Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Adrian

Znaczenie imienia Adrian Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Adrian

Imię Adrian jest pochodzenia łacińskiego i oznaczało ono osobę z miasta Adria (Hadria) w Piccenum w Italii. W przeszłości imię Adrian nosiło kilku sławnych cesarzy rzymskich.

Znaczenie imienia Adrian

Słowa pokory rzadko przechodzą mu przez gardło, a do błędów nigdy się nie przyznaje, za to porażki pobudzają go do zdwojenia wysiłków. Pewny siebie aż do przesady i nieraz w tym niebezpieczny. On żyje swoim rytmem i lubi na spokojnie wszystko przemyśleć. Jest przy tym energiczny, pracowity i zaradny. Jako artyście – ciężko mu się ustatkować.Adrian to choleryk o silnej pobudliwości i dużej aktywności. Wbrew pozorom jest jednak łagodny i ugodowy – swoim przyjaciołom nie wyrządzi krzywdy i zawsze chętnie pomoże. W miłości niezbyt wylewny, ale zmysłowy i wierny. Stawia na samodzielność w dochodzeniu do wiedzy. Bywa więc skryty i powściągliwy.

Rodzina i miłość

Przykłada dużą wagę do jedności dusz oraz serc. Sam nie ma pewności czy już kocha, czy tylko marzy o miłości. Jako głowa rodziny doskonale panuje nad sytuację i rzadko kiedy się złości. Jest czuły i kochający, ale także szorstki i gruboskórny. Jest on mężczyzną o dużych wymaganiach seksualnych i silnym temperamencie, chociaż seks, jako taki, nie stanowi dla niego celu i nie jest najważniejszy w pożyciu rodzinnym. Nawet jeśli będzie to skromne miejsce, a domek ciasny – najważniejsze będzie ciepło i ta magiczna atmosfera rodzinnego gniazdka. Seks i relacje partnerskie mają dla niego ogromne znaczenie. Niestety nie jest dobrym partnerem na dłuższą metę. Decyzję o poważnym, stałym zobowiązaniu podejmuje wobec tego bardzo ostrożnie i w przemyślany sposób, próbując różnych układów po drodze.

Życie towarzyskie

Lubi błyszczeć wśród innych. Za to bardzo chętnie podejmie się zaangażowania w każde przedsięwzięcie, poświęci się każdej idei – pod warunkiem, że są wspólne i nie pozostanie sam na placu boju. Nikomu też nie przeszkadza fakt, iż często blefuje, a jego obietnicom nie można zaufać. Jest otwarty na dyskusję na drażliwe tematy i pozostaje wobec kontrargumentów obiektywny. Przy nim nie grozi nuda ani monotonia, więc warto być jego przyjacielem. Nie posiada przez to grona znajomych, ale nielicznych, oddanych przyjaciół, na których zawsze może polegać. Adrian posiada towarzyską naturę, ale jednocześnie dość skrytą. Mimo to ludzie cenią go za dobrą intuicję, takt, zrozumienie potrzeb innych i empatię. Gardzi ludźmi, dla których ważne w życiu są pieniądze i sława.

Praca i kariera zawodowa

Obawia się tylko zdemaskowania. Dba o każdy etap realizacji przedsięwzięcia. Zamyka się w sobie i ucieka – najlepiej według niego po porażce rozpocząć wszystko od nowa w nowym miejscu. Adrian nie jest nerwowy, ale konsekwentnie nie toleruje słomianego zapału i narzekania na trudności. Potrafi cały poświęcić się pracy, o ile przynosi mu ona satysfakcję. To spokojny, zrównoważony flegmatyk, niezmiernie wytrwały w tym, co postanowi. Cechuje go na dodatek niebywały upór. Ma wszechstronne zainteresowania i bardzo bystry umysł. Skrzętnie maskuje to wybuchowością i manifestowaniem pewności siebie. Musi przede wszystkim działać i realnie wpływać na rzeczywistość.

Predyspozycje zawodowe

Adrian źle czuje się w zawodach wymagających szybkiego podejmowania decyzji lecz sprawdzi się we wszelkich zawodach kierowniczych.

Imieniny

Adrian imieniny obchodzi 9 stycznia, 4, 5, 23 marca, 7 czerwca, 8, 9 lipca, 26 sierpnia, 8, 17 września, 2 grudnia.

Patroni

Św. Hadrian (Adrian), męczennik z Nikodemii. Św. Hadrian, męczennik z Cezarei Palestyńskiej.

Odmiany imienia Adrian

Adrianek

Formy obcojęzyczna

Hadrian (ang., niem.), Adrian, Adrien (fr.)

Nazwiska od imienia Adrian

Adrianek, Adrianowicz, Adrianowski, Adriańczyk, Adriański, Adriasz, Adriaszkiewicz, Adrjan, Adrjanowicz, Adrjański, Adryjan, Adryjańczyk

Znani imiennicy

Hadrian (pan.117-138) – cesarz rzymski Adrian I-VI – papieże Adrian Baraniecki – założyciel stowarzyszenia Lekarzy Polskich Adriano Celentano – piosenkarz włoski

Przysłowia

W większej bójce z Adriana zostanie mokra plama.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Niebieski, 2, jaspis