Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Oskar

Znaczenie imienia Oskar Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Oskar

Oskar to imię pochodzenia skandynawskiego, od słów As (skandynawskie bóstwa) i kar (miecz, włócznia). Oznacza: ten, który otrzymał miecz z rąk bogów. Możliwe jest również pochodzenie germańskie co oznaczałoby wtedy: posiadający bożą włócznię.

Znaczenie imienia Oskar

Ceni sobie spokój, samotność i swój własny świat. Jest pełen lęku, napięty i gotowy do ucieczki. Niestety poprzez swą nadpobudliwość i marzycielstwo potrafi popaść w niejedne tarapaty. Problemy rozwiązuje nieszablonowo, zadziwiając nieraz otoczenie. To bardzo miły, towarzyski i otwarty na świat człowiek.

Rodzina i miłość

Bywa irytujący i nieprzewidywalny, ale u podstaw tego leży chęć odkrycia, dlaczego i dla kogo żyje. Staje się wiernym i kochającym mężem, zachowując swój temperament. Oskar jest niezwykle czuły na pochwały i pochlebstwa. Jednak jeśli ktoś lub coś im zagrozi – Oskar, nie bacząc na konsekwencje, poświęca wszystko inne dla dobra rodziny.To czuły i wrażliwy mężczyzna, ale nikt nie powinien się o tym dowiedzieć.

Życie towarzyskie

Mimo to posiada grono wiernych przyjaciół, którzy darzą go zaufaniem i sympatią. Interesuje się zazwyczaj muzyką oraz sztuką, a w wolnej chwili oddaje się swojemu hobby. Potrzebuje życia towarzyskiego oraz grupy ciekawych świata zapaleńców, aby z nimi aktywnie spędzać czas. Bardzo głośno manifestuje swoje zdanie i wyraża sprzeciw. Jeśli ktoś nie potrafi stawić mu oporu – nie zasługuje na jego szacunek.

Praca i kariera zawodowa

Jest bardzo aktywny, ale poświęci uwagę tylko temu zajęciu, które da mu satysfakcję i przyjemność. Do celu dąży jednak uparcie oraz konsekwentnie, wspomagając się wnikliwością i spostrzegawczością. Potrafi doprowadzić do końca najbardziej skomplikowany zamysł, którego efekty są z reguły długofalowe. Raczej posiada sztywne poglądy i nie potrafi przyjąć punktu widzenia innej osoby. Jest bardzo pewny siebie we wszystkim, co robi.

Predyspozycje zawodowe

Oskar sprawdzi się w zawodach związanych z biznesem, ekonomią, giełdą papierów wartościowych a także pedagogiką.

Imieniny

Oskar imieniny obchodzi 3 lutego.

Patroni

Św. Oskar (801–865) – pierwszy biskup Szwecji. Zakonnik klasztoru benedyktyńskiego pochodzący z Francji. W 287 r. wyjechał z misją do Danii, gdzie ochrzcił księcia Danii i dworzan. W 830 r. również z misją ewangelizacyjną pojechał do Szwecji gdzie ochrzcił króla Olafa i został biskupem. Rok później został mianowany na arcybiskupa całej Skandynawii przez papieża Grzegorza IV.

Odmiany imienia Oskar

Oskareczek, Oskarek, Oskarko, Oskaruś, Oskunio, Oskusio, Oskuś

Formy obcojęzyczna

Anscharius, Ansgarius (łac.), Oscar, Ansgar, Anskar (ang.), Ansgar, Oskar (niem.), Oscar, Anskar, Anschaire (fr.), Anscario, Oscar (hiszp.), Oscar, Oscarre, Anscario, Ansgario (wł.), Oskar (ros.), Oskar, Ansgar (czes.), Oskár (słowac.), Oskar, Ansgar (połud.-słow.)

Nazwiska od imienia Oskar

Brak

Znani imiennicy

Oskar I – król Szwecji i Norwegii Oskar Kolberg – polski etnograf i muzyk Oskar Schindler – niemiecki przemysłowiec, dobroczyńca Żydów Oscar Peterson – kanadyjski pianista jazzowy Oscar Wilde – angielski pisarz

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Żółty, 1, chryzolit