Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Amanda

Znaczenie imienia Amanda

Pochodzenie imienia Amanda

Amanda to imię pochodzące od łacińskiego słowa amande oznaczającego niewiastę godną miłości.

Znaczenie imienia Amanda

Amandę cechuje wielka pewność siebie, chociaż jest romantyczką o sentymentalnej naturze. Często przyprawia bliskich o zawrót głowy – wybuchowość, niezwykły entuzjazm i naiwne zachowanie są trudne do jednoczesnego ogarnięcia. Potrzebuje jednak silnego, męskiego ramienia, aby czasem zapomnieć o troskach. Jeśli chodzi o miłość to traktuję ją z powagą i trudno zdobyć jej serce.Amanda nie jest osobą, którą w pełni da się przewidzieć i kontrolować. Nie wdaje się w kłótnie, konfrontacje, unika napięć. Posiada racjonalny umysł i umiejętność szybkiego reagowania. Cechuje ją nad to wrodzona intuicja i nieprzeciętna wyobraźnia. Zawsze doprowadza swoje prace do końca i doskonale rozporządza czasem oraz siłami. Jest typem wrażliwej samotniczki, która izoluje się od świata, przyjmując nieraz agresywną pozę.

Rodzina i miłość

Ze smakiem i klasą poprowadzi dom. Miłość stanowi najważniejszą wartość w jej życiu – przede wszystkim pragnie kochać i być kochaną. Nigdy nie użala się nad sobą i wnosi wiele ciepła, spokoju oraz łagodności w domowe życie. Amanda jest wręcz stworzona do roli matki, głowy rodziny i dobrej żony. Nie uznaje zaniedbań na żadnej płaszczyźnie. Przyciąga uwagę płci przeciwnej, ale sprytnie posługuje się tym dla osiągnięcia własnych korzyści. Amanda jest niezwykle zachłanna i wymagająca – to zdecydowanie ona rządzi mężczyzną. Z partnerem osiągnie niejeden kompromis, mimo iż potrafi o swoje walczyć.

Życie towarzyskie

Uśmiech Czesławy to jej niepodważalny atut i oręż w walce z wszelkimi przeciwnościami losu. Niemniej potrafi gwałtownie zaprotestować i postąpić zdecydowanie wobec ludzkiej nikczemności. Amanda nie cierpi nudy ani monotonii, chętnie zmienia coś w swoim życiu. Wielu zraża do siebie maską obojętności i pogardy – wyraźnie podkreśla swoją wyższość i inteligencję, innych uważając nieraz za kretynów. Niestety Amanda lubi, gdy jej znajomi uczestniczą w każdej jej walce i przeżywają każde zmaganie. Amanda lubi namieszać i zagmatwać każdą sprawę.Amanda jest miłą i wesołą kobietą – z reguły. Jeśli ktoś nie przypadnie jej do gustu – wyrzuca go za drzwi! Niestety jest też bardzo egoistyczna, a sympatyczność i uprzejmość to tylko pozory.

Praca i kariera zawodowa

Twardo stąpająca po ziemi i nieugięta realistka. Wybiera to, co w danym momencie jest dla niej interesujące i wygodne. Odda za to całe swe zaangażowanie pracy związanej z pomaganiem innym bądź pedagogiką. Ze spokojem przyjmuje porażki i potrafi wyciągać z nich odpowiednie wnioski. Najmniejszy szczegół potrafi rozłożyć na czynniki pierwsze, ale nie pociąga jej zgłębianie wiedzy. Jest przy tym ciekawska, gadatliwa i posiada niewiarygodnie dobrą pamięć oraz syntetyczny umysł. Powinna pamiętać o odpoczynku i nabraniu dystansu.Amanda to kobieta dynamiczna, która doskonale radzi sobie z wszelkimi trudnościami i problemami.

Predyspozycje zawodowe

Amanda ma predyspozycje do osiągnięcia sukcesów literackich, muzycznych i artystycznych. Świetnie poradzi sobie również w psychologii i pedagogice.

Imieniny

Amanda imieniny obchodzi 6 lutego, 18 czerwca.

Patroni

Brak

Odmiany imienia Amanda

Ama, Amandi, Amanduś, Ami, Amiś, Amka

Formy obcojęzyczna

Amanda (ogólnie przyjęta forma), Mandy (ang.)

Nazwiska od imienia Amanda

Brak

Znani imiennicy

Amanda Beard – amerykańska pływaczka Amanda Lear – francuska piosenkarka Amanda Palmer – amerykańska wokalistka, kompozytorka i pianistka

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

7