Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Martyna

Znaczenie imienia Martyna Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Martyna

Imię Martyna to żeńska forma łacińskiego imienia Martius (Marcin) i oznacza: ta, która jest związana z rzymskim bogiem wojny, Marsem.

Znaczenie imienia Martyna

To intelektualistka, której dociekliwość przydaje się w prowadzonych badaniach. Lubi być elegancka i szykowna. Sama także lubi przebywać wśród ludzi, przeżywać przygody i podróżować. W swoim postępowaniu pozostaje jednak sprawiedliwa i szlachetna. Lubi przebywać w dobrym towarzystwie, dlatego otacza się stałym gronem przyjaciół.

Rodzina i miłość

Jest bardzo zmysłowa, ale trudno ją zdobyć, ponieważ stawia wysokie wymagania. Partner życiowy Kingi będzie musiał umieć się dostosować albo dorównywać Kindze pomysłowością i zapałem. Tylko wówczas, mając zapewnione nieustanne wsparcie i stabilność, Martyna może uwierzyć w siebie i spróbować się wybić. Często marzy o księciu z bajki, dlatego długo nie może znaleźć idealnego partnera.

Życie towarzyskie

Jeśli komuś zależy na zaskarbieniu jej sympatii, powinien nauczyć się jej słuchać i wysłuchiwać. Darzona jest ogólnym uznaniem oraz autorytetem, przede wszystkim ze względu na swe dostojeństwo i swoiste poczucie humoru. Pocieszające jest jednak to, że równie szybko szuka drogi do pojednania. Jest niezwykle kontaktowa, sympatyczna i bardzo wesoła.

Praca i kariera zawodowa

Jako pracownik Martyna jest odpowiedzialna, staranna i godna naśladowania. Martyna świetnie organizuje sobie czas i plan działania, ponieważ kocha konstruktywne działanie. Odważnie kroczy przez świat, chętnie podejmując ryzyko i z wiarą we własne możliwości. Jest spokojna, pewna siebie i niezwykle szlachetna, ale także uczuciowa i wrażliwa na wszystko, co stanowi urok życia.

Predyspozycje zawodowe

Martyna jest wszechstronnie uzdolniona dlatego potrafi być zarówno doskonałą biznesmenką jak i wybitną artystką. Wybiera zawody zdecydowanie niezależne i pełne pasji, dla której należy poświęcić coś z siebie, aby móc się rozwijać i spełniać.

Imieniny

Martyna imieniny obchodzi 30 stycznia.

Patroni

Św. Martyna – pochodząca z Rzymu córka konsula, która odziedziczyła ogromny majątek. Słynęła z licznych dzieł miłosierdzia. Odważnie przyznawała się do wiary chrześcijańskiej. Kiedy podczas fali prześladowań chrześcijan nie chciała wyprzeć się wiary – została ścięta w 225 roku. W 1634 roku odnaleziono jej relikwie w katakumbach rzymskich.

Odmiany imienia Martyna

Martynka, Martysia

Formy obcojęzyczna

Martina (łac., ogólnie), Martine (fr.), Martina, Tinka (poł.-słow.)

Nazwiska od imienia Martyna

Brak

Znani imiennicy

Martyna Jakubowicz – polska piosenkarka i gitarzystka Martyna Wojciechowska – polska podróżniczka i dziennikarka

Przysłowia

Na świętą Martynę przybyło dnia na godzinę. Gdy w pobliżu jest Martyna, chłopcom rzednie zawsze mina.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Żółty, 2, sokole oko