Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Amadeusz

Znaczenie imienia Amadeusz Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Amadeusz

Amadeusz to imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słów amare (miłość) i deus (Bóg) co oznacza: kochany przez Boga lub kochający Boga.

Znaczenie imienia Amadeusz

Jest szlachetny i słowny. To czuły i kochający mężczyzna, ale do głosu dochodzi w nim pewna szorstkość.Amadeusz jest człowiekiem o dość trudnym charakterze. Porażki lekceważy, nigdy nie obwiniając o nie siebie.Amadeusz nieustannie popada w skrajności. To jednak subiektywny egocentryk, który najlepiej czuje się sam ze sobą. Nie jest idealnym partnerem, ale ceni sobie życie rodzinne i swoją wybrankę. Zdecydowanie czerpie z życia pełnymi garściami. Jego słabym punktem jest duma – nieustannie chce imponować i zdobywać aprobatę otoczenia.

Rodzina i miłość

Amadeusz posiada szorstką powierzchowność i jest bardzo wymagający wobec bliskich, w głębi duszy to jednak wrażliwy, czuły i kochający mężczyzna. Wymaga w zamian wierności i posłuszeństwa. Często sprawia kłopoty swoim najbliższym, najpierw rodzicom, a następnie żonie. Dba jednak o potrzeby swoich bliskich, o rodzinne tradycje i dobre wychowanie potomstwa – a tego zazwyczaj miewa wiele.Uwodzicielski i niebezpiecznie despotyczny. Poszukuje przyjemności i uznania, ale także głębokiego zrozumienia. Bardzo kocha swoich bliskich, a dzięki wrodzonej zaradności życiowej, jest w stanie zapewnić im życie na odpowiednim poziomie. Amadeusz posiada niestety chwiejną naturę, a zmysłowość przysparza mu niemałych problemów. Jest odpowiedzialny, chociaż nie daje tego po sobie poznać.

Życie towarzyskie

Nie pogardzi także dobrym kinem. Pozostaje zawsze wierny swym przyjaciołom i lojalny wobec nich. Cechuje go w pewnym sensie empatia, ale nie całkowita – uparcie trwa przy swoim i uważa się za nieomylnego. Najczęściej jest poważnym człowiekiem, który nie stroni jednak od sarkazmu i uszczypliwych uwag.Amadeusz w towarzystwie błyszczy inteligencją oraz sposobem bycia. Potrzebuje przyjaciela o podobnych poglądach oraz zainteresowaniach. Nie bywa złośliwy ani przebiegły. Weryfikuje innych według surowych kryteriów. Dba o swój wizerunek, dlatego nie łamie prawa, nie krzywdzi nikogo i nie zadaje się z marginesem.

Praca i kariera zawodowa

Niestety brakuje mu w tym cierpliwości i wytrwałości.Nie potrafi przyjmować pouczeń ani wskazówek – to on pełni rolę nauczyciela oraz autorytetu w obranej dziedzinie! Niezależnie od tego, czym się w życiu zajmuje, Amadeusz to pewny siebie i zdecydowany mężczyzna. Wystarczy odpowiednio go zmotywować, nie krytykować i wykorzystać jego ogromny entuzjazm oraz odwagę. Wiele zawdzięcza właściwym ludziom na odpowiednim stanowisku. Na pewno warto go mieć w szeregach firmy, chociaż wysoki poziom pobudliwości sprawia, że często się buntuje i rzuca pracę, gdy coś popsuje mu nastrój. Głos zabiera wyłącznie wówczas, gdy gruntownie się przygotuje i przemyśli dane zagadnienie. Amadeuszowi brak zdecydowania i życiowej twardości, przez co często czuje się gorszy względem innych. W przeciwnym wypadku szybko się wycofuje i staje się bierny. Cechuje go bardzo dobra pamięć i bujna wyobraźnia, ale brak mu ambicji. Na porażki reaguje lekceważeniem, czasem gniewem – nigdy jednak nie obwinia o nie siebie.

Predyspozycje zawodowe

Amadeusz ma wielkie predyspozycje aby zostać znanym muzykiem, artystą lub twórcą. Będzie z niego także dobry filozof, lekarz, naukowiec, elektronik lub programista.

Imieniny

Amadeusz imieniny obchodzi 28 stycznia, 30 marca, 10 sierpnia.

Patroni

Św. Amadeusz Sabaudzki (1435-1472) – syn Ludwika, księcia Sabaudii, następca tronu. Za namową ojca poślubił córkę króla Francji Karola VII. Potem rządy przekazał żonie i zaczął zajmować się modlitwą i pomocą biednym i chorym. Fundował klasztory. Zasłynął z pobożności i jałmużnictwa.

Odmiany imienia Amadeusz

Amadek, Amadeo, Amadeoś, Amadi, Amadik, Amaduś, Amadzik, Amcio, Amuś

Formy obcojęzyczna

Amadeus (ogólnie przyjęta forma), Amédée (fr.), Amadeo, Amadis (hiszp.), Amadej (mac., ros., serb.), Amad, Amadeus (słoweń.), Amadeo, Amadigi, Amedeo (wł.).

Nazwiska od imienia Amadeusz

Brak

Znani imiennicy

Amadeusz I – król Hiszpanii Amadeusz V Wielki – twórca potęgi rodu sabaudzkiego Amadeo Avogadro – włoski fizyk, jeden z twórców atomistycznej teorii budowy materii Amedeo Modigliani – malarz, rysownik i rzeźbiarz włoski Wolfgang Amadeusz Mozart – austriacki kompozytor i muzyk

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

9