Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Bogdan

Znaczenie imienia Bogdan Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Bogdan

Bogdan to imię męskie pochodzenia starosłowiańskiego, które wywodzi się od wyrazów Bóg i Dan (dany). Imię to oznacza: dany od Boga lub Bogu oddany.

Znaczenie imienia Bogdan

Nie znosi konfliktów oraz sporów, dlatego dyplomatycznie dąży do ugody. Nadmierna ostrożność i skrytość utrudniają mu swobodne nawiązywanie kontaktów, ale nie jest odludkiem.Bogdan jest mężczyzną bardzo twórczym, zaradnym i inteligentnym. Niestety posiada dość powolną inteligencję. Niezwykle logicznie patrzy na świat, a decyzje podejmuje ostrożnie. Jest ekstrawaganckim i nieprzewidywalnym mężczyzną, ale cenionym. Zawsze zachowuje się z klasą, godnie i na poziomie. Z życia czerpie pełnymi garściami i chętnie rzuca się w wir przygody. Jest ponadto inteligentny i twórczy.

Rodzina i miłość

Posiada wiele ukrytej czułości i ciepła dla rodziny. Jest także łowcą. W jego rodzinie wszystko będzie dobrze funkcjonować, a Bogdan odnajdzie się w roli głowy domu. Można mu to bez obaw powtarzać w kółko. Potrzebuje jednak wiele zrozumienia i miłości ze strony partnerki. Bogdan uważa, że wiele mu się należy, szczególnie w sprawach sercowych. Gdy poczuje się zagrożony – ucieka.Bogdan zachowawczy jest także w kwestii uczuć i związków między dwojgiem ludzi.

Życie towarzyskie

Czasem niestety za bardzo rzuca się w oczy. Sieje panikę w życiu społecznym, ponieważ jest gejzerem pomysłów i inicjatyw, a także buntu. Sam również lubi przyjmować gości.To mężczyzna o chwiejnym charakterze. Zawsze jest optymistycznie nastawiony do świata i życia – nawet przeżywane dramaty nie ścierają uśmiechu z jego twarzy.Wojowniczy i niezależny, ciężko z nim się dogadać, chociaż jest z reguły otwarty na ludzi, bardzo komunikatywny i elokwentny. To solidny i wartościowy mężczyzna o bogatej osobowości – na pewno warto znajdować się kręgu jego znajomych. Tryska dobrym humorem i udanym dowcipem.

Praca i kariera zawodowa

Jego spokojny sposób bycia, zmysł organizacyjny oraz rozwaga sprawiają, iż sprawdza się na stanowiskach kierowniczych. W przeciwnym wypadku staje się leniwy, zbyt marzycielski i zaprzepaszcza swe możliwości.Na ogół aktywny i bardzo ruchliwy – próbuje bowiem zwojować cały świat. W przeciwnym wypadku staje się nadpobudliwy i przejawia zachowania destrukcyjne. Jest samodzielny, niezależny i nie lubi, kiedy mu ktoś rozkazuje albo próbuje nim kierować. Świetnie spisuje się w roli lidera i społecznika. Ulega słomianemu zapałowi – jest energiczny i dynamiczny, szybko i chętnie podejmuje się wielu przedsięwzięć, ale równie szybko jego zainteresowanie znika. Zdarza mu się zaniedbywać pilne obowiązki, a poświęcić energię niepotrzebnej działalności. Idealnie wpisuje się w światowy wyścig szczurów.

Predyspozycje zawodowe

Bogdan bardzo dobrze poradzi sobie w roli biznesmena oraz zrobi karierę w polityce.

Imieniny

Bogdan imieniny obchodzi 6 lutego, 19 marca, 17 lipca, 10, 31 sierpnia, 2 września, 9 listopada.

Patroni

Brak

Odmiany imienia Bogdan

Bodek, Bodzio, Bodziu, Bodziuś, Bogdanek, Bogdano, Bogdaś, Bogo, Bogu, Bogulek, Boguszek, Boguś

Formy obcojęzyczna

Deodate, Deodatus (ang.), Deodat (niem.), Daudet, Dieudonné, Didier, Dié, Deusdedit (fr.), Deodato, Diosdado, Deusdedit (hiszp.), Deodato, Diodati, Bogdano (wł.), Bohdan (czes., słow.), Bogdan (ros., połud.-słow.), Bogdanas, Deodatas (litew.)

Nazwiska od imienia Bogdan

Bogdanek, Bogdaniewicz, Bogdanik, Bogdaniuk, Bogdankiewicz, Bogdanowski, Bogdanowicz, Bogdański, Bogdaszewski, Bogdewicz, Bogdziewicz, Bogdziński

Znani imiennicy

Bogdan Gajda – bokser Bogdan Paprocki – tenor Bogdan Śliwa – szachista, sześciokrotny mistrz Polski Bogdan Zalewski – dziennikarz

Przysłowia

Zabrał się, jak Bogduś do pracy. Wziął się jak Bogdan do roboty. Za pana Bogusza turek z Kamieńca nie rusza.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Zielony, 7, turkus