Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Cezary

Znaczenie imienia Cezary Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Cezary

Cezary jest to imię pochodzenia łacińskiego, prawdopodobnie od słowa caedere (ciąć, wycinać), co miało oznaczać: wycięty z łona matki (stąd pojęcie „cesarskie cięcie”) lub słowa caesaries (kędzierzawy, o bujnych włosach).

Znaczenie imienia Cezary

Nigdy nie zapomina krzywd. Wśród znajomych wyróżnia się pogodą ducha oraz błyskotliwością. W miłości jest wierny, ale zaborczy. Bywa nerwowy i impulsywny, ale bardzo rzadko. Jest duszą towarzystwa, niezależnie gdzie się znajdzie – przy nim nikt nie zazna nudy. Gardzi ludźmi, dla których ważne są w życiu pieniądze i sława. Musi mieć określony w życiu cel, a nic i nikt go nie zatrzyma. Potrzebuje nadzorcy albo twardych reguł.Cezary to niezależny, ambitny, inteligentny mężczyzna, który pragnie zawojować świat.

Rodzina i miłość

Za wszelką cenę pragnie zrozumienia, chociaż sam nie stara się zrozumieć nawet bliskich. Często odgrywa uduchowionego i świętoszkowatego, chociaż zmysły w nim szaleją. Zależy mu na dostatnim i komfortowym życiu, które potrafi zapewnić sobie i bliskim.Cezary w miłości jest wierny i stały. Nieustanne życie na afiszu, ciągły rozgłos i praktycznie brak intymności – to nie jest związek nastawiony na budowanie ciepłego i zacisznego gniazdka rodzinnego oraz posiadania gromadki dzieci. Ceni sobie spokój, otoczenie zieleni oraz swobodną przestrzeń życiową. Bywa do tego przesadnie ostrożny i raczej nieskory do wyjawiania uczuć. Jego wybujała wyobraźnia i silny seksualizm często wpychają go w niemałe problemy sercowe.

Życie towarzyskie

To typ wiernego i oddanego przyjaciela, który wielką wagę przykłada do wszelkich zobowiązań. Czasem wprawia w zakłopotanie, ponieważ staje się wyobcowany i skryty.Każdego chętnie przyjmie i nie odrzuci żadnego zaproszenia – Cezary jest towarzyski, przyjazny i sympatyczny. Nigdy do końca nie odcina się od świata, chociaż zachowuje dystans wobec znajomych. Chciałby też wiedzieć wszystko o wszystkich, aby móc uszczęśliwiać przyjaciół na siłę.Cezary jest towarzyskim typem.Cezary jest dzielnym i otwartym na świat mężczyzną, który nie wiadomo do końca czemu, miewa czasem objawy kompleksu niższości. Jest pełen uprzejmości i delikatności, chociaż miewa poważne problemy z okazywaniem uczuć i wyjawianiem swych przeżyć.

Praca i kariera zawodowa

Cezary jest bowiem mężczyzną o wyostrzonym poczuciu sprawiedliwości i rycerskiej naturze. Jego osobowość jest jednak osobowością awanturnika – realizuje się w działaniu a nie planowaniu. Nie lubi piętrzących się problemów ani zalegających zobowiązań, dlatego niczego nie odkłada na później. Cezary to człowiek solidny, pracowity i poważny. Z niebywałym pedantyzmem dba o jakość wykonywanej pracy, oczywiście przez innych. To sumienny, odpowiedzialny oraz bardzo solidny pracownik, który niezwykle angażuje się w powierzane mu zadania. Nie posiada jednak standardowej odpowiedzialności za swe postępowanie – dostosowuje się do tego, co jest dla niego wygodne. Lubi pracę z ludźmi.

Predyspozycje zawodowe

Wymarzone zawody dla Cezarego to wojskowy, aktor, dziennikarz, fotografik lub informatyk. Sprawdzi się również jako biznesmen.

Imieniny

Cezary imieniny obchodzi 12 stycznia, 21, 25 lutego, 8, 15 kwietnia, 15 maja, 22 lipca, 26, 27 sierpnia, 27, 28 grudnia.

Patroni

Św. Cezary z Nazjanzu – Lekarz z Konstantynopola, który przeżywszy trzęsienie ziemi, na kilka miesięcy przed śmiercią kazał się ochrzcić i zmienił się wewnętrznie. Św. Cezary z Arles – Był mnichem, a w 503 roku został wybrany biskupem Arles. Wielki autorytet wśród biskupów galijskich. Zwalczał arianizm i semipelagianizm.

Odmiany imienia Cezary

Czarek, Czaruś

Formy obcojęzyczna

Caesar, Cesare (ang.), Caesar, Cäsar, Cäsarius (niem.), Césaire (fr.), Cesareo (hiszp.), Cesare, Cesario (wł.), Kesarios, Kaisarios (gr.), Cezar, Kesar, Kesarij (ros.).

Nazwiska od imienia Cezary

Cesarski, Cesarz, Cezar, Cezariusz, Cezarski, Cezarewicz, Cezaryk

Znani imiennicy

Cezary Harasimowicz – scenarzysta filmowy Cezary Julski – aktor Cezary Pazura – aktor filmowy Cezary Plater (1810-1869) – działacz emigracyjny

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Purpurowy, 6, aleksandryt