Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Benedykt

Znaczenie imienia Benedykt Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Benedykt

Benedykt to imię pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa benedictus (błogosławiony) lub od benedico (mówić o kimś dobrze, życzliwie, chwalić go). Imię oznacza osobę błogosławioną lub taką, o której dobrze się mówi i dobrze się jej życzy.

Znaczenie imienia Benedykt

Wszędzie go pełno i we wszystkim chce być najlepszy. Działa bardzo powoli, ale pewnie i rozważnie. To przekorny mężczyzna, z którym ciężko się dogadać, jednak można liczyć na jego pomoc. Z reguły bywa subtelny i wrażliwy. Nie zależy mu jednak na pochwałach ani zaszczytach. Ostatecznie to człowiek, z którym ciężko się nudzić. Nie nadaje się do odizolowania od świata. Pragnie, by go kochano, by mu to mówiono, by zasypywano go deklaracjami miłości i czułości. Zawsze stanie po stronie niesłusznie atakowanych.

Rodzina i miłość

Bardzo trudno jest być jego partnerką. Sam musi wszystko zrobić i sam zaplanować – tylko wówczas jest szczęśliwy. Nie jest mu po drodze ze statecznością i rodziną. Jest niezwykle zachłanny w tym względzie – musi być absolutnie jedynym i absolutnie uwielbianym. Niestety nie jest łatwy w obyciu.Wobec kobiet Benedykt pozostaje szarmancki i prawdziwie rycerski. Partnerka jego życia może być pewna obietnic jej składanych i z pewnością nie zabraknie jej oparcia oraz pomocy z jego strony. Niestety nie zważa na własne straty.

Życie towarzyskie

Ma wiele szczęścia zarówno w kontaktach z ludźmi, jak i w przeróżnych grach. Nie jest przy tym ani sztywny, ani nudny. Można na niego liczyć. Nie jest jednak tak straszny, jak próbuje się pokazać. Jest dumnym zdobywcą, dla którego nadrzędny cel stanowi bycie najlepszym. Największą jednak wartością dla niego są własne korzyści i powodzenie w interesach. Jest przy tym szczery, prawdomówny oraz obiektywny. Jego pogoda ducha, czar, takt, zrozumienie dla innych – szybko zjednują mu przychylność ludzką.

Praca i kariera zawodowa

Bywa postrzegany jako leniwy, co nie jest prawdą – Benedykt jest tylko wygodny. Do tego odważnie podejmuje ryzyko i nieraz ciężko pracuje.Wyjątkowo logiczny umysł, pewny siebie człowiek i zaangażowany pracownik. Jest do tego bardzo dynamiczny. Porażki wywołują u niego gniew i doprowadzają do wybuchów.Benedykt to mężczyzna pewny siebie i szybko reagujący. Wszystko to pod warunkiem, że podąża wyraźnie wytyczoną drogą. Unika porażek, ponieważ są dla niego bardzo bolesne. Bardzo konkretny w działaniach – zawsze osiąga planowany efekt.

Predyspozycje zawodowe

Benedykt najlepiej sprawdza się jako swój własny szef, dlatego często prowadzi własny biznes. Ponieważ potrzebuje niezależności, może początkowo podjąć pracę jako przedstawiciel handlowy, zarządca filii przedsiębiorstwa, księgowy czy dyplomata.

Imieniny

Benedykt imieniny obchodzi 12 stycznia, 16 kwietnia, 11 lipca, 13 listopada.

Patroni

Św. Benedykt z Nursji (480-547) – założyciel sławnego zakonu benedyktynów. Jego opactwo na Monte Cassino założone w 529 roku stało się ważnym ośrodkiem europejskiego życia religijnego. Napisana przez niego reguła zakonna stała się wzorem dla zakonów i zgromadzeń Europy zachodniej. W 1964 roku papież Paweł VI ogłosił św. Benedykta głównym patronem Europy. Św. Benedykt (970-1003) – męczennik pochodzący z Beneventu we Włoszech. Widząc niemoralne życie wielu księży, pielgrzymował po świecie w ramach pokuty za nich. Wraz ze św. Janem przybył do Polski na dwór Bolesława Chrobrego. W Międzyrzeczu otrzymali oni ziemię pod klasztor i przyjmowali polskich uczniów. Zamordowany wraz z towarzyszami przez okolicznych rabusiów w 1003 roku. Św. Benedykt Józef Labre (1748–1783). Pochodził z Francji. Został pielgrzymem i wędrował po różnych krajach, odwiedzając rozmaite sanktuaria, żyjąc z jałmużny i praktykując całkowite ubóstwo. Zmarł z wycieńczenia organizmu. Patron bezdomnych i żebraków. Św. Benedykt z Anianu (750–821) – benedyktyn, dokonał reformy życia zakonnego. Św. Benedykt II – papież od 684 roku. Uzyskał rezygnację cesarzy bizantyjskich z prawa do zatwierdzania wyboru papieży.

Odmiany imienia Benedykt

Benedyktek, Benedyktuś, Benek, Beniek, Benio, Benuś

Formy obcojęzyczna

Benedict, Ben, Bennet (ang.), Benedikt, Benediktus, Bendix (niem.), Benedict, Benoît (fr.), Benedicto, Benito (hiszp.), Benedetto, Benito, Bettino, Betto (wł.), Venediktos (gr.), Benedikt, Bene, Benedik, Venedikt (połud.-słow), Benediktas, Benys, Benas, Benis (litew.), Benedek, Bene (węg.).

Nazwiska od imienia Benedykt

Banach, Banachowicz, Banasiewicz, Banaszczak, Bendykiewicz, Bendykowski, Benedyczak, Benedyczek, Benedycki, Benedykowiak, Benedykczak, Benedyktowicz

Znani imiennicy

Benedykt Hertz – bajkopisarz i satyryk Benedykt Polak – franciszkanin, pionier podróżnictwa Benedykt Zientara – historyk Benedykt XVI (Joseph Ratzinger) – niemiecki duchowny rzymskokatolicki, papież od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013. Pierwszy biskup rzymski od XIII wieku, który dobrowolnie zrzekł się urzędu papieża. Benito Mussolini – dyktator włoski

Przysłowia

Benedykt w pole z grochem, Wojciech z owsem jedzie, Marek ze lnem, a Filip tatarkę wywiedzie. Jak po Benedykcie ciepło, to i w lecie będzie piekło.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

5