Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Anna

Znaczenie imienia Anna Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Anna

Imię Anna pochodzi z języka hebrajskiego od słowa channah (wdzięk, łaska). Imię Anna oznacza: miła, łagodna i przyjemna.

Znaczenie imienia Anna

Jest bardzo samodzielna i niełatwo na nią wpłynąć. Potrafi być uparta, gdy czegoś chce.Szczęścia i talentów jej nie brak. Anna lubi liczne towarzystwo i nie stroni od ludzi, ale tylko do momentu, gdy nie zagraża to jej interesom. Czyta w ludzkich sercach, jak w otwartej księdze, toteż lepiej jej nie okłamywać. Ciężko nadążyć za jej humorami. Bardzo zdeterminowana. Do tego obowiązkowa, cierpliwa i systematyczna. Anna ceni sobie rodzinne tradycje i rytuały, dba o domowe ognisko i chętnie przyjmuje gości.

Rodzina i miłość

Czasem potrzebuje wsparcia silnego ramienia. Jej dom zostanie urządzony z pomysłem i smakiem, co nie znaczy, że nie będzie, jako projektantka, często tego wystroju zmieniać. Poszukuje miłości pełnej, żywej, gorącej. W miłości u Anny bywa, jak w ruletce – zraża do siebie potencjalnych kandydatów zachowaniem i sposobem bycia, ale z przypadkowo poznanym mężczyzną często może pozostać do końca życia. Przez swój upór i wysoko stawianą poprzeczkę może niestety spędzić życie samotnie. Silnie przywiązuje się do swego wybranka. Tylko z takim stworzy szczęśliwy dom, w którym będzie surową, ale sprawiedliwą i troskliwą matką.

Życie towarzyskie

Marzy o podróżach, wielkich przygodach i romansach. Nie znosi gwaru, tłumu i szalonych imprez. Często imponuje w ten sposób znajomym. Wyboru przyjaciół dokonuje w sposób przemyślany i stawia im wysokie wymagania. Chętnie się zwierza i jest bardzo przyjazną kobietą. Przy niej trzeba być w ciągłym ruchu a najlepiej według jej koncepcji. W prawdzie to wielka ekstrawertyczka, która potrzebuje znajomych i dobrze wśród nich się czuje, ale często bywa zbyt dumna i zajęta, aby utrzymywać liczne kontakty.

Praca i kariera zawodowa

Wszystko, aby dać z siebie jak najwięcej i być pożyteczną. Po prostu – szybciej działa, niż myśli. Wybiera zawody prestiżowe, związane z obrotem gotówki oraz kosztowności i dające jej możliwość działania na własnych zasadach. projektowaniem mody, malarstwem czy pisarstwem. Ostrożnie podejmuje decyzje, aby nabrać sił do stawiania czoła trudnym sytuacjom. Nie potrafi jednak długo usiedzieć w jednym miejscu – w pracy i życiu potrzebuje ciągłego ruchu i zmian. Nie łatwo wytrącić ją z równowagi bądź zniechęcić do działania.

Predyspozycje zawodowe

Anna powinna wykonywać pracę zgodną z jej zamiłowaniami: sztuka, film, muzyka, rękodzieło artystyczne. Sprawdza się też w zawodzie nauczyciela lub pedagoga.

Imieniny

Anna imieniny obchodzi 9 stycznia, 1 lutego, 3, 26 marca, 8, 16 kwietnia, 7, 9, 17, 26, 27 czerwca, 6, 13, 15, 20, 23, 26 lipca, 26 sierpnia, 21 września, 1, 3, 4, 5, 13, 15, 26 października, 20, 21, 28 listopada.

Patroni

Świętych o imieniu Anna jest około 30. Swoją popularność imię to zawdzięcza Świętej Annie, matce Najświętszej Marii Panny. W Polsce miejscem jej kultu jest Góra św. Anny koło Opola.

Odmiany imienia Anna

Andzia, Aneczka, Ania, Anka, Anula, Anulka, Anusia

Formy obcojęzyczna

Ana, Anna (ogólnie przyjęta forma), Ann, Anna, Anne, Hannah, Nancy (ang.), Anne, Anita, Annette (niem.), Anna (wł.)

Nazwiska od imienia Anna

Ankiewicz, Ankosz, Ankowski, Annaszek, Annusz, Annowski, Anusz, Anuszkiewicz, Anuszkowic, Anuszowicz

Znani imiennicy

Anna Dymna – aktorka Anna German – piosenkarka Anna Jagiellonka (1523-1596) – królowa Polski Anna Jantar – piosenkarka Anna Seniuk – aktorka

Przysłowia

Od świętej Anki zimne noce i poranki. Szczęśliwy kto na świętą Annę upatrzy sobie pannę.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Niebieski, 3, szafir