Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Bartosz

Znaczenie imienia Bartosz Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Bartosz

Bartosz to polska, skrócona forma imienia Bartłomiej. Może także pochodzić od staropolskiego imienia Bartodziej lub słowa bartnik.

Znaczenie imienia Bartosz

Największą wartość stanowią dla niego własne korzyści i powodzenie w interesach.Bartosz to niezwykle drobiazgowy, spokojny flegmatyk. Wyróżniają go pracowitość, rozwaga i zdolność analitycznego myślenia. Kompan z niego jednak wesoły, przyjaciół ma jednak mało, ale doborowych. Jego życie pełne jest wzlotów i upadków. Z trudem okazuje uczucia. To solidny i pracowity człowiek. W sprawach sercowych jest zdobywcą, w pełni wykorzystując swój dar uwodzenia. Doskonale spełnia się w roli męża i ojca.

Rodzina i miłość

Urokiem, taktem i bogatą uczuciowością Bartosz szybko podbija serca kobiet. Warto pamiętać, iż cechuje go spora empatia oraz inteligencja pozwalająca odczytywać uczucia innych i właściwie oceniać ludzi. Z trudem jednak uzewnętrznia swoje uczucia. Ma własne pojęcie zmysłowości i to nie zawsze odpowiadające innym. Mimo wyciszenia i spokojnego sposobu bycia, potrafi zerwać się i nigdy nie wrócić. Bartosz może miewać dziwne kaprysy i zachcianki, którym ciężko będzie sprostać. Nie zależy mu też na tym. Podświadomie poszukuje matczynej bliskości, przez co jego zmysłowość pozostaje zmysłowością dziecka.

Życie towarzyskie

Tłumów jednak unika. Należy uważać i nie dać się nabrać. Co prawda nie od razu zareaguje na zaczepkę lub niesprawiedliwość, ale za to z pełną mocą. Trudno go rozszyfrować, ponieważ jest niezwykle tajemniczy. Za to jeśli ktoś spróbuje udzielić mu porady, spotka się z niespodziewanie agresywną reakcją z jego strony.Bartosz jest z reguły nieśmiały, chociaż ogólnie otwarty na ludzi. To typowy mężczyzna – dumny, o silnym charakterze, pewny siebie i niezależny. Nie ma wyczucia granicy.

Praca i kariera zawodowa

Bartosz jest wydajny i precyzyjny, o ile coś nie zakłóci jego nastroju. Gdziekolwiek się pojawi – osiąga sukces i jest cenionym pracownikiem. Warto czekać na efekty powierzonych mu zadań! Na dłuższą metę Bartosz może odnieść sukces, ale praca nigdy nie przesłoni mu życia rodzinnego. Nie pragnie błyszczeć ani nie potrzebuje rozgłosu, w pracy stawia na skuteczne działanie, dlatego efektywnością przerasta możliwości innych ludzi. Pociągają go niezbadane zakątki i otwarta przestrzeń. Przez całe życie się doskonali i lubi pomagać innym. Gotowy jest do wielkich poświęceń, aby obronić swoje idee i przekonania. Równie despotyczny jest także wobec siebie.Pan Złota Rączka w najlepszym wydaniu! Bartosz posiada bowiem rozległą i wszechstronną wiedzę oraz umiejętności.

Predyspozycje zawodowe

Bartosz sprawdzi się w służbach mundurowych takich jak policja czy wojsko. Może być również świetnym sędzią, prawnikiem i lekarzem.

Imieniny

Bartosz imieniny obchodzi 21, 30 kwietnia, 24 czerwca, 5, 6 lipca, 24 sierpnia, 3 września, 11 listopada.

Patroni

Brak

Odmiany imienia Bartosz

Bartek, Barti, Bartunio, Bartuń, Bartusiek, Bartuś, Bart, Barto, Bartko, Bartyś

Formy obcojęzyczna

Bartholomew (ang.), Bartholomé (fr.), Bartel (niem.), Bartoš (połud.-słow)

Nazwiska od imienia Bartosz

Brak

Znani imiennicy

Bartosz Bosacki – piłkarz, obrońca reprezentacji Polski Bartosz Głowacki – kosynier w czasie insurekcji kościuszkowskiej spod Racławic Bartosz Heller – dziennikarz i komentator sportowy Bartosz Kizierowski – polski pływak, olimpijczyk, mistrz Europy w pływaniu na 50 m stylem dowolnym Bartosz Opania – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny

Przysłowia

Bartosz na Gierzyka, a Gierzyk na Bartosza każe. Bartosz! Jak się masz? Tak jak o mnie dbasz. Sam Bartek zje, ale sam nie zrobi. Sam Bartek zrobił, sam Bartek zjadł. Bartosz za swój grosz. Niech pan panem będzie, a z wygodą sługa, Bartosz do siekiery, a Maciek do pługa. Co chłop, to Bartek! Zalecał się Bartek Marynie, gdy zoczył kiełbasy w kominie. Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła i nam pączków nasmażyła.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

2