Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Jarosław

Znaczenie imienia Jarosław Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Jarosław

Jarosław to imię pochodzenia starosłowiańskiego wywodzące się od słów jaro (ostry, surowy) i sław (sława, chwała). Imię oznacza: ten, który słynie z porywczości i siły, gwałtownego usposobienia.

Znaczenie imienia Jarosław

Rozpiera go energia witalna i często działa z rozmachem. Odważnie stawia czoła wyzwaniom. Jest przy tym słowny, charyzmatyczny oraz rzetelny. Wiedzę oraz umiejętności zdobywa w praktyce, po macoszemu traktując naukę. W miłości jest czuły i wyważony. Prowadzi tym samym aktywne życie towarzyskie, bywa przekorny i zabawny. Z reguły dobrze dogaduje się z ludźmi, ceniąc sobie przy tym kontakty z osobami o podobnych zapatrywaniach i wartościach.

Rodzina i miłość

Miłość traktuje podobnie jak wszystko – jest to kolejna przestrzeń do walki i zaspokojenia swych ambicji. Nie jest przystępnym mężczyzną i nie zwraca uwagi na przyziemne sprawy. Dla Jarosława nadrzędną wartość stanowi poczucie bezpieczeństwa, które możliwe jest wyłącznie w silnym związku. Jest czuły wobec żony oraz dzieci. Najchętniej nigdy nie rozstawałaby się z bliskimi, dlatego też dzwoni do ukochanej, gdy tylko ma sposobność. Lepiej nie wchodzić mu wówczas w drogę.

Życie towarzyskie

Jarosław nie lubi samotności – to dusza towarzystwa, gdziekolwiek się znajdzie. Niestety często mija się w swych opowieściach z prawdą, ze względu na bogatą wyobraźnię, której natura mu nie poskąpiła. Brzydzi się kłamstwem, oszustwem oraz złym prowadzeniem innych. W ich towarzystwie daje się poznać jako wesoły ekstrawertyk, mający mnóstwo pomysłów na wspólne spędzenie wolnego czasu i zarażający dobrym humorem wszystkich wokół. Czasem sprawia wrażenie, iż sam nie wie, czego chce albo nie umie tego wyrazić. Niechętnie jednak pomaga innym, ale przy okazji i nie szkodzi – Jarosław wychodzi z założenia, że każdy powinien pracować na własny rachunek.

Praca i kariera zawodowa

Pociągają go zawody medyczne, przyrodnicze, ale także wojsko i handel. Ceni przy tym doskonałość i perfekcję we wszystkim. Warto jednak czekać, ponieważ efekty jego działań są rewelacyjne! Jarosław jest nieco artystyczną duszą o wszechstronnym umyśle. Przez swą nadpobudliwość i marzycielstwo potrafi wpaść w niezłe tarapaty. Jarosław jest wszechstronnie uzdolniony i posiada inteligencję zarówno analityczną, jak i syntetyczną. Decyzję o profesji podejmuje jednak stosunkowo późno, ponieważ ma naturę buntowniczą i początkowo odrzuca wszelkie sugestie.

Predyspozycje zawodowe

Jarosław dobrze poradzi sobie w takich dziedzinach jak: reklama i marketing, biznes, dziennikarstwo, handel oraz akwizycja.

Imieniny

Jarosław imieniny obchodzi 21, 25 stycznia, 25 lutego, 21, 25 kwietnia, 7 czerwca, 1 sierpnia, 27 listopada.

Patroni

Brak

Odmiany imienia Jarosław

Jarcio, Jareczek, Jarek, Jaro, Jarula, Jarulek, Jarunio, Jaruś

Formy obcojęzyczna

Jaroslaus (łac., niem.), Iaroslaos (gr.), Yaroslav (ang.), Iaroslav (fr.), Jaroslav (hiszp., ros., czes., słowac.), Jaroslao (wł.), Jaroslavas (litew.), Jaroszló (węg.)

Nazwiska od imienia Jarosław

Jaros, Jarosiewicz, Jarosiński, Jarosławicz, Jarosławiec, Jarosławski, Jarosz, Jaroszek, Jaroszewicz, Jaroszewski, Jaroszyński

Znani imiennicy

Jarosław Dąbrowski – generał, dowódca wojsk Jarosław Iwaszkiewicz – poeta o powieściopisarz Jarosław Kaczyński – polityk Jarosław Kret – dziennikarz telewizyjny Jarosław Szlagowski – perkusista rockowy Jarosław Śmietana – gitarzysta jazzowy Jaroslav Hašek – pisarz czeski, autor przygód Szwejka Jaroslav Heyrovský – czeski chemik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii

Przysłowia

Tak był wychowywany Jarek, że teraz chodzi jak szwajcarski zegarek.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Żółty, 9, bursztyn