Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Danuta

Znaczenie imienia Danuta Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Danuta

Danuta to imię pochodzenia litewskiego od słowa danutie (będącego połączeniem znaczeń niebo i córka) lub łacińskiego, od słowa donata (darowana przez Boga). Możliwe jest również iż wywodzi się z południowosłowiańskich imion Dana, Danka, Danica. Oznacza dziecko darowane przez Boga.

Znaczenie imienia Danuta

Jej dom jest jej wytworną twierdzą. Nie narzeka na brak znajomych, gdyż jest sympatyczna i otwarta na ludzi. Danuta ceni sobie bowiem prywatność i spokój.Danuta to odpowiedzialna i rozsądna kobieta, która posiada naturę pełną czułości i miłości. Bywa, iż nie kończy tego, co rozpoczęła. Jest wyniosła, często sprawia wrażenie osoby w pretensjach. Co innego, gdy pokocha wielką miłością. Chętnie angażuje się w działalność charytatywną i społeczną, wyróżniając się przy tym niespożytą energią.

Rodzina i miłość

Aczkolwiek posiadanie rodziny stanowi dla niej wartość i przy towarzyszącym jej szczęściu nie jest wykluczone, że w końcu odważy się powiedzieć TAK. Warto zdobyć jej miłość, nawet jeśli czasem będzie zbyt zaborczą i władczą partnerką. Wspiera swoją rodzinę i dba o jej dobro. Lubi błyszczeć w towarzystwie, przyjmować wystawnie gości i wywierać piorunujące wrażenie. Przed rodziną nie kryje się jednak ze swymi rozterkami i nie zawsze potrafi robić dobrą minę do złej gry. Jest mimo to idealną gospodynią i żoną.

Życie towarzyskie

Odwzajemnia przyjaźń dopiero wtedy, gdy jest przekonana o szczerości i bezinteresowności drugiej strony. Zawsze pewnie kroczy na przód i wzbudza wiele sympatii. Jest pełna taktu, towarzyskiej ogłady oraz życzliwości. Wykorzystuje dynamizm innych do knucia przez siebie intryg, mimo to bardzo uważa, by nikogo nie skrzywdzić. Z reguły jest skryta i nie do końca ufa ludziom. Lepiej nie narażać się jej, ponieważ jest pamiętliwa i cierpliwie czeka na dogodną chwilę do rewanżu. Jest bardzo subiektywna i przyjmuje tylko swój punkt widzenia, co zraża równie stanowcze osoby.

Praca i kariera zawodowa

Nierzadko wiąże swe życie ze sztuką, gdyż jest obdarzona talentem artystycznym. Nie potrafi się skoncentrować i wykonywać kilku rzeczy na raz, ponieważ w rezultacie nie wykona żadnej dobrze. Czasem bywa przy tym zbyt porywcza i despotyczna, z reguły jednak cechuje ją wewnętrzny spokój, rozsądek i sprawiedliwość. To bardzo zrównoważona i opanowana osoba. To wyjątkowa i bardzo odpowiedzialna osoba. Wszystko ma zaplanowane i dopracowane. Wszelkie przeszkody na drodze raczej mobilizują ją do podjęcia wyzwania, a każde zwycięstwo i sukces są dla niej powodami do radości i dumy.

Predyspozycje zawodowe

Dla Danuty najlepsze zawody to: księgowość, praca biurowa, krawcowa, plastyczka, fryzjerka, kosmetyczka, rehabilitantka.

Imieniny

Danuta imieniny obchodzi 3, 10 stycznia, 4, 16 lutego, 7 kwietnia, 24 czerwca, 28 września, 1 października, 11 grudnia.

Patroni

Brak

Odmiany imienia Danuta

Danka, Daniś, Danna, Danusia, Danuś, Danuśka, Danutana, Danute, Danutta, Danyta

Formy obcojęzyczna

Danuta (ogólnie przyj. forma), Dany (fr.), Danuta (niem.), Dana, Danica, Danka (połud.-słow.)

Nazwiska od imienia Danuta

Danisz, Daniszewski, Daniś, Daniuszewski, Dankiewicz, Danko, Dankowski, Danowicz, Danysz, Danyszczuk

Znani imiennicy

Danuta Błażejczyk – piosenkarka Danuta Rinn – piosenkarka Danuta Szaflarska – aktorka Danuta Wałęsa – żona prezydenta Lecha Wałęsy

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Pomarańczowy, 7, bursztyn