Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Katarzyna

Znaczenie imienia Katarzyna Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Katarzyna

Katarzyna jest to imię pochodzenia greckiego, od słowa katharos i oznacza: czysta, dziewicza, bez skazy. W Polsce występuje od XIII wieku.

Znaczenie imienia Katarzyna

Pracuje zawsze bardzo pilnie i poświęca się swoim ideałom. Ma duszę anioła, a życie z nią przebiega spokojnie. Bardzo silna osobowość, stworzona do roli przywódcy. Jest porywcza i źle znosi krytykę, szczególnie przy świadkach. Wbrew pozorom to bardzo niezależna kobieta, która potrafi pokonać największe życiowe trudności.Katarzyna to kobieta zaangażowana w sprawy rodzinne bardziej niż towarzyskie czy zawodowe.

Rodzina i miłość

Gdy zwiąże się na całe życie będzie wierną żoną i kochającą matką. Uwielbia flirtować, intrygować i kokietować! Niejeden, ulegając jej czarowi, stał się niewolnikiem jej wizji.Katarzyna nieustannie marzy o idealnym mężczyźnie i nie zadowala się byle kim! Lubi mieć pewną władzę nad partnerem i postępuje według twardych zasad.Jednym z życiowych celów Julity jest prawdziwa miłość, dlatego nie potrafi być samotna. Świetnie zajmie się domem, będzie troskliwa wobec dzieci i wiernie wytrwa przy mężu.

Życie towarzyskie

Jej przyjaciele muszą być przygotowani na wyciąganie jej z kłopotów, w które po raz kolejny się wplącze. Jest kulturalna i uczciwa – nie toleruje zatem kłamstwa ani obłudy i wyczuwa je bezbłędnie! Nie warto jej podpaść, gdyż w ocenie pojedynczego człowieka bywa bardzo surowa. Jest jednak taktowna, opanowana i otwarta na potrzeby innych. Jest energiczna i pełna radości życia, posiada jednak trudny charakter. Chętnie niesie pomoc, gdy ktoś ją o to poprosi – ma wielkie serce i z przyjemnością przyjmuje rolę uroczej pocieszycielki.

Praca i kariera zawodowa

Jest silną indywidualistką osiągającą określone cele.Osoba, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, a sukces jest na wyciągnięcie ręki.Katarzyna to zaradna i przedsiębiorcza osoba. Rozbudzona ciekawość, niezwykła pamięć słuchowa oraz analityczny umysł umożliwiają jej odnoszenie sukcesów i zrobienie kariery zawodowej. Często przedkłada pracę nad rodzinę, ale pozwala jej to odnieść wymarzone rezultaty.

Predyspozycje zawodowe

Katarzyna świetnie radzi sobie jako pisarka, dziennikarka, nauczycielka, prezenterka, modelka.

Imieniny

Katarzyna imieniny obchodzi 2, 13, 18 lutego, 9, 22, 23, 24 marca, 1, 6, 29, 30 kwietnia, 9 maja, 15 września, 25 listopada, 30, 31 grudnia.

Patroni

Św. Katarzyna z Aleksandrii – arystokratka egipska prześladowana za wiarę. Ponieważ zachowała nieugiętą postawę, została ścięta w 307 roku. Zgodnie z późniejszą legendą jej ciało miało zostać cudownie przeniesione na górę Synaj (Góra Mojżesza), gdzie znajduje się klasztor i sanktuarium świętej. Patronka Cypru, Sorbony, literatów, adwokatów, szwaczek, modystek, prządek, zecerów i kolejarzy.

Odmiany imienia Katarzyna

Kacha, Kachna, Kasia, Kasieńka, Kasiunia, Kaśka, Katarzynka, Katka

Formy obcojęzyczna

Catherine, Catharine, Katharine, Katherine, Kathleen (ang.), Caterina, Kathrin, Katharina, Katharine, Kathrein (niem.), Catherine (fr.), Catalina (hiszp.), Caterina, Rina, Catalina (wł.), Ekaterina, Katerina (ros.), Katarina, Kata, Katica (połud.-słow), Kotryna, Katryna, Katryné, Katré (litew.), Katalin, Kata, Kató (węg.)

Nazwiska od imienia Katarzyna

Kachelski, Kachlak, Kachniak, Kachniarz, Kachnicz, Kachniewski, Kachnikiewicz, Kachniowski, Kachnowicz, Kachnowski, Katarkiewicz, Kataryniak, Katarynowicz, Kataryńczyk, Kataryński, Katarzynczuk, Katarzyniak, Katarzyński

Znani imiennicy

Katarzyna Bujakiewicz – aktorka Katarzyna Cerekwicka – piosenkarka Katarzyna Cichopek – dziennikarka i aktorka Katarzyna Dowbor – prezenterka telewizyjna Katarzyna Figura – aktorka Katarzyna Glinka – aktorka Katarzyna Klich – piosenkarka Katarzyna Nosowska – piosenkarka Katarzyna Skrzynecka – aktorka Catherine Zeta-Jones – aktorka

Przysłowia

O świętej Katarzynie pomyśl o pierzynie. Od świętej Katarzyny nie prześladuj już zwierzyny. Katarzyny dzień jaki, cały grudzień będzie taki. Jak się Katarzyna głosi, tak się Nowy Rok nosi.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Czerwony, 9, agat