Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Olga

Znaczenie imienia Olga Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Olga

Olga jest to imię pochodzenia starorosyjskiego, prawdopodobnie przekształcenie skandynawskiego imienia Helga, od słowa helge (szczęśliwy, pomyślny, zdrowy).

Znaczenie imienia Olga

Olga jest bardzo ambitną i zdecydowaną kobietą, która chętnie przejmie władzę. Chętnie pomaga i daje dobre rady. Dobra passa nie zawraca jej w głowie – pozostaje sobą bez względu na wszystko. Nie znaczy to, iż do niczego nie dochodzi sama. Są to jednak pozory.

Rodzina i miłość

W przeciwnym wypadku przemęczona oraz znużona Olga wpadnie w monotonię, która pozbawi ją wszelkiego zapału oraz chęci życia. Chętnie przyjmuje gości i dla każdego ma miłe słowo, a jej dom prowadzony jest na najwyższym poziomie. Jako opiekunka domowego ogniska jest gospodarna i zaradna. Należy pamiętać, iż jest dumną kobietą, więc nie da się sprowadzić do roli kury domowej.

Życie towarzyskie

Rzeczywistość wokół siebie postrzega bardzo subiektywnie i tak też ocenia ludzi. Nie przejmuje się jednak opinią ludzi, którzy nie są dla niej ważni. Łatwo i szybko nawiązuje nowe znajomości, ponieważ jest niezwykle sympatyczna i życzliwa. Jest elokwentna i nie zanudza swoich rozmówców, odnajduje się w bardzo wielu tematach.

Praca i kariera zawodowa

Kobieta, z której emanuje wewnętrzna siła i gotowość do walki. Jest niezależna, pewna siebie i opanowana. Ponieważ jednocześnie jest wrażliwa na piękno przyrody i los innych, możliwe iż wybierze zawody związane z medycyną, weterynarią, przyrodą lub pedagogiką. To niezwykle pracowita kobieta.

Predyspozycje zawodowe

Najlepszymi zawodami dla Olgi będą: dziennikarstwo, prawo, medycyna lub polityka. Odnajdzie się również na rynku pracy jako pisarka czy działaczka związkowa.

Imieniny

Olga imieniny obchodzi 11 lipca.

Patroni

Olga – święta prawosł., księżna kijowska, żona Igora, matka Światosława, regentka Rusi od 945 roku. Mszcząc śmierć męża zabitego 945 przez Drewlan, spaliła ich gród Iskorosteń. W roku 955 przyjęła chrzest i imię Helena.

Odmiany imienia Olga

Ola, Olgunia

Formy obcojęzyczna

Olga (ogólnie przyj. forma), Elga, Helga (ang.), Helga, Helge (niem.)

Nazwiska od imienia Olga

Brak

Znani imiennicy

Olga Boznańska – malarka Olga Lipińska – reżyser teatralny Olga Tokarczuk – pisarka

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Pomarańczowy, 8, bursztyn