Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Karol

Znaczenie imienia Karol Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Karol

Karol jest to imię pochodzenia starogermańskiego, od słowa charal, carl (mąż, mężczyzna) lub skandynawskiego – oznaczałoby wówczas człowiek prosty, chłop. Imię to nosił słynny król Franków, Karol Wielki, od którego wywodzą się słowiańskie słowa oznaczjące panującego: król (pol.), král (czes.), kralj (serb., chorw.).

Znaczenie imienia Karol

Cechuje go pozorny spokój. Jest czuły i rodzinny, chociaż z pozoru szorstki. Karol to uroczy towarzysz życia oraz odpowiedzialny ojciec. Ma jednak temperament fircyka. Czasem sprawia wrażenie, iż sam nie wie, czego chce albo nie umie tego wyrazić. To uparty i zdecydowany mężczyzna, który niestrudzenie dąży do obranego celu.

Rodzina i miłość

Potrafi on nie tylko zapewnić dostatnie życie najbliższym, ale ponadto słucha i pamięta, co się do niego mówi.Karol ceni sobie życie rodzinne i jest na ogół stały w uczuciach, o ile związek go nie ogranicza. Często uznawany jest za wzór ojca, męża oraz sąsiada. Jest czarującym mężczyzną, nie ma zatem problemu ze zdobywaniem serc niewieścich, ale tej jedynej szuka bardzo długo i stawia jej wysokie wymagania. Trudno stwierdzić, jakie są jego konkretne oczekiwania w stosunku do żony i czy w ogóle dąży do stałego związku. Kieruje się w dużej mierze uczuciami, ale potrafi też stawiać realne poprzeczki.

Życie towarzyskie

Jego przyjaciele wiedzą, iż nadchodzi taki moment, gdy Karol wystąpi na podium i zacznie wykrzykiwać swe przekonania. Wiele mu można wybaczyć, nawet udane próby przewodzenia innym. Jak to mężczyzna! Dlatego nie miewa wielu przyjaciół, ale ci którzy przy nim zostaną, mogą czuć się wybrańcami losu.Spokojny, opanowany i zrównoważony Karol potrafi być energiczny i aktywny w życiu towarzyskim. On sam pozostaje im wierny. Jest introwertykiem i woli zamykać się przed realnym światem w swoich marzeniach.

Praca i kariera zawodowa

Ma bardzo silną wolę, często niestety jest zbyt uparty. I ma rację! Oprócz świetnej organizacji i sumienności, posiada także dar skutecznego przekazywania wiedzy. Karol poza pracą czuje niezwykły pociąg do nauki, dlatego chętnie się doktoryzuje – cieszy go, gdy może udowodnić posiadanie nieprzeciętnej inteligencji. A porażki źle na niego wpływają. Od początku wydaje mu się też, że zna najlepszy sposób postępowania i rozwiązania zagadnienia. To człowiek sukcesu.

Predyspozycje zawodowe

Karol sprawdzi się jako biznesmen, naukowiec, inżynier, budowniczy, rzemieślnik.

Imieniny

Karol imieniny obchodzi 21, 23, 28 stycznia, 2 marca, 4 kwietnia, 9 maja, 3, 4, 12 czerwca, 5, 18 lipca, 5 sierpnia, 3 listopada.

Patroni

Bł. Karol Dobry – król Danii, uczestnik jednej z wypraw krzyżowych. Zamordowany w 1127 roku. Św. Karol Boromeusz – kardynał, arcybiskup Mediolanu. Był niestrudzonym filantropem, swój majątek rozdał ubogim. Zmarł w 1584 roku.

Odmiany imienia Karol

Karlik, Karolek, Lolek, Lolo

Formy obcojęzyczna

Carolus (łac.), Charles (ang.), Carl, Karl (niem.), Charles (fr.), Carlos (hiszp.), Carlo (wł.)

Nazwiska od imienia Karol

Karoliński, Karolak, Karolakowski, Karolasiewicz, Karolasz, Karolczuk, Karolczyk, Karolek, Karolewicz, Karolewski, Karolicki, Karolikowski, Karolin, Karoliniak, Karoliński, Karolkiewicz, Karolkowicz, Karolowski, Karolski, Karolus

Znani imiennicy

Karol Olszewski (1846-1915) – chemik i fizyk światowej sławy Karol Wojtyła – papież Jan Paweł II Chuck Norris (właściwie Carlos Ray) – aktor i producent amerykański

Przysłowia

Na świętego Karola wyjrzy spod śniegu rola.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Purpurowy, 3, aleksandryt