Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Dagmara

Znaczenie imienia Dagmara Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Dagmara

Dagmara to imię pochodzenia skandynawskiego. Oznacza: sławny dzień.

Znaczenie imienia Dagmara

Wie, jak korzystać z życia. Nie angażuje się jednak ponad wyraźną potrzebę. Cierpliwie czeka, nawet latami, na dogodną chwilę do rewanżu. Wobec innych bywa z kolei bardzo krytyczna. Nie wiadomo, kiedy wybuchnie, a kiedy zacznie się śmiać. Nieraz plany krzyżuje jej brak cierpliwości, ale z reguły zdobywa to, czego pragnie. Wyróżnia się odporną psychiką i hartem ducha. Prowadzi bogate życie towarzyskie, kierując się wolą spełnienia swych zachcianek.

Rodzina i miłość

Byle błahostka może doprowadzić ją do rozpaczy. Partnerowi często nie ufa, dlatego bacznie obserwuje jego i kobiety w jego otoczeniu. Jej partner musi być nieustannie czujny i dbać o zapewnienie stabilności w związku. Sprawdzi się w roli pani domu, chociaż nie należy od niej wymagać skrupulatności. Dagmara ma przez to na swym koncie wiele złamanych męskich serc. Nie zabraknie jednak w ich życiu chwil pełnych ciepła, romantyzmu i wytchnienia. Jej rodzinie niczego nie braknie, pod warunkiem jednak, iż pozwoli się jej dyrygować.

Życie towarzyskie

Czasami unosi się gniewem, ale tylko po to, by dodać sobie odwagi i wywrzeć wrażenie na otoczeniu. To kobieta pełna pomysłów, wdzięku, taktu oraz stylu. Dobra pamięć natomiast pozwala jej latami rozpamiętywać doznane krzywdy i wyczekiwać momentu rewanżu. Nie narzeka zatem na brak znajomych. To doskonała przyjaciółka, która nie rzuca słów na wiatr i potrafi zachować dyskrecję w każdej sprawie. Potrafi szybko i trafnie ocenić człowieka, dzięki zaskakującej intuicji. Daje im się jednak we znaki ze swym uporem i potrzebą wypowiedzenia ostatniego słowa w każdej dyskusji.

Praca i kariera zawodowa

Dagmara w pracy nieustannie walczy. Jest perfekcjonistką we wszystkim, co robi. Rewelacyjnie odnajduje się w świecie mody i urody. Nie boi się wyzwań i odważnie stawia im czoło. Jej impulsywność i pociąg do adrenaliny tłumaczą zamiłowanie do sportów ekstremalnych – alpinizmu, spadochroniarstwa czy kajakarstwa górskiego. Mściwa i dumna chłopczyca, która rzadko kiedy się podporządkowuje.Silna psychika, stanowczość, władczość – to typowe cechy Ady.

Predyspozycje zawodowe

Dagmara sprawdzi się zarówno jako laborantka, naukowiec, jak i stewardessa czy specjalista od reklamy.

Imieniny

Dagmara imieniny obchodzi 24 maja, 12, 20 grudnia.

Patroni

Brak

Odmiany imienia Dagmara

Dagma, Dagmar

Formy obcojęzyczna

Dagmara (ogólnie przyj. forma), Dagmar, Drahomira (czes.), Dagomaro (hiszp.)

Nazwiska od imienia Dagmara

Brak

Znani imiennicy

Dagmara Duńska – caryca Rosji, matka ostatniego cara Mikołaja II Dagmara Matuszak – malarka, ilustratorka, autorka komiksów

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Bordowy, 9, granat