Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Diana

Znaczenie imienia Diana Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Diana

Diana to imię pochodzenia łacińskiego, wywodzi się od imienia rzymskiej bogini księżyca, płodności, lasów, zwierząt oraz opiekunki kobiet w czasie porodów.

Znaczenie imienia Diana

Nie wygłasza innym moralizatorskich mów, ani nie robi wyrzutów. Jest osobą praktyczną, stanowczą i przebojową. Jeśli jednak pokocha to bardzo mocno.Diana wyrywa się do wielkich czynów i wzniosłych idei. Często bywa także małostkowa i daje się ponieść emocjom. Nie usiedzi długo w miejscu i rzadko kończy to, co zaczęła. Posiada wszechstronny umysł oraz liczne umiejętności, a realizację planów osiąga własną pracą. Z reguły jest optymistycznie nastawiona do świata, posiada wyjątkowe poczucie humoru i ma mnóstwo zwariowanych pomysłów.

Rodzina i miłość

Diana jest optymistycznie nastawiona do świata, lubi dbać o swój wygląd i intrygować, dzięki czemu skupia na sobie uwagę niejednego mężczyzny. Szuka stabilnego związku, opartego na zaufaniu. Zrobi wszystko, by zdobyć pewność, że jest pierwsza i jedyna. Jest bardzo nieśmiałą i pełną kompleksów kobietą, która źle się czuje, jeśli nie będzie starannie uczesana i umalowana. Gdy poczuje się bezpieczna, doceniana i nagradzana za swoje oddanie – pokocha na dobre i na złe. Gdy pokocha prawdziwie – pogodzi wszystkie swoje życiowe role i stanie się oddaną współmałżonką oraz bardzo dobrą matką.

Życie towarzyskie

Nerwowy i wybuchowy charakter nie przeszkadza Mirosławie w kontaktach towarzyskich. W przeciwnym razie szybko narzuca znajomym swoją wolę i przejmuje dowodzenie nad ich życiem. Ma usposobienie wesołego podlotka i duże poczucie humoru. Pozwala sobie pomóc i wykazać się innym, czym dowartościowuje przyjaciół. Nie chwali się swoimi planami, marzeniami ani problemami. Często, mimo swej powagi i zasadniczości, przyjmuje pozę pełnej życia wiecznej smarkuli. Bardzo łatwo zamyka się w sobie i ucieka w świat marzeń, jeśli zostanie zraniona lub ktoś zawiedzie jej zaufanie.

Praca i kariera zawodowa

Jej wyborami kieruje częściej serce niż rozsądek. Wytrwale i spokojnie realizuje powierzone jej zadania, nie wychylając się zbytnio poza swoje stanowisko pracy. Doskonale zatem sprawdza się w pracy związanej z charytatywnością, wspieraniem innych i pomaganiem, wymagającej przy tym wrażliwości, delikatności i pewnej dozy altruizmu. Najdrobniejsza krytyka potrafi zbić ją z tropu i zaniepokoić. Ta kobieta odważnie idzie przez życie, zdecydowanie zna swoją wartość i nie daje sobą pomiatać. Umiłowanie podróży, poznawania nowych miejsc i ludzi dodatkowo sprzyjają zdobywaniu kolejnych umiejętności i wiadomości.Zaangażowana całym sercem, kochająca ryzyko i wielkie przedsięwzięcia, a nie znosząca nudy.

Predyspozycje zawodowe

Diana idealnie nadaje się do zawodów wymagających walki, rywalizacji, pokonywania trudności ale przede wszystkim wzbudzających uznanie.

Imieniny

Diana imieniny obchodzi 5 stycznia, 16 maja, 10 czerwca, 21 lipca, 11, 13 sierpnia, 21 listopada.

Patroni

Bł. Diana Andalo (XIII w.) – pochodziła z Bolonii, gdzie pod wpływem nauk św. Dominika założyła w 1223 r. żeński klasztor dominikański. Trzy lata później zmarła w opinii świętości.

Odmiany imienia Diana

Diancia, Dianeczka, Dianiś, Dianka, Dianulka, Dianunia, Dianusia

Formy obcojęzyczna

Diana, Dianna (ogólnie przyjęta forma), Dyana, Dyane (ang.), Diane (fr.), Diana (niem.), Dijana (połud.-słow).

Nazwiska od imienia Diana

Brak

Znani imiennicy

Diana Rudnik – dziennikarka Diana Ross – amerykańska piosenkarka Diana Spencer – księżna Diana, pierwsza żona księcia Karola, zginęła w Paryżu, w wypadku samochodowym w 1997 r. Diane Kruger – niemiecka aktorka

Przysłowia

Imię rzymskiej bogini nosi Diana, przeto uwielbia być ubóstwiana.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Srebrny, 2, onyks