Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Filip

Znaczenie imienia Filip Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Filip

Filip jest to imię pochodzenia greckiego, od słowa filihippos (kochający konie lub znawca koni).

Znaczenie imienia Filip

Twardo stąpa po ziemi, pragnąc być najlepszym we wszystkim. To urodzony strateg o nieprzeciętnej intuicji! Nie toleruje słabości, kombinatorstwa ani cwaniactwa. Na dłuższą metę ceni sobie bowiem spokój, ciszę i porządek. W kontaktach towarzyskich nie przywiązuje wagi do trwałych znajomości i bywa wścibski. To rozwaga i ostrożność pomagają Filipowi odnieść życiowy sukces. Lubi też dramatyzować. Wie jednak, kiedy się wycofać z uśmiechem, a kiedy podjąć walkę. Ogranicza go tylko dwoistość natury i zmienny charakter.

Rodzina i miłość

Często trzyma kobiety na dystans, bojąc się odrzucenia, wykorzystania lub kpiny. Na ogół ma także silnie rozwinięta zmysłowość, ale bywa despotyczny wobec bliskich. Jest nad to mężczyzną ciekawym świata – za wszelką cenę chce wszystko poznać. Twardo za to stąpa po ziemi, zachowując umiar w okazywaniu czułości.Jego życie rodzinne nie do końca jest sielanką. Do małżeństwa podchodzi odpowiedzialnie i dąży do stworzenia ciepłego, spokojnego związku. Bardziej dba o pracę i kontakty towarzyskie, niż o założenie rodziny.

Życie towarzyskie

Aby ochronić się przed światem, bywa przekorny i zdolny do raniącej ironii. Filip jest jednak indywidualistą, więc nie potrzebuje tłumu znajomych wokół siebie – nie przejmuje się, gdy nie ma się komu zwierzyć. Nieustannie obawia się bycia wykorzystanym, ale szczerze pragnie pomagać innym. Stara się ukazać swoją postać tylko w korzystnym świetle. Nie oczekuje przy tym wzajemności. Dla każdego ma miłe słowo i lubi pomagać. Wręcz gardzi ludźmi słabymi i niedoskonałymi.

Praca i kariera zawodowa

Bystry umysł, talent organizacyjny i konsekwencja – to główne zalety Filipa. Śmiało brnie do przodu, a dzięki silnej woli nie poddaje się na widok trudności. Bardzo niechętnie i po długim ociąganiu się przyjmuje rozwiązania innych. Do tego jest niezwykle staranny i precyzyjny, wręcz perfekcyjny w każdym calu. Ma naturę despotyczną, ale jest bardzo obiektywny. Praca jest dla niego pasją, pasja życiem, a życie walką. Filip nierzadko zmienia swoje otoczenie i miejsce zatrudnienia.

Predyspozycje zawodowe

Filipowi odpowiada każdy zawód, w którym będzie mógł pełnić odpowiedzialną lub kierowniczą funkcję.

Imieniny

Filip imieniny obchodzi 23 stycznia, 5, 26 lutego, 11 kwietnia, 1, 3, 6, 11, 14, 26 maja, 6 czerwca, 10 lipca, 21, 23 sierpnia, 13, 14, 20 września, 13, 20, 22, 24 października, 18 listopada.

Patroni

Filip Diakon – (I w.), wg Dziejów Apostolskich jeden z 7 diakonów w Jerozolimie, nazywany też Ewangelistą. Działał w Samarii, Aszdodzie i Cezarei Palestyńskiej, nawrócił Szymona Maga i dworzanina królowej etiopskiej. Św. Filip Apostoł – lub Filip z Betsaidy (I w.). Wspomniany w Ewangelii Jana jako pośrednik między Jezusem a poganami. Ukamienowany i ukrzyżowany we Frygii za panowania Dioklecjana. Patron czapników.

Odmiany imienia Filip

Filek, Filipek

Formy obcojęzyczna

Filip (ogólnie przyj. forma), Philip (ang.), Philipp, Philippus (niem.), Philippe (fr.), Felipe (hiszp.), Filippo, Filippino (wł.).

Nazwiska od imienia Filip

Filepowicz, Filipak, Filipcewicz, Filipczak, Filipczuk, Filipczyk, Filipczyński, Filipecki, Filipek, Filipiak, Filipiecki, Filipiński, Filipiuk, Filipkiewicz, Filipkowicz, Filipkowski, Filipow, Filipowicz, Filipowiec, Filipowski, Filipski

Znani imiennicy

Filip II (383-336 p.n.e.) – król macedoński, ojciec Aleksandra Wielkiego Filip Bajon – reżyser i scenarzysta Filip Łobodziński – dziennikarz Phil Collins – muzyk i kompozytor brytyjski

Przysłowia

Wyrwał się, jak Filip z konopi. Śmieje się, jak Filip na jelito. Na świętego Filipa drze się dobrze lipa.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Brązowy, 7, agat