Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Czesława

Znaczenie imienia Czesława Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Czesława

Czesława to żeńska forma imienia Czesław. Imię wywodzi się z połączenia starosłowiańskich słów: cześć i sława i może oznaczać osobę, która oczekuje sławy.

Znaczenie imienia Czesława

Posiada męską umiejętność rządzenia oraz silną osobowość. Poza tym lubi zajmować się twórczością – malarstwem, rzeźbą. Łatwo ją zranić, dlatego broni się przed tym. Cieszy się jednak szacunkiem i uznaniem wśród ludzi doceniających jej dynamizm, pełnię życia, ale przede wszystkim uczciwość i szlachetność.Czesława posiada bardzo silną wolę, dzięki czemu może osiągnąć każdy cel i zadziwić świat. Czesława jest typem introwertyczki, czującej się dobrze tylko we własnym świecie. Za to z sukcesów cieszy się jak dziecko. Jeśli ktoś ją zrani – potrafi rozpamiętywać to latami i przygotowuje zemstę.

Rodzina i miłość

Czesława albo poświęci się rodzinie, będąc doskonałą gospodynią i matką, albo pracy, jeśli zdobędzie zawód swoich marzeń. Potrafi przejść przez wiele związków, zanim się ustatkuje i znajdzie wystarczająco wytrwałego męża, który nie pozwoli się jej zawojować. Jest jednak niezrównaną panią domu i oddaną żoną. Związek z nią jest pełen zwrotów i wybuchów. Zamyka się w sobie, gdy mężczyzna manifestuje wobec niej swe zamiary, i trzeba wiele wyrozumiałości i cierpliwości, aby ją do siebie przekonać. Głęboko w niej tkwi jednak pragnienie stałości uczuć i instynkty macierzyńskie. Potrzebuje zatem sprytnego, rozsądnego i silnego psychicznie mężczyzny, który przetrwa każdy jej atak.

Życie towarzyskie

Rzadko się zwierza. Przejmuje się wieloma sprawami, często płacze w samotności z błahych powodów i bardzo łatwą ją zranić nieuważną krytyką. Według niej mało kto zasługuje na miano przyjaciela. Nigdy w widoczny sposób nikogo nie wykorzysta – robi to bardzo subtelnie. Nie jest jednak stworzona do samotności, dlatego zabiega o przyjaciół i o nich dba. Naturalny obiektywizm, ambicja i upór mogą początkowo zrażać do niej otoczenie, warto jednak się z nią przyjaźnić, ponieważ jest oddana i wierna. O ludziach wydaje z reguły obiektywne sądy, chyba, że ktoś wejdzie jej w drogę i zagrozi wywalczonej przez nią pozycji.

Praca i kariera zawodowa

Jest bardzo kobieca, zmysłowa i delikatna. Arystokratyczne maniery i pełne godności zachowanie stwarzają jednak dystans pomiędzy nią a światem. Bardzo łatwo traci panowanie nad sobą, gdy ktoś zwraca jej uwagę, a to nie sprzyja dobrej atmosferze w pracy. Oczywiście pod warunkiem, iż wykonuje zawód, który lubi i który pozwala jej na twórcze działanie. Potrafi postawić na swoim i nie wypuszcza z rąk tego, co uda jej się zdobyć. Brak jej stałości i równowagi, nie jest to jednak niepokojące. Chętnie niesie pomoc.

Predyspozycje zawodowe

Czesława świetnie nadaje się do takich zawodów jak: dziennikarka, tłumaczka, przewodniczka i pilotka wycieczek albo handlowiec.

Imieniny

Czesława imieniny obchodzi 12 stycznia, 19 kwietnia, 21 maja, 20 lipca, 2 września.

Patroni

Brak

Odmiany imienia Czesława

Czesia, Czeszka, Cześka

Formy obcojęzyczna

Ceslava (ogólnie przyjęta forma), Honorata (łac.)

Nazwiska od imienia Czesława

Brak

Znani imiennicy

Czesława Celińska – aktorka Czesława Maria Cieślak (Violetta Villas) – piosenkarka Czesława Oknińska – przyjaciółka Witkacego, razem z pisarzem popełniła samobójstwo w 1939 r.

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

9