzo chętnie niesie innym pomoc. Wszystko robi w przekonaniu, iż ma do wypełnienia misję. Skomplikowany emocjonalnie. Niestety interesuje się zbyt wieloma rzeczami na raz i wszystko próbuje zrobić w jednym czasie. Posiada zmysł rodzinny, ale niestety praca odgrywa najczęściej ważniejszą rolę w jego życiu. Nie sposób go nie lubić. W związku bywa czuły i delikatny, nie potrafi jednak uwodzić ani zniewalać.
Rodzina i miłość
A już na pewno powinien się mieć na baczności ten, kto ośmieli się rzucić cień na szczęście jego domu. Dla niego miłość pozostaje często nieosiągalnym ideałem. Nie będzie czuły ani troskliwy, potrafi jednak być oparciem dla wybranki swego serca. Jest to mężczyzna wierny i solidny. To zazwyczaj gorący i bardzo uczuciowy mężczyzna, który buduje trwałe związki. Do stabilizacji przymierza się mimo to powoli i z namysłem. Nie należy także oczekiwać, iż poświęci się dla dobra rodziny, mimo iż jest ona ważna w jego świecie.
Życie towarzyskie
Nie jest typem samotnika – nie pójdzie sam do kina, ani na koncert – towarzystwo bliskich pozwala mu czerpać prawdziwą radość z każdego doznania. Na słowie Dawida można polegać. Nie można się przy nim nudzić, ponieważ bezczynność jest jego głównym wrogiem. Posiada wierny krąg towarzyszy, gdyż na co dzień jest wesołym kompanem, na którym zawsze można polegać. Większą wagę przykłada do swojego wnętrza niż świata zewnętrznego. Lubi rozrywkę i przyjemności, dlatego pieniądze nie trzymają się go zbyt długo. Jest jednak powszechnie lubiany i wiele można mu wybaczyć.
Praca i kariera zawodowa
Myśli syntetycznie, dzięki czemu z łatwością ogarnia całość problemu, szczegóły pozostawiając innym. Nie da się wcisnąć w kierat pracy korporacyjnej. Z uporem maniaka musi sam zgłębić problem, który mu podano. Jest bowiem przesadnie ambitny i niezależny, gdy chodzi o realizację jego zamiarów oraz dążeń. Posiada zdolności do nauk ścisłych i języków obcych. Nieustannie pragnie imponować i potrzebuje pochwał, aby się zmotywować do walki. Szefowie doceniają jego oddanie i obowiązkowość, dlatego często odnosi sukcesy i pnie się po szczeblach awansu. Potrafi przejąć dowodzenie i często stara się pozyskać współpracowników do swoich zamierzeń.
Predyspozycje zawodowe
Dawid dobrze czuje się jako informatyk, elektronik, inżynier, specjalista od marketingu, dziennikarz, aktor.
Imieniny
Dawid imieniny obchodzi 24 stycznia, 1 marca, 24, 26 maja, 15 lipca, 17 września, 29, 30 grudnia.
Patroni
Dawid – drugi król Izraela, biblijny autor 150 psalmów. Zabił z procy Goliata – największego wojownika Filistynów. Św. Dawid – biskup Menewii. Przez jakiś czas prowadził życie pustelnicze. Patron Walii i nowo narodzonych. Św. Dawid Niezwyciężony – teolog i filozof (VI w.). Pochodził z Armenii. Przydomek niezwyciężonego zyskał dzięki sukcesom w filozoficznych dysputach. Św. Dawid III Odnowiciel – król Gruzji. Odnowił i zbudował wiele kościołów i klasztorów. Uczynił Gruzję bogatą i potężną. Jeszcze za życia otrzymał przydomek Odnowiciel.
Odmiany imienia Dawid
Dawcio, Dawciu, Dawideczek, Dawidek, Dawidi, Dawido, Dawidunio, Dawiduś, Dawidzio, Dawiniu
Formy obcojęzyczna
David (ogólnie przyj. forma)
Nazwiska od imienia Dawid
Dawdziak, Dawdziuk, Dawidczak, Dawidczyk, Dawidczyński, Dawidkiewicz, Dawidko, Dawidkowski, Dawidło, Dawidow, Dawidowicz, Dawidowski, Dawidziuk, Dawidzki
Znani imiennicy
Dawid (1000-962 p.n.e.) – król Izraela David Beckham – piłkarz David Bowie – muzyk David Copperfield – iluzjonista David Duchovny – aktor David Lynch – reżyser
Przysłowia
Źle idzie, panie Dawidzie! Nie o tym Dawidzie rzecz idzie. Pójść z Dawidem na harfie grać. O którym Dawidzie rzecz idzie, o psalmiście, czy o żydzie? Tańcuje jak król Dawid przed arką.
Szczęśliwy kolor, liczba, kamień
Niebieski, 5, jaspis