Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Jerzy

Znaczenie imienia Jerzy Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Jerzy

Jerzy to imię męskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa geos (ziemia) oznaczające rolnika uprawiającego rolę.

Znaczenie imienia Jerzy

W życiu stawia na niezależność, konkrety oraz prostotę. Ceni sobie uporządkowany tryb życia i bardzo źle się czuje, gdy coś idzie nie po jego myśli. Nie posiada jednak zbyt wielu przyjaciół. Często idzie na żywioł, przez co bywa lekkomyślny. Chętnie zakłada rodzinę. Bardzo przeżywa porażki, zwłaszcza moralne, pragnie bowiem we wszystkim doskonałości. Z łatwością prawi komplementy i wie, czym sprawić przyjemność wybrance.

Rodzina i miłość

Chociaż nieraz bywa niezwykle uszczypliwy wobec wybranki.Jerzy od dzieciństwa jest silnie zżyty z rodziną i potrzebuje bliskich. Jerzy wykorzystuje swoje umiejętności i urok do zawojowania serca tej jedynej. Szuka żony zdecydowanie nietuzinkowej, olśniewającej i błyszczącej w towarzystwie (zamiast niego). Nieraz ulega nawet dominacji swych bliskich. Potrzebuje kobiety, która nim pokieruje i troskliwie przeprowadzi przez cały okres znajomości, aż do zobowiązania na całe życie.

Życie towarzyskie

Na szczęście zazwyczaj umiejętnie się z tym maskuje. W młodości lubi szaleć i często zmieniać otoczenie. Nie przejmuje się opinią większości, wobec czego jawnie cieszy się ze swych sukcesów i nie traci na pewności siebie. Znajomości stanowią dla niego głównie pretekst do rywalizacji. Zdarza mu się przez to robić z siebie pośmiewisko. Jerzy jest przede wszystkim człowiekiem lojalnym i przyjacielskim.

Praca i kariera zawodowa

Jest urodzonym liderem, ale cierpi, kiedy grupa go nie akceptuje lub nie rozumie, nie będzie jednak za wszelką cenę starał się wkupić w łaski. Właściwie – wypracowuje go. Jerzy to bardzo dokładny i sumienny pracownik. Jednak prawdziwie dobrym fachowcem może zostać dopiero po zakończonej edukacji. Bywa, iż próbuje kierować pracą innych, a sam zaniedbuje pilne obowiązki, poświęcając się niepotrzebnej działalności. Potrafi jednak przyznać się do błędu i zaniedbania, odbierając zasłużoną karę.

Predyspozycje zawodowe

Posiadane przez Jerzego umiejętności wróżą mu pomyślną karierę w roli maklera giełdowego, biznesmena, a także pracownika służb mundurowych, inżyniera lub fachowca z wybranej dziedziny.

Imieniny

Jerzy imieniny obchodzi 27 stycznia, 19, 23, 24 kwietnia, 12, 27 czerwca, 27 lipca, 24 sierpnia, 2 września, 2 listopada.

Patroni

Św. Jerzy z Liddy (III-IV w.) – syn poganina i ukrytej chrześcijanki. Był oficerem w armii rzymskiej. Kiedy cesarz Dioklecjan rozpoczął prześladowanie chrześcijan, św. Jerzy wychowany na chrześcijanina odmówił składania ofiar bóstwom rzymskim. Został wtrącony do więzienia i torturowany przez 7 lat – nigdy nie wyparł się Chrystusa. Zginął ścięty mieczem. Zyskał przydomek Wielkiego Męczennika. Jest patronem Anglii, Rosji oraz żołnierzy, harcerzy i kawalerii. Św. Jerzy Betlejemita (810–852) – diakon klasztoru św. Saby w Palestynie. Podczas podróży po Hiszpanii zatrzymał się na dłużej w Kordobie uciskanej przez Arabów. Kiedy pewnego dnia publicznie obrażał Mahometa, został z kilkoma innymi chrześcijanami aresztowany i ścięty na rynku miasta. Kościół w Kordobie długo opierał się uznaniu Jerzego za świętego, gdyż sam sprowokował swoją śmierć. Mimo to Stolica Apostolska zaliczyła go w poczet świętych.

Odmiany imienia Jerzy

Jerzyk, Juras, Jurasek, Jurcio, Jureczek, Jureczko, Jurek, Jureniek, Jurko, Jurunia, Juruś

Formy obcojęzyczna

Georgius (łac.), George (ang.), Georg, Jorg, Jörg, Jörgen, Jörgel (niem.), Georges (fr.), Jorge (hiszp.), Giorgio (wł.), Georgij, Jurij (ros.), Jiři (czes.), Juraj (słowac.), Ðorðe, Ðurað, Ðura, Juraj, Georgije, Žorž (połud.-słow.), Jeorjos, Geōrgios (gr.), Jurgis, Juris, Juras (litew.), György, Györe (węg.), Yrjö (fiń.).

Nazwiska od imienia Jerzy

Jerzycki, Jerzyk, Jerzykiewicz, Jerzykowicz, Jerzykowski, Jerzyński, Jórczak, Jórzykowski, Jórczyński, Juracki, Juraczyk, Juras, Jurasek, Jurasik, Jurasiński, Jurasz, Juraszek, Juraszewicz, Juraszkiewicz, Juraszowski, Juraszyński, Jurczak, Jurczakowski, Jurczycki, Jurczyk, Jurczykowski, Jurczyn, Jurczyński, Jurecki, Jureczek, Jureczko, Jurek, Jurewicz, Jurgielewicz, Jurgiewicz, Jurkiewicz, Jurkowiak, Jurkowicz, Jurkowski, Juroszek, Juroszyński, Jurowicz, Jurycki, Jurzewicz, Jurzecki, Jurzkiewicz, Jurzykiewicz, Jurzykowski

Znani imiennicy

Jerzy Buzek – polityk, premier Jerzy Duda-Gracz – malarz i scenograf Jerzy Dudek – piłkarz Jerzy Engel – piłkarz i trener Jerzy Hoffman – reżyser i scenarzysta filmowy Jerzy Kawalerowicz – reżyser i scenarzysta Jerzy Kossak – malarz Jerzy Kryszak – aktor i satyryk Jerzy Owsiak – dziennikarz Jerzy Stuhr – aktor Jurij Gagarin – pierwszy kosmonauta George Bush – prezydent USA George Byron – angielski poeta George Harrison – brytyjski muzyk rockowy George Lucas – amerykański reżyser i producent filmowy George Washington – pierwszy prezydent USA Giorgio Armani – włoski projektant mody

Przysłowia

Gdy na święty Jerzy jeszcze nie rozkwita, niech się cieszy stary, młody, chłop i kobita. Od Cypriana aż do Jana gdy pogoda zakichana, to od Jana do Jerzego ciągle jeszcze nic nowego, a gdy Jerzy się rozśmieje, to za kilka dni znów leje.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Żółty, 3, szafit