Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Aldona

Znaczenie imienia Aldona Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Aldona

Aldona to imię żeńskie pochodzenia litewskiego o nie jasnym znaczeniu. W Polsce stało się popularne dzięki zawieraniu małżeństw z litewskimi księżniczkami. Imię to zostało także spopularyzowane w utworze Konrad Wallenrod Adama Mickiewicza.

Znaczenie imienia Aldona

To dumna i niezależna kobieta, chociaż potrafi odnaleźć się w każdym towarzystwie i z łatwością dostosowuje się do otoczenia. Jest kapryśna, niczym małe dziecko – wymaga przy tym ciepła i opieki, niczym egzotyczny kwiat. Jest przy tym zdeterminowana i niezwykle uparta. Do tego bardzo elokwentną i energiczną. Jeśli ktoś nie wysłucha jej zwierzeń, zrani ją dogłębnie. Ma miliony pomysłów na minutę i nikt nie usłyszy od niej słowa narzekania. Nie lubi również wielkich deklaracji uczuciowych, egzaltacji oraz wylewności. Jedni dostrzegają w niej niedostępną piękność wzbudzającą namiętności, inni – krytykują za oziębłość i niedostępność. Cieszą ją własne sukcesy, dlatego robi wszystko, aby wywiązywać się z zadań i zdobywać laury uznania.Aldona to kobieta o trudnym, dwoistym charakterze.

Rodzina i miłość

Jeśli będzie miała na to czas to i owszem, swoją energię wykorzysta na rozpalanie domowego ogniska. Chociaż kieruje się uczuciami i namiętnością w życiu osobistym, to jednak Janinie nie spieszy się do założenia rodziny. A jest o co walczyć! Bo to wspaniała kandydatka na żonę i matkę. Aldona posiada bowiem w sobie ogromne pokłady miłości oraz czułości. Bywa, iż przedkłada nad nie życie towarzyskie oraz gościnność. W sferze cielesnej mniej kieruje się pożądaniem, większą wagę przywiązując do okoliczności. Bliscy powinni jednak ją wspierać, a czasem nawet wyręczać w najcięższych lub uciążliwych czynnościach. Jest bardzo kobieca, kokieteryjna i zmysłowa.

Życie towarzyskie

Nikt nie czuje przy niej skrępowania, ponieważ jest bardzo komunikatywna. Każdy, kto pragnie wznieść się ponad przeciętność, odnajdzie w Elizie niezastąpioną towarzyszkę i przewodniczkę. Jednakże z pewnym oporem wybacza innym popełniane względem niej błędy. Pozostaje szczera, otwarta i bardzo życzliwa.Dynamiczna i nieuchwytna – to właśnie Aldona! Trudno jej się oprzeć i ciężko z nią wytrzymać. W każdym znajdzie jakąś zaletę. Sama nie przecenia towarzystwa, ale też i nie stroni od ludzi.Aldona jest wielką marzycielką – niestety nie odróżnia przez to fikcji od realnego świata i zdarza jej się okłamywać znajomych.

Praca i kariera zawodowa

Spełni się wszędzie, gdzie pożądane są dokładność i gruntowne wykształcenie. Można na niej polegać – zawsze realizuje zobowiązania, których się podejmuje. Od najmłodszych lat nauka nie sprawia jej żadnych problemów a wrodzona ambicja pozwala Aldonie zdobywać kolejne sukcesy. Aldona to niezwykła kobieta, ale o dwoistej naturze.Aldona to energiczna i zaradna kobieta. Wszędzie jej pełno, wszystko ruszy, wszystkiego dotknie i spróbuje. Niestety często jest to słomiany zapał, a pierwsze napotkane trudności zniechęcają ją. Zachłannie chce posiadać wszystko i to natychmiast.

Predyspozycje zawodowe

Aldona bardzo dobrze czuje się w roli handlowca. Oprócz tego będzie cenionym pracownikiem służby zdrowia, świetną przedszkolanką i nauczycielką.

Imieniny

Aldona imieniny obchodzi 3 czerwca, 30 lipca, 9, 10 września, 10, 11 października.

Patroni

Brak

Odmiany imienia Aldona

Aldoncia, Aldoncik, Aldoneczka, Aldonia, Aldonka, Aldonusia, Aldońcia, Aldosia, Aldośka

Formy obcojęzyczna

Aldonia (ogólnie przyjęta forma)

Nazwiska od imienia Aldona

Brak

Znani imiennicy

Królowa Aldona – żona króla Kazimierza Wielkiego Aldona Dąbrowska – piosenkarka i autorka tekstów Aldona Orman – aktorka

Przysłowia

Chłodem wiało od Aldony, więc założył kalesony. Cnoty swej broni jeszcze Aldona, lecz beznadziejna to jest obrona.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

2