Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Marceli

Znaczenie imienia Marceli Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Marceli

Marceli to imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od nazwy słynnego rodu rzymskiego Marcellus. Imię to oznacza: mały wojownik.

Znaczenie imienia Marceli

To odważny mężczyzna, który nie zraża się szybko i postępuje zgodnie z zasadami etyki oraz logiki. To człowiek czynu i walki, a nie lew salonowy. Niezbyt ufa ludziom, jest jednak towarzyski. Marceli został stworzony do kierowania ludźmi, wskazywania drogi i rywalizacji. Pragnie, by go kochano, by mu to mówiono, by zasypywano go deklaracjami miłości oraz czułości. Marcelia cechuje wrodzona wrażliwość na piękno i sztukę.

Rodzina i miłość

Posiada zadatki na idealnego oraz oddanego męża i ojca. Najbliższym pragnie zapewnić wszystko, czego im potrzeba. Można się tylko pocieszać, że gdy pokocha, to całym sercem i nie jest skory do zdrad. Nie jest może idealnym partnerem, ponieważ nie potrafi wczuć się w sytuację drugiego człowieka, jednakże widać, iż ceni sobie życie rodzinne i swoją małżonkę. Zadba o wszystko, czego rodzinie potrzeba, byle tylko zbytnio go nie ograniczać i nie przytłaczać!.

Życie towarzyskie

Maskuje się, przyjmując pozę agresywnego komedianta. Cieszy się dużą sympatią otoczenia, ponieważ jest nieszkodliwy i koleżeński – nikogo nie zrani, nie dokucza i dąży do zgody. Znajomi wiedzą, iż można mu zaufać, ponieważ jest tak naprawdę dobrze zorganizowany, szczery i potrafi wczuć się w sytuację drugiego człowieka. Lepiej trzymać się na uboczu i przytakiwać, niż stracić własny autorytet. Jest niezwykle ciekawy życia i wszystkiego, co się z nim wiąże.

Praca i kariera zawodowa

Wrażliwa dusza ograniczona introwertycznym usposobieniem. Niestety miewa zbyt wygórowane oczekiwania w stosunku do innych osób, ale potrafi mimo to pójść na kompromis.Dynamiczny, niezależny i pełen ideałów – Marceli to urodzony zdobywca sławy i majątku. Od dziecka wie, jaką drogą chce podążać i co robić w życiu. Dobrym środowiskiem pracy dla Marcelia będzie przedsiębiorstwo rodzinne.

Predyspozycje zawodowe

Marceli świetnie poradzi sobie jako polityk, dyplomata i psycholog. Sprawdzi się również w handlu i marketingu.

Imieniny

Marceli imieniny obchodzi 16 stycznia, 19 lutego, 10, 20 marca, 9 kwietnia, 14, 17 lipca, 27 sierpnia, 4 września, 7, 30 października, 29 grudnia.

Patroni

Św. Marceli – papież, męczennik. W 306 r. został wybrany papieżem. Nakazał miesięczną pokutę wszystkim, którzy wyparli się wiary podczas prześladowań chrześcijan przez cesarza Dioklecjana i pragnęli wrócić do łask kościoła. Następca Dioklecjana, Maksencjusz skazał go za tę decyzję na wygnanie gdzie zmarł w 307 roku.

Odmiany imienia Marceli

Marcel, Marcelek, Marcelinek, Marcelinio, Marcello, Marceluś, Marcyś

Formy obcojęzyczna

Marcellus (łac.), Marchell, Marcellus (ang.), Marcellus, Marzell (niem.), Marcel (fr.), Marcelo (hiszp.), Marcello (wł.), Markel (ros.), Marcel (czes., słowac.), Marcel, Mareo, Marsel (połud.-słow.).

Nazwiska od imienia Marceli

Marcelak, Marcelan, Marcelewicz, Marcelewski, Marceliński, Marceluch, Marceluk, Marczelewicz, Marczelewski

Znani imiennicy

Marcel Duchamp – francuski malarz, twórca reprodukcji „Mona Lisy” z dorysowanymi wąsami Marcel Gromadowski – siatkarz Marcel Łoziński – reżyser filmowy

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

7