Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Gabriel

Znaczenie imienia Gabriel Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Gabriel

Gabriel jest to imię hebrajskie, pochodzi od słów geber (mężczyzna, męski) i el (boży). Imię to oznacza wojownika, męża Bożego.

Znaczenie imienia Gabriel

Reaguje z opóźnieniem, ale za to z pełną mocą. W związku pragnie być kochanym bardziej, niż sam umie okazać uczucia.Gabriel jest dynamicznym i aktywnym mężczyzną. Nie brak mu oryginalnych pomysłów, twórczej wyobraźni a także zapału. Przyjaciół zdobywa na całe życie.Gabriel jest przedsiębiorczy i ambitny, dzięki czemu wiele może w życiu osiągnąć. Wśród znajomych zawsze ma dobry humor, nikogo nie zadręcza narzekaniem, ale czasem lubi podokuczać. Nie zrażają go trudności, przy czym z uporem maniaka zgłębia każdy szczegół sprawy.

Rodzina i miłość

To solidny i poważny mężczyzna, który pozostaje wierny wybrance swego serca. Nawet wobec rodziny jest zamknięty w sobie i trudno dostępny.Jednocześnie czuły i kochający misio, jak i szorstki niedźwiedź. Zupełnie nie pojmuje psychiki kobiet – nie umie uwodzić, przekonywać, olśniewać i zniewalać. Nie jest łatwy w pożyciu, ale przynajmniej nie można się z nim nudzić. W przeciwnym wypadku będzie szukać miłości gdzie indziej. Gabriel jest idealnym materiałem na męża, ojca i głowę rodziny.

Życie towarzyskie

Introwertyk, który surowo ocenia świat oraz ludzi, dlatego nie ufa im a przyjaciół dobiera z wielką rozwagą. Dość łatwo jednak sam ulega wpływom, gdyż wcale nie ma silnej psychiki.Nadmierna ostrożność oraz wrodzona skrytość nie ułatwiają Gabrielowi nawiązywania kontaktów. Nie potrafi odpowiednio szybko zareagować celną ripostą, dopiero po fakcie rozmyśla, jak mógł postąpić. Niestety nikogo nie podejrzewa o złe intencje, co nie zawsze wychodzi mu na dobre. Nie odmówi nikomu. Gabriel nie potrafi przegrywać, do tego jest bardzo zawzięty i przekonany o słuszności swoich i tylko swoich racji.

Praca i kariera zawodowa

Jest wyjątkowo wytrwały i uparty w swych dążeniach, a przy tym posiada predyspozycje, by wiele osiągnąć. Na nim można polegać, choć nie zawsze można się z nim dogadać.Odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu. Od młodych lat rzuca się w wir działania i kolekcjonuje kolejne dyplomy oraz dowody uznania. Gabriel to nietuzinkowy mężczyzna, którego podejście do życia niejednego zdumiewa – jego z kolei nie łatwo już zaskoczyć.Gabriel jest mężczyzną pełnym cnót. Interesuje się wszystkim, a najbardziej chciałby poznać otaczający go świat.

Predyspozycje zawodowe

Gabriel wybiera zawody praktyczne, skoncentrowane wokół wojskowości, techniki lub handlu. Może być także dobrym policjantem, reporterem, adwokatem lub informatykiem.

Imieniny

Gabriel imieniny obchodzi 15 stycznia, 5, 10, 19, 27 lutego, 16, 24 marca, 19, 29 września, 19 października, 19 grudnia.

Patroni

Św. Gabriel Archanioł – jeden z trzech archaniołów (obok Michała i Rafała), który spełnił istotną rolę w dziejach zbawienia. Zwiastuje kapłanowi Zachariaszowi narodziny syna (Jana Chrzciciela), a Marii, że urodzi Syna Bożego – Jezusa (Zwiastowanie). W 1921 roku papież Pius XII ogłosił go patronem środków masowego przekazu – telefonu, telegrafu, radia i telewizji a także dyplomatów, kurierów, poczty i filatelistów.

Odmiany imienia Gabriel

Gabiś, Gabrielek, Gabrynio, Gabryniu, Gabrysiek, Gabrysio, Gabryś, Gabunio, Gabuś

Formy obcojęzyczna

Gabriel (ogólnie przyjęta forma), Gabriele, Gabriello (wł.), Gavrill (ros.), Gabrijel, Gavril, Gavrilo (połud.-słow.), Gavriël, Gavril, Gavras (gr.), Gabrielius, Gabras, Gabrys (litew.), Kaappo, Kaapro (fiń.), Gábor, Gábriel (węg.).

Nazwiska od imienia Gabriel

Gabriel, Gabrielak, Gabrielewicz, Gabrielewski, Gabrielowicz, Gabrielski, Gabrilewicz, Gabrowicz, Gabrusiewicz, Gabrycki, Gabryjelski, Gabryjewski, Gabryl, Gabrylecki, Gabrylewicz, Gabrylewski, Gabrylski, Gabryłowicz, Gabrynowicz, Gabrynowski, Gabryński, Gabrysiak, Gabrysiewicz, Gabrysiński, Gabrysz, Gabryszewski, Gabryś

Znani imiennicy

Gabriel Narutowicz – pierwszy prezydent II Rzeczypospolitej Polskiej Gabriel Podolski – prymas polski Gabriel Byrne – aktor irlandzki Gabriel Cramer – szwajcarski matematyk i fizyk Gabriel Fahrenheit – fizyk holenderski pochodzenia polskiego, twórca skali temperatur Gabriel Lippmann – fizyk francuski, laureat Nagrody Nobla

Przysłowia

Dobryś Gabryś! Gabryś przypomina anioła, ale jego udręką jest szkoła.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Niebieski, 9, diament