Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Marian

Znaczenie imienia Marian Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Marian

Marian to imię męskie pochodzenia łacińskiego, które oznacza mężczyznę należącego do rzymskiego rodu Mariuszów. Często mylnie uważane jest za męską formę imienia Maria.

Znaczenie imienia Marian

Otacza się barierami i ucieka od zgiełku oraz bieganiny. Za wszelką cenę dąży do zaszczytów oraz uznania. Jest w dużej mierze introwertykiem, gdyż nieraz zamyka się w sobie, ale i ekshibicjonistą, ponieważ lubi wystawiać się na pokaz. Posiada jednak dobrą intuicję, na której polega znacznie częściej niż na logice. Wśród znajomych wyróżnia się ponad to energią, fantazją i pomysłowością. Ożywia się wśród zaufanych osób.

Rodzina i miłość

Dba o relacje z ukochaną i angażuje się w nie całym sobą, ponieważ miłość to dla niego najwyższa wartość. Jeśli poczuje się kochany i akceptowany – odda swe serce, ale nie da się oszukać. Nie uzewnętrznia jednak swych emocji, gdyż to nie współgra z jego ideałem męskości. Związek ten zdecydowanie nie wygląda różowo. Postępowanie z Marianem nie jest bowiem łatwe, zbyt często na tle uczuciowym dochodzi w nim do pewnej chwiejności.

Życie towarzyskie

Często z góry usprawiedliwia swe postępowania, ponieważ boi się cudzych osądów. I należy mieć na uwadze, iż nigdy nie odpuszcza – jest bardzo mściwy.Marian jest oddanym przyjacielem i towarzyską osobą.Marian zdecydowanie nie jest zwyczajnym, szarym człowiekiem. Posiada duże wyczucie psychologiczne oraz intuicję.

Praca i kariera zawodowa

Cieszy się mimo to zaufaniem, szacunkiem i wzbudza respekt. Kocha przyrodę, podróże i angażujące, męskie zajęcia – niezależnie co wybierze, będzie niezastąpionym fachowcem. Jeśli w dzieciństwie przyłoży się do nauki – może odnieść sukces. Nie potrafi otwarcie stawić czoła zagrożeniom i trudnościom. Zna się na bilansie zysków i strat jak nikt inny! To bardzo solidny pracownik, wytrwale zmierzający do obranego celu.

Predyspozycje zawodowe

Marianowi najbardziej odpowiadają zawody związane z dyscypliną i obowiązkowością takie jak wszelkie służby mundurowe. Ponadto sprawdzi się również w medycynie, biznesie i handlu.

Imieniny

Marian imieniny obchodzi 9 lutego, 30 kwietnia, 6 maja, 1 lipca, 11, 17 października.

Patroni

Św. Marian z Auxerre – zakonnik francuski pochodzący z Berry. Po jego śmierci w 488 roku za przyczyną cudownych uzdrowień, zaczęły się pielgrzymki wiernych do jego grobu.

Odmiany imienia Marian

Maniek, Maniutek, Maniuś, Marianeczek, Marianek, Mariano, Mario, Maryjan , Maryś

Formy obcojęzyczna

Marianus (łac.), Marian (ang., czes., słowac.), Marian, Marianus (niem.), Marien (fr.), Mariano (hiszp., wł.), Marjan (ros.)

Nazwiska od imienia Marian

Marianczuk, Marianczyk, Marianiak, Mariankowski, Marianowicz, Marianowski, Mariańczak, Mariański

Znani imiennicy

Marian Cebulski – aktor Marian Jurczyk – jeden z przywódców „Solidarności” Marian Konieczny – rzeźbiarz Marian Opania – aktor Marian Rejewski – kryptolog

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Czerwony, 2, lapis-lazuli