Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Diana

Znaczenie imienia Diana

Pochodzenie imienia Diana

Diana to imię pochodzenia łacińskiego, wywodzi się od imienia rzymskiej bogini księżyca, płodności, lasów, zwierząt oraz opiekunki kobiet w czasie porodów.

Znaczenie imienia Diana

Nie wygłasza innym moralizatorskich mów, ani nie robi wyrzutów. Jest osobą praktyczną, stanowczą i przebojową. Jeśli jednak pokocha to bardzo mocno.Diana wyrywa się do wielkich czynów i wzniosłych idei. Często bywa także małostkowa i daje się ponieść emocjom. Nie usiedzi długo w miejscu i rzadko kończy to, co zaczęła. Posiada wszechstronny umysł oraz liczne umiejętności, a realizację planów osiąga własną pracą. Z reguły jest optymistycznie nastawiona do świata, posiada wyjątkowe poczucie humoru i ma mnóstwo zwariowanych pomysłów.

Rodzina i miłość

Diana jest optymistycznie nastawiona do świata, lubi dbać o swój wygląd i intrygować, dzięki czemu skupia na sobie uwagę niejednego mężczyzny. Szuka stabilnego związku, opartego na zaufaniu. Zrobi wszystko, by zdobyć pewność, że jest pierwsza i jedyna. Jest bardzo nieśmiałą i pełną kompleksów kobietą, która źle się czuje, jeśli nie będzie starannie uczesana i umalowana. Gdy poczuje się bezpieczna, doceniana i nagradzana za swoje oddanie – pokocha na dobre i na złe. Gdy pokocha prawdziwie – pogodzi wszystkie swoje życiowe role i stanie się oddaną współmałżonką oraz bardzo dobrą matką.

Życie towarzyskie

Nerwowy i wybuchowy charakter nie przeszkadza Mirosławie w kontaktach towarzyskich. W przeciwnym razie szybko narzuca znajomym swoją wolę i przejmuje dowodzenie nad ich życiem. Ma usposobienie wesołego podlotka i duże poczucie humoru. Pozwala sobie pomóc i wykazać się innym, czym dowartościowuje przyjaciół. Nie chwali się swoimi planami, marzeniami ani problemami. Często, mimo swej powagi i zasadniczości, przyjmuje pozę pełnej życia wiecznej smarkuli. Bardzo łatwo zamyka się w sobie i ucieka w świat marzeń, jeśli zostanie zraniona lub ktoś zawiedzie jej zaufanie.

Praca i kariera zawodowa

Jej wyborami kieruje częściej serce niż rozsądek. Wytrwale i spokojnie realizuje powierzone jej zadania, nie wychylając się zbytnio poza swoje stanowisko pracy. Doskonale zatem sprawdza się w pracy związanej z charytatywnością, wspieraniem innych i pomaganiem, wymagającej przy tym wrażliwości, delikatności i pewnej dozy altruizmu. Najdrobniejsza krytyka potrafi zbić ją z tropu i zaniepokoić. Ta kobieta odważnie idzie przez życie, zdecydowanie zna swoją wartość i nie daje sobą pomiatać. Umiłowanie podróży, poznawania nowych miejsc i ludzi dodatkowo sprzyjają zdobywaniu kolejnych umiejętności i wiadomości.Zaangażowana całym sercem, kochająca ryzyko i wielkie przedsięwzięcia, a nie znosząca nudy.

Predyspozycje zawodowe

Diana idealnie nadaje się do zawodów wymagających walki, rywalizacji, pokonywania trudności ale przede wszystkim wzbudzających uznanie.

Imieniny

Diana imieniny obchodzi 5 stycznia, 16 maja, 10 czerwca, 21 lipca, 11, 13 sierpnia, 21 listopada.

Patroni

Bł. Diana Andalo (XIII w.) – pochodziła z Bolonii, gdzie pod wpływem nauk św. Dominika założyła w 1223 r. żeński klasztor dominikański. Trzy lata później zmarła w opinii świętości.

Odmiany imienia Diana

Diancia, Dianeczka, Dianiś, Dianka, Dianulka, Dianunia, Dianusia

Formy obcojęzyczna

Diana, Dianna (ogólnie przyjęta forma), Dyana, Dyane (ang.), Diane (fr.), Diana (niem.), Dijana (połud.-słow).

Nazwiska od imienia Diana

Brak

Znani imiennicy

Diana Rudnik – dziennikarka Diana Ross – amerykańska piosenkarka Diana Spencer – księżna Diana, pierwsza żona księcia Karola, zginęła w Paryżu, w wypadku samochodowym w 1997 r. Diane Kruger – niemiecka aktorka

Przysłowia

Imię rzymskiej bogini nosi Diana, przeto uwielbia być ubóstwiana.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Srebrny, 2, onyks