Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Włodzimierz

Znaczenie imienia Włodzimierz Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Włodzimierz

Włodzimierz to imię pochodzenia starosłowiańskiego. Składa się ze słów Włodzi- (panuje) i -mierz, które pochodzi od dawnego -mir (pokój). Pierwotną formą tego imienia jest Włodzimir. Imię to oznacza: dzielnego władcę, który zyskał sławę i pokój przez swoje władanie.

Znaczenie imienia Włodzimierz

Praca nie sprawia mu przyjemności bez osiągnięć. Posiada bowiem delikatną konstrukcję psychiczną i zmienny charakter. Jest bardzo aktywny, pomysłowy, pewny siebie a jednocześnie zdolny do refleksji. Wytrwale dąży do celu, wszystko planuje i buduje od podstaw.

Rodzina i miłość

A nawet najwyższa wartość. Jeśli trafi na odpowiednią kobietę – w pełni korzysta ze swoich możliwości, aby zapewnić jej szczęście. Jako artyście – ciężko mu się ustatkować i określić. Chociaż częściej bywa uparty, agresywny i nieprzystępny – to tak naprawdę łasy jest na wszelkie afekty względem niego i bardzo potrzebuje być kochanym.

Życie towarzyskie

Włodzimierz nie jest typem duszy towarzystwa, nie uznaje kompromisów i uważa, że tylko on ma rację. Z pozoru jest dość chłodnym i zdystansowanym obserwatorem, bardzo jednak przeżywa wszelkie głosy krytyki. W swoisty sposób obserwuje świat filozoficznym okiem – gotowy w każdej chwili zamknąć się w sobie lub zmienić swe postanowienia. Lubi zasiąść w ciszy z książką lub posłuchać dobrej muzyki.

Praca i kariera zawodowa

Jest inteligentny i ma dobrą pamięć, ale niezbyt wyczuloną intuicję. Ponadto stawia na rywalizację i konkurencję w pracy. Zazwyczaj sięga po najwyższe stołki i prawie zawsze zostaje szefem. Interesuje się wszystkim co porusza tłumy, sprawiając wrażenie błyskotliwego i pełnego humoru człowieka.

Predyspozycje zawodowe

Włodzimierz idealnie nadaje się do pracy jako mechanik, prawnik, dyplomata albo muzyk.

Imieniny

Włodzimierz imieniny obchodzi 16, 17 stycznia, 19 kwietnia, 12, 27 czerwca, 15, 18 lipca, 11, 26 sierpnia, 25 września, 14 listopada, 13 grudnia.

Patroni

Św. Włodzimierz I Wielki (960-1015) – pierwszy chrześcijański władca Rusi. Aby poślubić Annę – siostrę cesarza Bizancjum, przyjął chrzest w 988 r. Po objęciu władzy w Kijowie, zaczął burzyć posągi bożków i świątynie pogańskie. Nakazywał poddanym przyjąć chrzest a opornych karał.

Odmiany imienia Włodzimierz

Włodeczek, Włodek, Włoduś, Włodzik, Włodzio, Włodziu, Dzidek, Dzinio

Formy obcojęzyczna

Vladimir, Wladimir (ogólnie przyjęta forma), Vladimirus (łac.), Vladimiro (hiszp., wł.)

Nazwiska od imienia Włodzimierz

Władczyński, Władecki, Włodaczyński, Włodakiewicz, Włodarczyk, Włodarkiewicz, Włodarski, Włodarz, Włodarzyk, Włodkowicz, Włodkowski, Włodzimierowicz, Włodzimierski, Włodzimirski, Włodzisz, Wołodkiewicz, Wołodko, Wołodkowicz, Wołodyński

Znani imiennicy

Włodzimierz Cimoszewicz – polityk Włodzimierz Lubański – piłkarz, mistrz olimpijski Włodzimierz Nahorny – muzyk jazzowy, pianista, saksofonista, flecista, kompozytor Włodzimierz Puchalski – przyrodnik, myśliwy, fotograf, reżyser filmów przyrodniczych Włodzimierz Smolarek – piłkarz Włodzimierz Szaranowicz – dziennikarz i komentator sportowy Włodzimierz Tetmajer – malarz i grafik Włodzimierz Zientarski – dziennikarz Władimir Putin – prezydent Rosji

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Fioletowy, 7, lapis-lazuli