Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Maksymilian

Znaczenie imienia Maksymilian Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Maksymilian

Maksymilian to imię pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się ono od słowa maximus (największy) oraz Aemilius czyli nazwy znanego rzymskiego rodu Emiliuszy. Imię to oznacza największego z Emiliuszów.

Znaczenie imienia Maksymilian

Jego dokładność nosi znamiona perfekcjonizmu. Odnosi w życiu niejeden sukces, ponieważ jest ruchliwy, pomysłowy i odważny. Jest bardzo ciekawy świata, ale nieuważny. Maksymilian jest doskonałym organizatorem, ale ma jedną wadę: chce wszystko robić sam. Zawsze jest gotowy do ucieczki i rzadko kiedy wyjawia tajemnice swych wewnętrznych rozterek. Na ogół zachowuje się taktownie, obiektywnie, a nawet nieśmiało.

Rodzina i miłość

Prawdopodobnie będzie dobrym partnerem, godnym zaufania oraz odpowiedzialnym. Bez wątpliwości jest jednak czułym i stanowczym ojcem. Sam poświęci swym pociechom wiele czasu, aby wpajać odpowiednie wzorce, a także – bawić się i szaleć!. Będzie się starał stworzyć ciepły oraz bezpieczny dom dla siebie i swej wybranki.Stały we wszystkim, co robi – pozostaje wierny w związku.

Życie towarzyskie

Porywa serca i otwiera oczy swym słuchaczom. Nie jest łatwy w pożyciu i kontaktach towarzyskich. Jest bardzo towarzyskim mężczyzną, otwartym na świat i ludzi. Jest dobrym organizatorem spotkań i tryska pomysłami na wspólne spędzanie czasu. Raczej z łatwością dostosowuje się do znajomych, chociaż krępują go wszelkie więzy i posiada niezależną naturę.

Praca i kariera zawodowa

Jego odwaga płynie z uczuciowości oraz impulsywnej natury. Niestety stawia sobie i innym nieraz nadmierne wymagania, przez co nie wszyscy koledzy w firmie go lubią. Zawsze jednak stara się być najlepszy, dlatego wykazuje niespotykaną wytrwałość w pracy, graniczącą z uporem.Nieposkromiony z natury Maksymilian unika jakichkolwiek zasad, kodeksów i wszystkiego, co choć w niewielkim stopniu ogranicza jego swobodę działania. To jego głębokie przekonania.

Predyspozycje zawodowe

Maksymilian dobrze sprawdzi się w roli handlowca, specjalisty od marketingu i reklamy, rzecznika prasowego oraz polityka.

Imieniny

Maksymilian imieniny obchodzi 12 marca, 29 maja, 14 sierpnia, 12 października, 27 listopada.

Patroni

Św. Maksymilian Kolbe (1894-1941), mnich pochodzący ze Zduńskiej Woli. Od dziecka był bardzo pobożny i w wieku 12 lat miał widzenie Najświętszej Maryi Panny. Pokazała mu ona dwie korony: białą (czystość) i czerwoną (męczeństwo). Zapytała go, którą z nich wybiera a on wybrał obie. Rok później wstąpił do seminarium we Lwowie. W 1917 roku założył w Rzymie Rycerstwo Niepokalanej. Od 1922 roku wydawał miesięcznik „Rycerz Niepokalanej”. W 1927 roku zbudował koło Warszawy franciszkański klasztor Niepokalanów, który 2 lata później stał się największym klasztorem na świecie. Został aresztowany przez gestapo w 1941 roku i osadzony w Oświęcimiu. W obozie tym dobrowolnie oddał życie za uratowanie współwięźnia, ojca kilkorga dzieci. Zmarł w bunkrze głodowym 14 sierpnia 1941 roku. Kanonizowany przez Jana Pawła II w roku 1982. Św. Maksymilian z Taveste – misjonarz z Afryki, który skłaniał chrześcijan do odmowy służby wojskowej. Został ścięty w 295 roku.

Odmiany imienia Maksymilian

Maks, Maksek, Maksi, Maksik, Maksio, Maksiu, Maksymek, Maksymilianek, Maksymiliano, Maksyś

Formy obcojęzyczna

Maximilianus (łac.), Maximilian (ang., czes., słowac.), Max, Maximilian (niem.), Maximilien (fr.), Maximiliano (hiszp.), Massimiliano (wł.), Maksimilian (ros.), Maksimilijan (połud.-słow.)

Nazwiska od imienia Maksymilian

Maksiejewski, Maksimow, Maksimowicz, Maksym, Maksymczuk, Maksymiuk, Maksymowicz

Znani imiennicy

Maksymilian Gierymski – malarz Maximilian Steiner – kompozytor amerykański Maximilien de Robespierre – przywódca Rewolucji Francuskiej

Przysłowia

Na świętego Maksymiliana podaj palto dla pana. Na Maksymiliana babskie lato się przesila.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Pomarańczowy, 1, rubin