Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Olga

Znaczenie imienia Olga

Pochodzenie imienia Olga

Olga jest to imię pochodzenia starorosyjskiego, prawdopodobnie przekształcenie skandynawskiego imienia Helga, od słowa helge (szczęśliwy, pomyślny, zdrowy).

Znaczenie imienia Olga

Olga jest bardzo ambitną i zdecydowaną kobietą, która chętnie przejmie władzę. Chętnie pomaga i daje dobre rady. Dobra passa nie zawraca jej w głowie – pozostaje sobą bez względu na wszystko. Nie znaczy to, iż do niczego nie dochodzi sama. Są to jednak pozory.

Rodzina i miłość

W przeciwnym wypadku przemęczona oraz znużona Olga wpadnie w monotonię, która pozbawi ją wszelkiego zapału oraz chęci życia. Chętnie przyjmuje gości i dla każdego ma miłe słowo, a jej dom prowadzony jest na najwyższym poziomie. Jako opiekunka domowego ogniska jest gospodarna i zaradna. Należy pamiętać, iż jest dumną kobietą, więc nie da się sprowadzić do roli kury domowej.

Życie towarzyskie

Rzeczywistość wokół siebie postrzega bardzo subiektywnie i tak też ocenia ludzi. Nie przejmuje się jednak opinią ludzi, którzy nie są dla niej ważni. Łatwo i szybko nawiązuje nowe znajomości, ponieważ jest niezwykle sympatyczna i życzliwa. Jest elokwentna i nie zanudza swoich rozmówców, odnajduje się w bardzo wielu tematach.

Praca i kariera zawodowa

Kobieta, z której emanuje wewnętrzna siła i gotowość do walki. Jest niezależna, pewna siebie i opanowana. Ponieważ jednocześnie jest wrażliwa na piękno przyrody i los innych, możliwe iż wybierze zawody związane z medycyną, weterynarią, przyrodą lub pedagogiką. To niezwykle pracowita kobieta.

Predyspozycje zawodowe

Najlepszymi zawodami dla Olgi będą: dziennikarstwo, prawo, medycyna lub polityka. Odnajdzie się również na rynku pracy jako pisarka czy działaczka związkowa.

Imieniny

Olga imieniny obchodzi 11 lipca.

Patroni

Olga – święta prawosł., księżna kijowska, żona Igora, matka Światosława, regentka Rusi od 945 roku. Mszcząc śmierć męża zabitego 945 przez Drewlan, spaliła ich gród Iskorosteń. W roku 955 przyjęła chrzest i imię Helena.

Odmiany imienia Olga

Ola, Olgunia

Formy obcojęzyczna

Olga (ogólnie przyj. forma), Elga, Helga (ang.), Helga, Helge (niem.)

Nazwiska od imienia Olga

Brak

Znani imiennicy

Olga Boznańska – malarka Olga Lipińska – reżyser teatralny Olga Tokarczuk – pisarka

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Pomarańczowy, 8, bursztyn