Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Marta

Znaczenie imienia Marta Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Marta

Marta jest to imię pochodzenia aramejskiego, od słowa marta (pani, władczyni).

Znaczenie imienia Marta

Współczuje drugim, bo tak wypada. Jeśli jej na czymś zależy – osiąga to, za niepowodzenia obwiniając innych. Posiada przy tym niezależną naturę i z założenia nie zgadza się z opinią większości. Posiada jednak wielkie serce i ogromną wrażliwość na potrzeby bliźnich. Potrafi być także dwulicowa, ale jej otoczenie zazwyczaj tego nie dostrzega.

Rodzina i miłość

Pogoń za karierą i marzeniami może zaprzepaścić jej plany rodzinne. Długo potrafi też czekać na swojego księcia z bajki.Marta nie jest łatwa w codziennym pożyciu partnerskim. Będzie surową, ale troskliwą i sprawiedliwą matką.

Życie towarzyskie

Potrafi ranić słowem, jest zbyt pobudliwa i wyniosła. Nie lubi też wylewności ze strony innych – uważa to za manipulowanie uczuciami i reakcjami odbiorcy, a Marta nie ulega przecież niczyjemu wpływowi! Bardzo łatwo ją urazić, niezwykle szybko się obraża. Jeśli ktoś pragnie prawdziwej przyjaźni, pełnej oddania, zaangażowania oraz trwającej na dobre i na złe – Marta warta jest wyboru. Lubi ludzi zdecydowanych i ambitnych jak ona.

Praca i kariera zawodowa

Woli pracować w cieniu innych i wykonywać pracę od zaplecza, ale wewnętrznie wcale nie czuje się osobą drugoplanową. Nieustannie przy tym dwa o swój rozwój, stale podnosi kwalifikacje i poszerza zakres umiejętności. Nie okazuje niepokoju, załamania ani gniewu. Przenikliwość pomaga jej znaleźć wyjście z każdej sytuacji.

Predyspozycje zawodowe

Marcie dobrze pracuje się tam gdzie może zarządzać powierzonym jej mieniem czy obszarem, np. w turystyce, hotelarstwie, gastronomii, administracji, zaopatrzeniu oraz w archiwum, bibliotece czy magazynie.

Imieniny

Marta imieniny obchodzi 11, 18, 19 stycznia, 22, 23 lutego, 14 kwietnia, 16, 21 czerwca, 27, 29 lipca, 23 września, 2, 16, 24 października.

Patroni

Św. Marta – z Bretanii, znana z Ewangelii jako starsza siostra Łazarza, którego wskrzesił Jezus. Patronka gospodyń domowych, hotelarzy i kucharek.

Odmiany imienia Marta

Marcia, Marteczka, Martunia, Martusia

Formy obcojęzyczna

Marta (ogólnie przyj. forma), Martha (ang.), Marthe (fr.), Martha (niem.).

Nazwiska od imienia Marta

Martasik, Martaś, Martecki, Martek, Martela, Marteliński, Martiszewicz, Martiszewski, Martkowiak, Martkowski, Martoń, Martosiński, Martowski, Martulewicz, Martusiewicz, Martuszewski, Martykowski, Martysewicz, Martysik, Martyszewski

Znani imiennicy

Marta Klubowicz – aktorka Marta Lipińska – aktorka Marta Stebnicka – aktorka, piosenkarka, pedagog

Przysłowia

Gospodyni Marta niewiele warta. Trafiła Marta na Gotarta.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Błękitny, 8, lazuryt