Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Aleksander

Znaczenie imienia Aleksander Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Aleksander

Imię Aleksander pochodzi od greckiego słowa aleksandros, składającego się z dwóch członów: alekso (bronię się, odpieram atak) i andros (mężczyzna, mąż). Imię to oznacza: obrońca ludzi, troszczący się o mężów lub odpierający wrogów.

Znaczenie imienia Aleksander

Ostrożnie i nieufnie podchodzi do nowości. To obrotny, ambitny mężczyzna, do tego bardzo uczciwy. Chciałby nie raz posłać wszystkich do diabła. Posiada dar szybkiej i wnikliwej analizy napotkanego problemu. Należy jednak zachować przy nim szczerość, ponieważ bezbłędnie wyczuwa człowieka, a nie toleruje kłamstwa ani obłudy. Pracowity, solidny i wierny zasadom, został skazany na sukces. Jego działaniom towarzyszą przy tym zarówno nerwowość, jak i zwątpienie.Aleksander to ekstrawertyk, dla którego bardzo liczy się świat zewnętrzny. Niestety dość łatwo go urazić, a niepowodzenia odczuwa niezwykle boleśnie. Chętnie podejmuje ryzyko i nieraz, za sprawą wyjątkowego szczęścia, odnosi sukces.

Rodzina i miłość

Jest bardzo zmysłowy, ale to on wytycza granice. Być może dlatego, iż nie byłby w stanie zapanować nad tym żywiołem – a to go przeraża. Będzie dobrym ojcem, a przede wszystkim wspaniałym partnerem, ponieważ rodzina stanowi w jego życiu priorytet. Nawet, gdy się bardzo burzy i buntuje – warto. Stąd problemy ze zdobyciem tej jedynej. Zdarza się, iż nie potrafi odróżnić miłości od fantazji, stąd jego liczne zahamowania. Można na nim polegać i jest prawdziwą podporą dla swej małżonki. Panuje nad sobą nawet w sferze miłosnej. Trzeba być przygotowanym na zmiany co jakiś czas.

Życie towarzyskie

Dla większości to wieczne dziecko i wariat, przy którym można świetnie się bawić. Chociaż jest małomówny, a nawiązywanie kontaktów przychodzi mu dość opornie, nie można go nie zauważyć. Lubi nawet przyjmować gości, ale często wykorzystuje ich w karierze lub dla wzmocnienia pozycji społecznej. Niestety miewa tendencje do nałogów. Ma bardzo wybuchowy temperament i sam nieraz oskarża się o bycie agresywnym. Bardzo rzadko podejmuje się realizacji większej idei, która wymaga bycia szlachetnym i bezinteresownym – niemniej potrafi. Zawsze staje po stronie słabszych i poszkodowanych. Potrafi łagodzić wszelkie spory i posiada szlachetną naturę. Jest bardzo otwarty na świat i zdolny do refleksji.

Praca i kariera zawodowa

Odnajdzie się w wielu zawodach, ponieważ jest człowiekiem wszechstronnym. Aleksander doskonale panuje nad sobą i cechuje go mądrość życiowa. Aleksander nie posiada jednak wystarczająco silnej psychiki i ulega wpływom otoczenia. Żadne skomplikowane operacje myślowe nie stanowią dla niego problemu.Aleksander jest mężczyzną bardzo twórczym i inteligentnym. Sukces zawdzięcza zdecydowanie pracowitości, chociaż szczęście też mu dopisuje. Jest za to solidnym i dokładnym pracownikiem, zawsze zaangażowanym. Jest przy tym inteligentny, twórczy i potrafi dostrzec to, czego inni nie widzą. Z jednej strony czarujący i wzbudzający życzliwość, z drugiej potrafi twardo negocjować i być nieugiętym partnerem w interesach.Duża pewność siebie, pracowitość i konsekwencja w działaniu ułatwiają Aleksanderowi zdobyć wysoką pozycję w pracy.

Predyspozycje zawodowe

Dobrymi zawodami dla Aleksandra będą te związane z niezależnością, specjalistyczną wiedzą lub wysokimi zarobkami, np. lekarz, prawnik, dyplomata oraz specjalista od marketingu.

Imieniny

Aleksander imieniny obchodzi 11, 15 stycznia, 18, 26, 27 lutego, 10, 18, 20, 28 marca, 18, 22, 24 kwietnia, 3, 8, 16, 18, 20, 29 maja, 2, 4 czerwca, 10, 17 lipca, 11, 28, 30 sierpnia, 13, 21 września, 11, 22 października, 11, 23, 24 listopada, 12 grudnia.

Patroni

Istnieje wielu świętych noszących imię Aleksander. Najbardziej znany jest papież św. Aleksander I – stracony po ciężkich torturach przez rzymskich kapłanów.

Odmiany imienia Aleksander

Alek, Olek, Oleś

Formy obcojęzyczna

Hadrian (ang., niem.), Adrian, Adrien (fr.)

Nazwiska od imienia Aleksander

Aleksanderek, Aleksandrek, Aleksandrow, Aleksandrowicz, Aleksandrowski, Aleksandruk, Aleksandrzak, Aleksy

Znani imiennicy

Aleksander Wielki (356-323 p.n.e.) – król Macedonii, twórca imperium Aleksander Bardini – reżyser i aktor Aleksander Fredro (1793-1876) – komediopisarz Aleksander Gierymski (1850-1901) – malarz Aleksander Puszkin (1799-1837) – rosyjski poeta romantyczny

Przysłowia

Lepsza jest żyjąca mucha niż Aleksander Wielki w grobie.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Purpurowy, 9, aleksandryt