Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Igor

Znaczenie imienia Igor Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Igor

Imię Igor prawdopodobnie pochodzi od skandynawskiego imienia Ingwar, które wywodzi się od słów Ingwo (bóstwo skandynawskie) i wari (stróż, obrońca). Możliwe jest także pochodzenie słowiańskie od słów igo (jarzmo, niewola) i gore (pali się) – oznacza to osobę, którą niewola pali, niszczy, zamęcza.

Znaczenie imienia Igor

Wobec wszystkich jest hojny i szczery, ale wydaje się zanadto inteligentnym, aby być w pełni ludzkim.Igor to cierpliwy, dokładny, niestrudzony w dążeniu do celu mężczyzna. Bywa do tego tak poważny, że nieraz staje się nudny, ale się tym nie przejmuje. Igor jest nadto pomysłowy, ambitny i konsekwentny. Nie jest towarzyskim typem, za to doskonale zorganizowanym i cierpliwym. Wytrwały, metodyczny, z silną osobowością, zmierzający ku konkretnym celom. Brak mu przy tym pewności siebie.

Rodzina i miłość

Chętnie przyjmuje gości i urządza niezapomniane przyjęcia, na których królują niezwykle smaczne potrawy jego autorstwa. Bywa, iż związek z nim to nieustanne rozstania i powroty. Dla nich poświęca swą karierę i ambicje. Na pewno buduje trwałe relacje i nie rzuca słów na wiatr. Niestety nieraz zbyt usilnie pragnie zaskoczyć partnerkę sobą. Posiada w sobie ogromne pokłady czułości i wrażliwości, ale z trudem to okazuje.

Życie towarzyskie

Pilnie strzeże swojej prywatności. Nie miesza się w konflikty ani spory, dopóki zaogniona sytuacja nie zacznie się klarować. Ma do tego niezwykle bogatą osobowość. Łatwo jednak zmienia postawę w zależności od sytuacji. Zachowuje zimną krew i dowcip nawet w mało komfortowych sytuacjach. Z reguły nie przejmuje się tym, co o nim mówią inni.

Praca i kariera zawodowa

Zdarza mu się siać wokół defetyzm. Bywa tym samym negatywnie oceniany przez pracodawców. Pragnie być przy tym przede wszystkim przydatny. Bywa, iż wpada w panikę na myśl o przeszkodach oraz trudnościach, po czym wycofuje się z podjętych działań. Cechuje go jednak wielka dyplomacja. Niestety podejmuje się zbyt wielu rzeczy naraz, pracuje zrywami i często zapomina o zobowiązaniach. Dokładność wiąże się u niego z perfekcjonizmem – nie toleruje fuszerki zarówno u siebie, jak i u innych.

Predyspozycje zawodowe

Igor świetnie poradzi sobie jako inżynier, lekarz, literat, hodowca lub architekt.

Imieniny

Igor imieniny obchodzi 5 czerwca, 1 października.

Patroni

Św. Igor (1100-1147) – wnuk św. Włodzimierza Wielkiego, pierwszego chrześcijańskiego władcy Rusi. Po krótkim panowaniu w Kijowie zrezygnował z tronu zostając zakonnikiem. Rok później został w bestialski sposób zamordowany podczas modlitwy w cerkwi przez rozwścieczony tłum niezadowolony z rządów tej dynastii.

Odmiany imienia Igor

Igorcio, Igorek, Igoruń, Igoruś, Igunio, Igusek, Iguś

Formy obcojęzyczna

Igor (ogólnie przyjęta forma), Ivar, Ingwar, Ingvar (niem.), Igoris (litew.), Ingvarros (gr.)

Nazwiska od imienia Igor

Igarski, Igorowski, Igorski, Jegor, Jegorczyk, Jegorew, Jegorow, Jegorowski, Jegorski

Znani imiennicy

Igor Newerly – polski pisarz i pedagog Igor Ivan Sikorsky – amerykański konstruktor samolotów Igor Sikiricki – pisarz polski, satyryk Igor Strawiński – rosyjski kompozytor, pianista i dyrygent Igor Tamm – rosyjski fizyk, teoretyk, laureat Nagrody Nobla z fizyki

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Czerwony, 4, hematyt