Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Liliana

Znaczenie imienia Liliana Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Liliana

Liliana to imię pochodzenia łacińskiego, wywodzące się od słowa lilium (lilia). Określa ono kobietę piękną, czystą, białą jak kwiat lilii.

Znaczenie imienia Liliana

Liliana jest osobą szlachetną, pracowitą i wytrwałą w swych postanowieniach. Czasem miewa skłonności do zamykania się w sobie. Chadza wyłącznie swoimi drogami, często podejmując ryzyko. Jest sympatyczna oraz zwariowana. Chętnie udziela porad i pomocy, ale najchętniej przejmuje kontrolę nad swoimi przyjaciółmi. Jeśli ktoś wtrąci się w jej sprawy albo zwróci jej uwagę na niewłaściwe postępowanie, może liczyć się z zerwaniem znajomości.

Rodzina i miłość

Jeśli jednak zaufa i odda komuś swój czas – na pewno niczego im nie zabraknie. Należy też uważać na chwiejną moralność Aleksandry, która łatwo ulega gwałtownym porywom. Liliana spełnia się w roli matki i wszystkie swoje uczucia przelewa na rodzinę. Nie mówi o sobie, ale wymaga, aby ukochany rozumiał ją w pół słowa i znał jej duszę.

Życie towarzyskie

Jeśli na jej drodze pojawi się zakaz niezgodny z jej zasadami – łamie go bez skrupułów. Zbyt łatwo przechodzi od euforii i radości do załamania i smutku. Natura Liliany jest dwoista, ale nie każdemu dane jest poznać ją w pełni. Przez to jest naprawdę twardą przeciwniczką w sporach, lepiej więc nie prowokować z nią konfliktów. Liliana uwielbia spokój, przebywanie na łonie natury i podróżowanie – chętnie dzieli się wrażeniami ze znajomymi i inicjuje niezapomniane wypady dla grona swych przyjaciół.

Praca i kariera zawodowa

Liliana w ostateczności radzić sobie sama, jeśli nie ma nikogo obok.W wiecznym biegu i wiecznej walce. Pragnie podbić świat, ale bardzo źle czuje się wśród układów, obłudy i konwencji. Liliana jest bowiem energiczna, szybko reaguje i wszędzie jej pełno. Wybiera tylko takie oferty pracy, które gwarantują jej niezależność i samodzielność w podejmowaniu decyzji.

Predyspozycje zawodowe

Liliana sprawdzi się zarówno jako architekt lub bizneswoman jak i w zawodach związanych ze sztukami plastycznymi i historią sztuki.

Imieniny

Liliana imieniny obchodzi 14 lutego, 30 kwietnia, 8, 27 lipca, 3, 4, 25 września, 19 listopada.

Patroni

Św. Liliosa z Kordoby – mieszkała z mężem pośród muzułmańskiej większości. Dla bezpieczeństwa nie okazywali oznak wiary chrześcijańskiej. Pod wpływem opowieści przyjaciela o chłostanym rózgami i obwożonym po mieście na ośle chrześcijaninie, postanowili wyjść z ukrycia. Wraz z przyjaciółmi oraz młodym mnichem wyszli na ulice Kordoby, mężczyźni z krzyżami w ręku a kobiety z odsłoniętą głową. Wszystkich aresztowano i ścięto na rynku miasta. Był to 852 rok.

Odmiany imienia Liliana

Lilianeczka, Lilianka, Lilianusia, Lila, Lili, Lilka

Formy obcojęzyczna

Liliana (łac., hiszp.), Lillian, Lilyan, Lily, Liliane (ang.), Lilli, Lili (niem.), Lilian (fr.), Lilia (wł.), Liljana (ros.), Lilijana, Ljiljana (połud.-słow.)

Nazwiska od imienia Liliana

Lilewicz, Lilejka, Lilik, Lilis, Lilko, Lilkus

Znani imiennicy

Liliana Fabisińska – pisarka Liliana Komorowska – aktorka Liliana Leszner – szachistka Liliana Urbańska – piosenkarka Liliana Zagacka – lekkoatletka

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Pomarańczowy, 4, hematyt