Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Bartłomiej

Znaczenie imienia Bartłomiej Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Bartłomiej

Bartłomiej to imię pochodzenia aramejskiego. Wywodzi się od słów: bar (syn) i tholomai – co jest imieniem męskim oznaczającym oracz lub wojownik. Znaczeniem imienia Bartłomiej to: syn oracza lub syn wojownika.

Znaczenie imienia Bartłomiej

Jest w stanie wiele zrozumieć, obserwuje innych uważnie i mądrze. Choć to gorący i bardzo uczuciowy mężczyzna, który buduje trwałe związki, życie z nim nie jest proste. Chętnie miesza się do cudzych spraw, ale nie przez niezdrową ciekawość, lecz z chęci niesienia pomocy. Często usiłuje przejąć stery i zapanować nad otoczeniem. Sobie również nieustannie podnosi poprzeczkę. Bywa przy tym wyjątkowo zamknięty na sugestie z zewnątrz. Posiada nieugiętą wolę i pewność siebie, przez co łatwo popada w pychę. Przyjaciół i partnerkę życiową dobiera sobie zgodnie z ustalonym kluczem. Bliskich nieustanie moralizuje i ingeruje w nieswoje sprawy.

Rodzina i miłość

W sferze uczuć Bartłomiej również sprawia wrażenie zdystansowanego i wyważonego. Bartłomiej często zakłada rodzinę dość wcześnie, ponieważ odczuwa bardzo silną potrzebę opiekowania się wybranką i potomstwem. Uczucie, które okazuje swojej wybrance, jest wyjątkowe i wykracza poza wszelki egoizm. W obronie swojej wolności oraz niezależności nie zawaha się przez złamaniem zakazu i przekroczeniem norm.Bartłomiej jest niezbyt komunikatywny i nie stara się błyszczeć w towarzystwie, wobec czego nie przyciąga wzroku zbyt wielu kobiet. Z pewnością posiada jednak wielbicielki, chętnie do niego wzdychające, ale stara się tego przez skromność nie zauważać i raczej nie uczyni pierwszego kroku. Ma bardzo wiele uroku osobistego, a dodatkowo czaruje wytwornym sposobem bycia i elokwencją. Z Bartłomiejem zyskać można stabilność i spokój.

Życie towarzyskie

Bartłomiej jest spokojnym i nieco zamkniętym w sobie mężczyzną.Codzienność Bartłomieja jest zarazem uporządkowana i urozmaicona pod każdym względem. Bardzo chętnie niesie pomoc innym i lubi oddawać przeróżne przysługi. Do tego jest sceptykiem i często zazdrości innym, zwłaszcza gdy osiągają w życiu więcej niż on sam. W kontaktach z ludźmi jest na ogół taktowny, obiektywny, a nawet nieśmiały. W jego otoczeniu trudno o nudę – Bartłomiej jest elokwentny, lubi opowiadać anegdoty, historyjki oraz dowcipy, które gromadzi w swej pamięci z niezwykłą łatwością. Tak naprawdę to bardzo sympatyczny i koleżeński człowiek, jednak zdecydowanie robi wokół siebie za dużo szumu. Lubi przyjmować gości i spędzać czas w gronie swych przyjaciół. Ma skłonności do okresowych załamań i, w celu pokonania smutku, może wpaść w jakiś nałóg.

Praca i kariera zawodowa

Ciężko mu się zdecydować i postawić na swoim, wobec tego niewiele osiąga na polu zawodowym. Często kieruje się marzeniami i mrzonką, ale nie brak mu również zmysłu praktycznego. Los obdarzył go do tego wieloma zdolnościami oraz przenikliwym i głębokim umysłem. Bardzo szybko się uczy, jest przedsiębiorczy i posiada błyskotliwy umysł biznesmena. Potrafi zjednywać sobie ludzi, dobrze zareklamować siebie i firmę oraz wytrwale walczyć o powodzenie przedsięwzięcia. Nie nadaje się do roli przedsiębiorcy, a już na pewno nie drobnego. Nic i nikt nie powstrzyma go przed osiągnięciem obranego celu. W życiu kieruje się zdecydowanie względami praktycznymi – dąży do gromadzenia i posiadania, ponieważ to zapewnia mu byt na odpowiednim poziomie i aprobatę otoczenia. Pragnie za to być najlepszy we wszystkim i zawsze.

Predyspozycje zawodowe

Bartłomiejowi odpowiadają wszystkie zawody wymagające aktywności, ruchu i częstego przemieszczania się. Może zostać politykiem, biznesmenem, dziennikarzem, reporterem, wojskowym lub policjantem.

Imieniny

Bartłomiej imieniny obchodzi 21 lutego, 30 kwietnia, 12, 24 czerwca, 5, 6 lipca, 24 sierpnia, 3, 4 września, 11 listopada.

Patroni

Św. Bartłomiej Apostoł – z Nowego testamentu wynika, że wcześniej znany był pod imieniem Natanael. Po Zesłaniu Ducha Świętego prowadził działalność misjonarską na wschodzie: w Azji Mniejszej, Indiach i Armenii. Poniósł męczeńską śmierć – żywcem odarty ze skóry, a następnie ukrzyżowany i ścięty. Patron garbarzy, introligatorów, krawców i rzeźników. Św. Bartłomiej z Farne – pustelnik z wyspy Farne, gdzie prowadził bardzo surowe życie ograniczając się do pracy i modlitwy.

Odmiany imienia Bartłomiej

Barcik, Barcio, Barciu, Bart, Barteczek, Barteczunio, Bartek, Barti, Barto, Bartolek, Bartoś, Bartu, Bartulek, Bartunia, Bartunio, Bartusik, Bartuś

Formy obcojęzyczna

Bartholomew (ang.), Bartholomé, Barthelemy (fr.), Bartholomäus, Barthel, Bartel (niem.), Varfolomej (ros.), Bartolomej, Vartolomej (połud.-słow), Bartolomeo, Bartolo, Bortolo (hiszp.).

Nazwiska od imienia Bartłomiej

Bartczak, Bartczakowski, Bartczyński, Bartecki, Bartelski, Bartkiewicz, Bartkowiak, Bartkowicz, Bartkowski, Bartlewicz, Bartlewski, Bartliński, Bartłomiejak, Bartłomiejczyk, Bartłomowicz, Bartnicki, Bartnik, Bartłomowicz, Bartoniewicz, Bartonowicz, Bartosiewicz, Bartosik, Bartosiński, Bartoszak, Bartoszczak, Bartoszek, Bartoszewski, Bartoszewicz, Bartoszkiewicz, Bartoszowicz, Bartoszyński, Bartowski, Bartulewicz, Bartulewski, Bartulski, Bartusiewicz, Bartuszewicz, Baruszewski, Bartuszyński, Bartysiak

Znani imiennicy

Bartłomiej Grzelak – piłkarz Bartłomiej Jaszka – piłkarz ręczny, rozgrywający, reprezentant Polski Bartłomiej Macieja – szachista Bartłomiej Szyndler – historyk Bartłomiej Topa – aktor Bartolomeo Cristofori – włoski twórca klawesynów, wynalazca fortepianu Bartolomeu Diaz – portugalski żeglarz, odkrywca Przylądka Dobrej Nadziei

Przysłowia

Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. Bartłomiej zwiastuje, jaka jesień następuje, i czy w przyszłym latku dożyjesz dostatku. Na świętego Bartłomieja mroźnej zimy jest nadzieja. Kto na świętego Bartłomieja siał, będzie chleb miał. Gospodarz dobry rok poczyna od świętego Bartłomieja. Od świętego Bartłomieja lepsza w stodole nadzieja. Święty Bartłomiej dorzuci drewien na płomień. Drzeć ze skóry, jak świętego Bartłomieja. Na święty Bartłomi śliweczka się zapłoni. Co chłop, to Bartek.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Złoty, 6, oliwin