Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Lucyna

Znaczenie imienia Lucyna Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Lucyna

Lucyna jest to imię pochodzenia łacińskiego od słowa Lucjusz, czyli Lucjan, a znaczy tyle co osoba należąca do Lucjana.

Znaczenie imienia Lucyna

Lucyna to kobieta o złożonym charakterze, który pozwala jej właściwie osądzić wiele sytuacji. Lucyna ma dość trudny charakter, ale jest pełna życia. Owszem pracę wykonuje z nadzwyczajną precyzją, ale też w wyjątkowo wolnym tempie. Nie wybacza błędów i nie próbuje naprawić kontaktów. Bywa dość nieśmiała, wyniosła i majestatyczna. Jej życiowym celem jest znalezienie prawdziwej miłości i założenie rodziny.

Rodzina i miłość

Istnieją zatem niewielkie nadzieje na to, że komuś kiedyś uda się do niej dostatecznie zbliżyć.Lucyna to kobieta o nieprzeciętnym uroku, która wie, jak go używać. Miłość traktuje bowiem bardzo poważnie, angażuje się całą sobą i pozostaje wierna. Lucyna ceni sobie również wolność, gdy ktoś próbuje są ograniczać – ucieka.

Życie towarzyskie

Roztacza wokół siebie atmosferę ciepła i bezpieczeństwa. Cechuje ją bowiem zdrowy egoizm. Chętnie udziela porad w tej materii swoim koleżankom – nawet nieproszona. Jej ambicja czasem powoduje, iż wykorzystuje znajomości dla swych celów, nie jest jednak niewdzięczna czy interesowna. Nie tylko smutki można z nią dzielić – potrafi cieszyć się również szczęściem innych.

Praca i kariera zawodowa

W szkole chodzi na dodatkowe zajęcia – w pracy bierze dodatkowe zlecenia. Lucyna to idealny pracownik, który na czas wykona powierzone mu obowiązki. Można polegać na jej zaangażowaniu, skupieniu, odpowiedzialności. Lucyna to zdecydowana i szybka osoba, dążąca uparcie do tego, aby jej racja była zawsze na wierzchu. Zawsze jest na bieżąco z wydarzeniami kulturalnymi – wie, gdzie pójść, co zwiedzić oraz jak się w danym miejscu zaprezentować.

Predyspozycje zawodowe

Lucyna spełni się jako pedagog, lekarz, pielęgniarka, pracownik naukowy.

Imieniny

Lucyna imieniny obchodzi 30 czerwca, 17, 26 października.

Patroni

Święta Lucyna – żyła w I wieku, za czasów Nerona. Zajmowała się uwięzionymi chrześcijanami, a ciała zmarłych grzebała w katakumbach.

Odmiany imienia Lucyna

Lucia, Lucynka, Ludka, Lusia, Lutka

Formy obcojęzyczna

Lucjola, Lucylla, Lucja

Nazwiska od imienia Lucyna

Luciński, Ludkiewicz, Lutkiewicz, Lutkowski

Znani imiennicy

Lucyna Ćwierczakiewiczowa (1829-1901) – autorka pierwszych książek kucharskich Lucyna Messal (1886-1953) – śpiewaczka operowa Lucyna Winnicka – aktorka

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Błękitny, 4, diament