Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Aleksandra

Znaczenie imienia Aleksandra Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Aleksandra

Imię Aleksandra pochodzi od jej męskiego odpowiednika Aleksander. Pochodzi ono od greckiego słowa aleksandros (obrońca ludzi). Imię Aleksandra w Polsce weszło do użycia około XIV wieku. Imię spopularyzował Henryk Sienkiewicz nadając je bohaterce Potopu.

Znaczenie imienia Aleksandra

To kapryśna księżniczka! Nie brak jej mimo to pomysłowości, zaangażowania i skuteczności w realizacji podjętych działań. Najlepiej czuje się we własnym świecie.Aleksandra jest bardzo dociekliwa, a przy tym sumienna i zorganizowana. Nie zawsze jednak wiadomo co myśli i czuje. To bardzo wrażliwa kobieta, o doskonałej pamięci i złożonej osobowości. Potrafi ranić słowem i być wyniosła względem otoczenia. Jest przy tym kobietą bardzo rodzinną, gotową zrezygnować z siebie dla bliskich. Pragnie być niezależna i kocha przygody. Nie ma w zwyczaju wdawać się w konflikty i nie prowadzi z nikim wojny podjazdowej. Jest pogodną, ciepłą oraz odważną osobą.

Rodzina i miłość

Najbliższych Aleksandra ubóstwia przez całe życie, traktując ich jak ideały. W tym związku nie zabraknie szału uniesień, a stagnacja i rutyna będą mu obce. Od dziecka szanuje ich zdanie i kieruje się udzielanymi sobie radami.Aleksandra w całym tym swoim szaleństwie i temperamencie jest bardzo zmysłowa. Nic bardziej mylnego! Kto ją pokocha i zdobędzie zaufanie tej tajemniczej kobiety – odkryje kipiący w jej wnętrzu wulkan zmysłowości i seksu. Czasem tylko może przerażać swą perfekcyjnością, uporządkowanym w najmniejszych szczegółach trybem życia i zaborczością w sferze uczuć. Nie można jej jednak zarzucić skąpstwa duchowego.Pod twardą, racjonalną powłoką kryje się niepoprawna romantyczka, która za mąż wyjdzie jedynie z miłości.

Życie towarzyskie

Nieraz zbytnio angażuje się emocjonalnie w przyjaźń, przez co nie potrafi odróżnić jej od miłości. Nadto jest niezwykle wyrozumiałą kobietą, która prędko przebacza innym ich nietakty, złośliwości czy wypowiedziane w złości słowa. Jest osobą wesołą i pełną pogody ducha. Często się uśmiecha i jest ogólnie życzliwa.Aleksandra ceniona jest przede wszystkim za swoją pogodę ducha i wesołe usposobienie. Brzydzi się chamstwem i wulgarnym zachowaniem. Nikogo nie urazi, jest delikatna i taktowna. Uwielbia organizować przyjęcia i zapraszać do siebie gości.

Praca i kariera zawodowa

Młoda, gniewna, buntowniczka, sama przeciw światu.Silna osobowość w połączeniu z mocnym ukierunkowaniem na sukces dają kierownika pożądanego w każdej firmie. Ponieważ jest to kobieta kochająca życie i niestroniąca od ludzi – sprawdzi się w zawodach opartych na współpracy z klientem i najlepiej, aby mogła nieść pomoc. Jest przebojowa, pełna energii, pomysłowa oraz obowiązkowa i systematyczna. Ale! Gdy coś postanowi – nie warto próbować tego zmienić. Aleksandra stworzona jest do niesienia pomocy innym i w takich zawodach najlepiej się realizuje.Aleksandra to kobieta zadziwiająca błyskotliwą inteligencją. Zawsze pewnie podąża ku obranym celom i świadomie je określa.

Predyspozycje zawodowe

Aleksandra dobrze czuje się jako sekretarka, handlowiec, pedagog, przewodnik turystyczny, pilot wycieczek.

Imieniny

Aleksandra imieniny obchodzi 15 stycznia, 8, 26, 27 lutego, 10, 18, 19, 20 marca, 22, 24 kwietnia, 3, 15, 18 maja, 2 czerwca, 10, 17 lipca, 11, 28 sierpnia, 13 września, 24 listopada, 12 grudnia.

Patroni

Św. Aleksandra z Galacji (Turcja).

Odmiany imienia Aleksandra

Ala, Aleksa, Alka, Alosia, Alutka, Aluś, Ola, Oleńka, Olesia, Olka, Oluchna, Olunia, Oluś, Oluśka, Oluńka, Sandra

Formy obcojęzyczna

Alexandra, Aleksandra (ogólnie przyjęta forma), Alexia, Alexandrina, Sandy (ang.), Alexandre, Alexandrine (fr.), Alejandra (hiszp.), Alexandra, Alexandrine, Sandra (niem.), Sanderke, Sanderstje (hol.), Aleksandra (ros.), Oleksa, Oleksandra (ukr.), Alexandra, Sandra, Aleška (czes.), Alessa, Alessia, Alessandra, Sandra (wł.), Aleksandra, Aleksija, Sandra (połud.-słow.)

Nazwiska od imienia Aleksandra

Aleksanderek, Aleksandrek, Aleksandrow, Aleksandrowicz, Aleksandrowski, Aleksandruk, Aleksandrzak, Aleksy

Znani imiennicy

Aleksandra Fiodorowna – żona rosyjskiego cara Mikołaja II Romanowa Aleksandra Śląska – aktorka Aleksandra Ziółkowska-Boehm – pisarka

Przysłowia

Lek najlepszy – Aleksandra, Kiedy Cię ogarnia chandra.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Fioletowy, 5, cyrkon