Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Tadeusz

Znaczenie imienia Tadeusz Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Tadeusz

Tadeusz to imię pochodzenia aramejskiego i oznacza mężczyznę sprytnego, odważnego. Imię to jest znane już od czasów biblijnych.

Znaczenie imienia Tadeusz

Tadeusz to mężczyzna poważny i odpowiedzialny. Bywa drażliwy. Musi wszystkiego dotknąć i doświadczyć. Jego wadą jest niecierpliwość, a zaletą chęć do działania i realizowania zaplanowanych rzeczy.

Rodzina i miłość

Potrafi rozdzielić sferę materialną od duchowej – na pewno nie zaniedba też własnej rodziny. Do budowanych relacji podchodzi z wielkim zaangażowaniem i odpowiedzialnością. W kwestii zasad pozostaje nieugięty, co jest dla niego wygodne, gdyż daje mu możliwość uchylania się od uciążliwej czasem odpowiedzialności. Nie planuje otwarcie bycia ojcem, ale potrafi odnaleźć się w tej roli i zadziwić wszystkich pokładami uczuć rodzicielskich.

Życie towarzyskie

Przyjaźnią obdziela jednak ostrożnie, dopiero gdy ktoś odpowiednio mu się przypodoba. Posiada do tego rzadką umiejętność odnajdowania wyjścia z najbardziej patowych sytuacji. Tadeusz obawia się ośmieszenia, dlatego przyjmuje pozę wszechwiedzącego i zawsze musi mieć rację. On sam łączy w sobie skłonności intro- i ekstrawertyczne.

Praca i kariera zawodowa

Dlatego, pomimo predyspozycji i talentów, Tadeusz z trudem osiąga wymarzony sukces oraz pozycję. Posiada umysł analityczny oraz syntetyczny – bez większego wysiłku potrafi wyobrazić sobie całość realizowanego projektu w oparciu o jego najmniejszy szczegół. Nie odpowiadają mu monotonne, urzędnicze stanowiska. Dla niego najistotniejsza jest realizacja wielkich idei.

Predyspozycje zawodowe

Tadeusz sprawdzi się w służbach mundurowych, medycynie, sztuce i rzemiośle oraz w biznesie.

Imieniny

Tadeusz imieniny obchodzi 26 marca, 12 czerwca, 28 października, 29 grudnia.

Patroni

Św. Juda Tadeusz – apostoł, brata Jakuba. Jego imię to Juda ale ponieważ kojarzy się z Judaszem, dodatkowo nazywa się go Tadeuszem. Po zmartwychwstaniu Chrystusa był apostołem w Libanie i Persji, gdzie poniósł śmierć męczeńską. Jest patron w sprawach beznadziejnych i trudnych.

Odmiany imienia Tadeusz

Tadek, Tadeuszek, Tadeuszko, Tadzik, Tadzio, Tadziulek, Tadziuniek, Tadziuś

Formy obcojęzyczna

Thaddaeus, Taddaeus (łac.), Thaddeus (ang.), Thaddäus, Thadde (niem.), Thaddée (fr.), Tadeo (hiszp.), Taddeo (wł.), Fadej, Tadeuš (ros.), Tadeáš (czes., słowac.), Tadija, Tadej, Tado (połud.-słow.).

Nazwiska od imienia Tadeusz

Tadejewski, Tadelewicz, Tadeniewicz, Tadeusiak, Tadeusiewicz, Tadeuszak, Tadeuszczak, Tadeuszewski, Tadeuszyk, Tadewicz, Tadlewski, Tadlicki, Tadowski, Taduszewski, Tadziak, Tadzik, Tadzikowski

Znani imiennicy

Tadeusz Drozda – satyryk Tadeusz Kościuszko – generał Tadeusz Łomnicki – aktor teatralny i filmowy, dyrektor teatru Tadeusz Mazowiecki – polityk Tadeusz Różewicz – poeta, prozaik, dramaturg, eseista Tadeusz Sygietyński – kompozytor i dyrygent, założyciel zespołu ludowego „Mazowsze” Tadeusz Boy-Żeleński – pisarz, satyryk

Przysłowia

Po świętym Tadeuszu, trzeba chodzić w kapeluszu. Nauczę ja cię śpiewać Tadeusza!

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Czerwony, 6, lapis-lazuli