Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Edward

Znaczenie imienia Edward Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Edward

Edward to imię męskie pochodzenia staroangielskiego utworzone od słów ead (dobrobyt, szczęście) i weard (obrońca, opiekun). Imię to oznacza: ten, który broni majątku.

Znaczenie imienia Edward

Nie lubi zamartwiać przyjaciół, woli sprawiać bliskim radość. Jest dociekliwy, ambitny i uwielbia się doskonalić. To bardzo sympatyczny i przyjacielski człowiek, dlatego z łatwością zjednuje sobie ludzi. Cieszy się powodzeniem u płci przeciwnej i szacunkiem u znajomych. Cieszy się uznaniem, bywa szlachetny i wierny. Bywa, iż związek z nim to nieustanne rozstania i powroty.Edward to aktywny idealista.Edward jest osobą wesołą, lojalną i pracowitą.

Rodzina i miłość

Jest optymistą i wesołkiem, jego dom powinien być ciepłym miejscem i bezpiecznym, zarówno dla rodziny, jak i niego. Bardzo się stara, ale nie zawsze dobrze mu to wychodzi. Jest to mężczyzna ceniący sobie stałość oraz partnerstwo. W życiu domowym jest łagodny, wyrozumiały i skłonny do ustępstw, zwłaszcza gdy zbliża się jego kolej wykonania uciążliwych obowiązków. To człowiek, który dąży do stabilizacji życiowej. Do tego jest typem domatora. W domu musi czuć się potrzebny przede wszystkim.

Życie towarzyskie

Czasem zachowuje się jednak jak komediant i odstawia wielkie sceny żalu bądź rozpaczy. To ostoja praktycyzmu i konsekwencji. Stawia na wartości, jakie dana osoba sobą prezentuje, nie wartościuje ludzi ze względu na płeć, narodowość czy kolor skóry. Ponadto liczą się dla niego prawdziwe uczucia, humanizm i wartości, a nie stan posiadania czy prestiż. Edward zbyt szybko reaguje i mówi zawsze to co myśli, bez owijania w bawełnę. Odczuwa wewnętrzny przymus, aby do wszystkiego się mieszać, doradzać, dokonywać wyborów, modyfikować. Często osiąga znaczną pozycję społeczną, ponieważ ludzie go cenią.

Praca i kariera zawodowa

Często bywa, iż nieproszony wyręcza innych w ich obowiązkach, wcale nie otrzymując za to wdzięczności. Do tego lubi wygodne i spokojne życie, dlatego wybiera zawody niszowe, najlepiej w połowie drogi między posłuszeństwem a rozkazywaniem. Czasem zapomina o współpracownikach i nie wyjaśnia im oczywistych dla siebie zagadnień. Szczególnie cierpi, gdy bywa źle rozumiany przez współpracowników lub przełożonych. Nie jest dyplomatą! Dlatego wybiera zajęcia dające mu niezależność, nastawione na konkretne cele lub niewymagające roztrząsania skomplikowanych problemów. Chce być najlepszy, dlatego jest precyzyjny, zdyscyplinowany i bardzo praktyczny. Zdarza mu się jednak zatracić w pracy i zaniedbać zdrowie. Jest jednak odpowiedzialny, stara się wiele robić, a bycie potrzebnym stanowi sens jego życia.

Predyspozycje zawodowe

Edward sprawdza się w wielu zawodach zarówna jako współpracownik jak i przełożony. Może być z niego świetny lekarz, urzędnik czy artysta.

Imieniny

Edward imieniny obchodzi 5 stycznia, 18 marca, 7, 24 kwietnia, 6 maja, 12 czerwca, 4, 6, 30 lipca, 30 sierpnia, 1, 13, 23, 30 października, 3 grudnia.

Patroni

Św. Edward Męczennik (963-979) – król Anglii od 12 roku życia. Toczył walki w obronie władzy z macochą i jej synem. Prawdopodobnie to ona nasłała płatnych zabójców, którzy zamordowali króla w wieku 16 lat gdy wracał z polowania.

Odmiany imienia Edward

Ed, Edek, Edi, Edulek, Edunio, Eduś, Edwardek, Edzio, Edziu, Edziulek

Formy obcojęzyczna

Edward, Edvard (ogólnie przyjęta forma), Édouard (fr.), Eduard (niem.), Eduardo (hiszp.), Eduardo, Edoardo, Odoardo (wł.), Edvard, Eduard (połud.-słow), Edwardas (litew.), Eduardos (gr.), Ede (węg.).

Nazwiska od imienia Edward

Edwarczyk, Edwardes, Edwardowski

Znani imiennicy

Edward Gierek – przywódca lat 70 Edward Kłosiński – operator filmowy, mąż aktorki Krystyny Jandy Edward Linde-Lubaszenko – aktor filmowy i teatralny Edward Jenner – angielski lekarz, wprowadził szczepienia przeciw ospie Edward Regan (Eddie Murphy) – amerykański aktor filmowy

Przysłowia

Na Edwarda – jesień twarda.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Czerwony, 1, kamień księżycowy